Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

Výbava pre svadobného fotografa 2024

V prípade, že by som si dnes 15. januára 2024 mal kupovať celé kompletné vybavenie na fotografovanie svadieb (bez PC), zvolil by som vybavenie o ktorom budem písať v tomto článku. Výber nie je vôbec náhodný, práve naopak. Vychádzam z mojich dlhoročných skúseností ktoré som postupne nadobúdal od roku 2005, kedy som fotografoval prvú celú svadbu. Musím povedať, že som nevedel do čoho idem. Zvládol som to a od roku 2010 keď som začal fotografovať svadby profesionálne, som nafotil viac ako 300 svadieb. Skúsenosti mám už doslova na rozdávanie. Počas celej kariéry svadobného fotografa (tá ešte trvá 🙂 )som „ladil“  výbavu, postupne ako som napredoval. Bolo to spôsobené aj opotrebovaním techniky, ale hlavne spôsobom a štýlom mojej práce na svadbe a ten sa časom menil. Ak by som to veľmi skrátil, tak to zhrniem nasledovne.

Čím viac svadieb som mal nafotené, tým som chcel chodiť viac na ľahko. Celodenné fotografovanie je náročné a veľmi únavné. Čim viac záťaže nosíte, tým sa skôr unavíte. Unavený fotograf, nemôže byť na 100% sústredený. To proste nejde!

NIKON Z5 ZRKADLOVKA FULL FRAME

Redukovanie výbavy

Časom som postupne zredukoval výbavu na nevyhnutné minimum. V žiadnom prípade sa to nesmelo a neodrazilo na výsledku, to že používam „menej“ vybavenia ktoré mám stále pri sebe. Chodenie na ľahko je veľmi pohodlné, aby som to dosiahol, blesky nechávam v aute a vyberám ich až na zábave ak je to nutné.
Od roku 2018 fotografujem len na jedno hlavné telo a zároveň som prešiel zo zrkadloviek na bezzrkadlovky. Záložné telo a objektívy mám stále pri sebe. Viac ako 99% svadobných fotografií fotím na ohnisku 35mm, alebo na crope (52mm) na FF Sony A7r3. Na tomto tela som od 3/2018 do 3/2023 nafotil viac ako 600 000 záberov. Recenziu na A7rIII nájdete TU. Sony A7r3 som nahradil 3/2023 modelom A7IV, recenziu nájdete TU.

Napriek tomu, že od roku 2018 fotografujem na Sony (do 2/2018 som fotografoval Nikonom – zrkadlovky) odporúčam na fotografovanie svadieb aktuálne Nikon Z5 s najlepším pomerom cena a výkon, aj keď v ponuke nájdete určite aj lepšie FF fotoaparáty, ale nie v ramci pomeru výkonu a ceny.
Tento model je ako stvorený práve na svadobnú fotografiu a moju recenziu nájdete TU.
Ponuka objektívov sa už rozšírila, už aj výrobcovia tretích strán ponúkajú objektívy s AF. V prípade, že by sa písal začiatok roka 2018 v čase keď som už hľadal nástupcu D750 tak by som na 100% siahol po Nikone Z5 ak by bol v tom čase v ponuke. Využil by som FTZ adaptér nakoľko som mal špičkové skla Nikkor G 24mm 1.4, 58mm 1.4 a 85mm 1.4 a Sigmu 35mm 1.4 ART. Žiaľ Nikon pre mňa prišiel s riešením neskoro a vybral som si Sony.

Odporúčaná výbava pre svadobného fotografa

1. Nikon Z5 (hlavné telo + 4ks batéria)
recenzia + nastavenie
2. Nikon Z50 alebo Zfc (záložné telo + 3ks batéria)
recenzia
3. Nikkor 35mm 1.8 S (hlavný objektív)
4. Objektív s ohniskom 20 alebo 24mm (je vhodný hlavne na skupinovú fotografiu a zábavu a všade tam kde je menej miesta)
5. Objektív s ohniskom 85mm (je vhodný na časť portrétov, hostiny a zábavy)
6. 2x blesk Blesk Yongnuo YN560-III s riadiacou jednotkou 1xYN560-TX Nikon (4 sady nabíjateľných batérii AA)
7. nabíjačka Hähnel CUBE 2 pro (vrátane nabíjania AA)
8. 2ks soft box skladací 60x60cm na blesk a 2ks statív štúdiový 260cm (AIR verzia)
9. brašna Peakdesign Everyday Sling 10L (na tela a objektívy)
10. 6-8ks. 64GB SD Sandisk EXTREME PRO (zápis 170 Mbs, čítanie 95Mbs)
11. pútko na ruku Peakdesign CUFF II, alebo popruh Peakdesign SLIDE II Black
12. púzdro na pamäťové karty SD a čistiaca sada na objektív

Pokiaľ sa plánujete venovať fotgorafovaniu svadieb či už full time, alebo popri práci rád Vám pomôžem. Stačí si vybarať z ponuky kurzov (prípadne konzultáciu)  a kontaktovať ma na fotosuchy@gmail.com. Teším sa na spoluprácu 🙂

Prajem dobré svetlo

Marek