Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

Recenzia NIKON D90

Táto recenzia bude iná ako ostatné. Nebudem sa venovať žiadnej horúcej novinke, práve naopak. Na test som si zobral zrkadlovku Nikon D90. Snímač o veľkosti APS-C s rozlíšením 12.3 megapixelov CMOS DX (15.8 x 23.6 mm) dnes už doslova ničím neohúri. Nikon D90 bol predstavený v roku 2008 a stal sa doslova legendou. Podľa mojich informácií sa v rámci digitálnych zrkadloviek NIKON so snímačom APS-C predalo bezkonkurenčne najviac práve D90-tok. Ja som mal na test set s „lepším“ setovým objektívom v danej kategórii. Základný setový objektív u zrkadloviek Nikon bol s rozsahom menším a to 18-55mm pri rovnakej svetelnosti, čo platí stále približne rovnako. V prípade, že Vás zaujímajú podrobné parametre, nájdete ich na tomto linku https://www.kenrockwell.com/nikon/d90.htm
Vrelo odporúčam k D90ke, alebo podobnej zrkadlovke s čipom DX dokúpiť vysoko svetelný objektív Nikkor 35mm 1.8 DX, s týmto objektívom by som sa počas fotenia cítil ako ryba vo vode. Vlastnil som dokonca 3 krát tento objektív. Otvorí sa vám doslova iný svet, svet vysokej svetelnosti a dokážete aj s takýmto „starým“ fotoaparátom urobiť lepšie fotografie ako napr. s najnovším iPhoneom 15 Pro.

Myslím, že nie len mňa zaujíma odpoveď na jednu zásadnú otázku. Má čo ešte ponúknuť tento model aj na konci roka 2023? Čiže približne po 15 rokoch od uvedenia na trh?

Neustále zlepšovanie fotoaparátov, hlavne v rámci aického ostrenia a videa je nepochybné skvelé. Na druhej strane, samotný výkon fotoaparátu ani s tým najlepším objektívom na to, čo fotografujete, Vám nezaručí to, že fotografie budú podľa vašich predstáv.
Stále je rozhodujúci ľudský faktor, čiže kto fotoaparát vezme do rúk, neplatí to zatiaľ naopak.
Samozrejme samotný Nikon D90 s objektívom ma počas fotografovania vôbec ničím neohúril a ani nenadchol. Neznamená to, že to tak bude u každého. Pokročilé ostrenie na oko, ostriace body doslova všade, super rýchle sériové snímanie a množstvo dnes už úplne bežných vecí tu nenájdete. Napriek tomu to môže byť ten najlepší fotoaparát práve pre vás.

Čo je potom celkovo najdôležitejšie? Podstatne dôležitejšie ako technika, s ktorou fotografujete!

Najdôležitejšie je podľa môjho osobného názoru, aby fotografa to, čo robí, čiže tvorenie, tešilo a napĺňalo. Fotografujte s nadšením, nie je podstatné to, čo robíte, ale ako to robíte. S nadšením to budete robiť inak, z Vašich fotografií to bude doslova vyžarovať, nie každý to tam ale uvidí. Zároveň si treba uvedomiť, že fotografie nie sú to najdôležitejšie, to či sa podaria, alebo nepodaria podľa predstáv. Predstavy sa neustále menia, ale nadšenie by malo ostať rovnaké. Nedajte si nikým a ničím toto nadšenie zobrať, bez ohľadu na všetky okolnosti.

Prajem dobré svetlo a veľa neutíchajúceho nadšenia pre to, čo robíte

Marek

Text: Marek Suchý
Foto: Marek Suchý

Fotografované do formátu RAW (NEF) na plne otvorenú clonu. Fotografie som vyvolal v programe Adobe lightroom CLASSIC

Galéria fotografií: