Recenzia FUJIFILM X-E4
Fujifilm X-E4 digitálna APS-C bezzrkadlovka
Fujifilm X-E2 druhej generácie bol pre mňa v roku 2014 vstupnou bránou do sveta bezzrkadloviek. Vlastnil som X-E2 s objektívom 18mm F2. Uplynulo viac ako 6 rokov a ja môžem vyskúšať najnovšiu už štvrtú generáciu ktorá týmto modelom už úplne dospela. Model X-E4 bol predstavený 1/2021. Predchodca X-E3 ma vôbec neoslovil, X-E4 presne naopak. Fotoaparát napriek malým rozmerom ponúka vysoký výkon a rovnaký čip (APS-C) ako u top modelov X-T4 a X-100V. Za priaznivú cenu získate profesionálny fotoaparát „do vrecka“. Som presvedčený, že množstvo profesionálov, majiteľov fotoaparátov tejto značky (určite aj iných) siahne práve po E4-ke ako po záložnom fotoaparáte, o ktorom ani nebudú vedieť, že ho majú v brašni, batohu, dokonca aj v bunde. V prípade, že E4-ka bude pre Vás hlavný fotoaparát, nemusíte sa obávať spomalených reakcií AF, odozvy celého systému a iných nedostatkov spôsobených nízkym výkonom hardweru.
Čo sa mi na X-E4 najviac páčilo a čo by som ešte vylepšil?
Automatické ostrenie funguje vynikajúco a drží krok s najlepšími v tejto kategórii fotoaparátov. Výkonom a cenou sa tento fotoaparát najviac približuje (v určitých parametroch ho aj prekonáva) modelu Sony A6400 a je totožný s modelom FUJIFILM X-S10. Fujifilm ponúka kompaktnejšie telo ako A6400 a FUJIFILM X-S10. X-E4 nemá žiaden grip, ten je možné pridať. Ešte ako majiteľ modelu X-100F som bol zvyknutý na opierku palca, ktorú je potrebné zasunúť do sánok blesku. Nakoľko som nemal originálnu, ktorá sa dá kúpiť v sete s telom (aj grip), požil som opierku z modelu X-100F. Nesedí presne, je kúsok kratšia ale svoju úlohu plní rovnako. Pridaním gripu, sa už začína strácať kompaktnosť tela, preto odporúčam skôr toto riešenie. Telo spolu s vynoveným objektívom druhej generácie 27mm F2.8 (pribudol hlavne clonový prstenec) tvorí kompaktný, oku lahodiaci celok a pôsobí zároveň prémiovo. Retro dizajn a históriou overený koncept ovládania má FUJIFILM zo všetkých značiek najvydarenejší. Pribudol výklopný displej ako u X-100V, čo určite vysoko oceňujem, kvalita displeja je vynikajúca. Ovládacích prvkov je na tele minimálne. Odporúčam používať objektívy s clonovým prstencom. Mám nastavene vždy AUTO-ISO (Fujifilm má ako jediný už dlhodobo až 3 nastavenia AUTO 1,2,3) s preferovaným expozičným časom a rozsahom citlivosti ISO (min. – max.) a fotím. Takto stačí nastaviť clonu (podľa potreby a svetelnosti objektívu) o zvyšok sa postará fotoaparát, samozrejme do momentu kým je dostatok svetla, alebo náročné svetelné podmienky. Takýmto spôsobom fotografujem už 11 rokov. Veľmi sa mi páči sledovanie objektu TRACKING, tak ako u modelov X-100V, X-T4, X-S10 funguje výborne, AF Vás limitovať nebude. Čip je v kategórii APS-C úplnou špičkou. Bohaté možnosti nastavenia fotoaparátu vrátane video režimu ponúka toľko možností, že bežný užívateľ ich nemôže plnohodnotne využiť. Čip nie je stabilizovaný, čo je citeľné hlavne pri videu. Za obeť by padla kompaktnosť, preto je absencia stabilizácie pochopiteľná. Samozrejme sa to dá vyriešiť kúpou stabilizovaného objektívu.
Ovládacie prvky tlačidlo Q a funkčné tlačidlo pri spúšti, tak ako aj ovládacie prvky na zadnej strane vrátane joistiku sú miniatúrne, niekomu to môže zásadne vadiť pri ovládaní. Čakal som, že mi bude chýbať na zadnej strane D-PAD a prednej prepínač režimov AF, nestalo sa tak. Dotykový displej ponúka niekoľko rôznych nastavení, ktoré nahrádzajú do určitej miery D-PAD. Skoro na 100% používam v režime AF-C TRACKING (sledovanie objektu) a ostrenie na oko. Minimum ovládacích prvkov, tak ako aj úplná absencia niektorých, ma pri fotografovaní vôbec nelimituje. Mením clonu (clonový prstenec na objektíve) len výnimočne nakoľko som zvyknutý fotiť na „plnú dieru“, preferovaný expozičný čas a k nemu prislúchajúce najnižšie ISO (podľa svetelných podmienok) sa nastavuje aicky a mám fotografovanie pod úplnou kontrolou. Korekciou expozície môžem v každom momente výsledok pred samotnou expozíciou upraviť. Podľa môjho názoru a hlavne dlhoročných skúseností je vždy lepšie sa viac sústrediť na svetlo, kompozíciu ako na zbytočné nastavovanie, keď to nie je vôbec potrebné. Fotografujem takto už viac ako 11 rokov. Ešte sa vrátim ku ovládaniu, korekcia expozície a otočný ovládač ide až príliš ľahko a nie je možné ho zamknúť. Ak je ovládač (koliesko) nastavené do pozície C, je možné meniť korekciu expozície predným kolieskom. Pokiaľ sa z pozície C dostanete na inú hodnotu (aj nechtiac), už to nefunguje. Čakal som, že hľadáčik bude menši, odhadom je cca 3-5% menší ako ma môj Sony A6400, čo je pre mňa akceptovateľné a určite je tento hľadáčik použiteľný, väčší hľadáčik by ma samozrejme potešil.
Krátke zhrnutie na záver:
Ste náročný fotograf (aj profesionál), hľadáte výkonný fotoaparát do vrecka a mobil Vám samozrejme nestačí. Chcete mať možnosť výmeny objektívu a páči sa Vám retro dizajn? Tento model je pre Vás správna voľba. Ponuka objektívov je široká, nie len od Fujifilmu. Pred kúpou budete mať už len jeden problém, ktorú farbu zvoliť 🙂
Odporúčam porovnanie – Fujifilm X-E4 vs X-S10 vs X-T30 – The 10 Main Differences
Za zapožičanie fotoaparátu ďakujem – https://www.fujifilm.com/sk/en#
Dobré svetlo prajem
Foto: Marek Suchý
Text: Marek Suchý