Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

AKO FOTOGRAFOVAŤ NEHNUTEĽNOSTI

Fotografovanie nehnuteľností prináša so sebou niekoľko prvkov, na ktoré je potrebné sa detailne zamerať, aby fotografie zaujali na prvý pohľad. Na základe mojich dlhoročných skúseností s fotografovaním nehnuteľností na predaj a prenájom sa odporúčam zamerať na nasledovné.

1. KEDY FOTOGRAFOVAŤ A AKO PRIPRAVIŤ NEHNUTEĽNOSŤ

Ak je to možné fotografujte počas jasného, alebo polojasného počasia hlavne exteriér nehnuteľnosti, ideálne podvečer. Okrem dôkladného upratania vrátane okien odporúčam odrastrániť rodinné fotografie a osobné veci. Noví majitalia si takto budú vedieť lepšie predstaviť nehnutelnosť ako svoj nový domov. Interiér by nemal pôsobyť prázdno a tiež nie preplnene. Pokiaľ sa bude fotografovať pri zapnutom osvetlení, je veľmi dôležité, aby farebná teplota osvetlenia bola rovnáka, v opačnom prípade nechajte radšej zhasnuté. Dynamický rozsah mobilov a dokonca aj profesionálnych fotoaparátov stále nedokáže zachytiť to, čo ľudský zrak. Čím viac svetla bude v exteriéri a zároveň v interiéri menej, bude to čo sa nachádza za oknom viac alebo menej prepálené (biela plocha).

V mojej ponuke nájdete individuálny kurzy fotografovania nehnuteľností a tiež online kurz fotografovanie nehnuteľností:

FOTOGRAFUJEME NEHNUTEĽNOSTI – individuálny kurz
https://www.fotenienasbavi.sk/fotografujeme-nehnutelnosti/

FOTOGRAFUJEME NEHNUTEĽNOSTI – online kurz
https://www.fotenienasbavi.sk/fotografujeme-nehnutelnosti-online-kurz/

2. FOTOGRAFICKÁ TECHNIKA, OBJEKTÍVY, NASTAVENIE A SPRACOVANIE FOTOGRAFIÍ

Fotografovanie nehnuteľností je možné realizovať aj s mobilným telefónom. Ultra širokouhlý objektív ponúka stále viac a viac smartfónov. Veľmi dobré výsledky je možné dosiahnuť pri dostatku svetla. Hlavne pri fotografovaní interiéru s nedostatkom svetla bude telefón produkovať zašumené fotografie a môžu byť aj rozmazané z dôvodu dlhej expozície. Ak chcete dostať z telefónu maximu (platí to aj pre fotoaparát), je potrebné fotografovať do RAW formátu (DNG). Fotografie je ešte potrebné následne spracovať. Nevyhnutné je použitie statívu. Odporúčam fotografovať na ISO 100 maximálne 200, aby bol šum na fotografiách čo nejmenší. Expozícia môže trvať aj niekoľko sekúnd pri veľmi tmavom interiéri. To isté platí aj pri použití zrkadlovky, alebo bezzrkadlovky na fotografovanie nehnuteľností. Hlavná nevýhoda mobilného telefónu je to, že displej nie je možné nakláňať a zároveň je potrebné fotiť z výšky približne „od pása“ a zároveň nenakláňať mobil. Vhodnejšie je použitie fotoaprátu s výklopným displejom napr. CANON 250D spolu s ultra širokouhlím objektívom CANON 10-18mm. Tento set (zrkadlovka) odporúčam ako jedno z najlacnejších riešení na trhu. Alternatíva (bezzrkadlovka) je CANON R50 s objektívom CANON RF-S 10-18mm 4,5-6,3 STM IS

Recenzia: https://www.fotenienasbavi.sk/canon-250d-nehnutelnosti/
Pre APS-C formát odporúčam ohnisko 10mm a pre FULLFRAME ohnisko 16mm. Bežný setový objektív neposkytuje dostatočne široký uhol záberu. Nakoľko sa fotografuje hlavne na clone okolo F8, pri ISO 100 maximálne 200 je často expozičný čas v interiéri aj niekoľko sekúnd. Nevyhnutný je stabilný statív a fotografovanie na samospúšť. Na spracovanie fotografií (RAW súborov – DNG pre mobil) či už z mobilného telefónu, alebo z fotoaparátu odporúčam program ADOBE LIGHTROOM CLASSIC, ktorý používam.
Ako používať tento program sa dozviete v online kurze z mojej ponuky.
https://www.fotenienasbavi.sk/online-kurz-adobe-lightroom-classic/

fotografovanie nehnutelnosti

3. KOMPOZÍCIA

Najčastejší problém fotografií nehnuteľností všeobecne je nevhodná kompozícia. Padajúce línie vznikajú hlavne tým, že sa fotoaparát (mobil) nakláňa smerom dole, alebo naopak a často aj do strán. Čím je náklon zariadenia väčší, tým padajú línie výraznejšie. Obporúčam fotografovať z výšky cca 100-120cm a fotoaprát (mobil) držať v rovine a nenakláňať. Často vidím snahu fotografovať z nadhľadu a zachytiť do záberu čo najviac priestoru, čo je zásadná chyba. Fotograf nehnuteľností by mal využívať overené kompozičné pravidlá, hlavne zlatý rez a pravidlo tretín. Odporúčam používať pomocnú mriežku pre dosiahnutie rovných línií.

Moje odporúčania z praxe zhrnuté v tomto článku sú len veľmi malá, ale o to dôležitejšia časť toho, čo by mal fotograf nehnutelností zvládnuť.

Pokiaľ sa plánujete venovať fotografovaniu nehnuteľností, alebo sa potrebujete výrazne zlepšiť neváhajte ma kontaktovať. Vďaka kurzu a hlavne mojim skúsenostiam ktoré Vám odovzdám sa posuniete výrazným skokom ďalej…

V ponuke nájdete dva individuálne kurzy fotografovania nehnuteľností a jeden online kurz fotografovanie nehnuteľností:

ZÁKLADY FOTOGRAFOVANIA NEHNUTEĽNOSTÍ – individuálny kurz
https://www.fotenienasbavi.sk/zaklady-fotografovania-nehnutelnosti/

FOTOGRAFUJEME NEHNUTEĽNOSTI – individuálny kurz
https://www.fotenienasbavi.sk/fotografujeme-nehnutelnosti/

FOTOGRAFUJEME NEHNUTEĽNOSTI – online kurz
https://www.fotenienasbavi.sk/fotografujeme-nehnutelnosti-online-kurz/