Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

Recenzia Tamron 28-200mm F2.8-5.6 Di III RDX

Som už roky zástanca vysoko svetelných objektívov F1.4 s pevným ohniskom. Zoom o svetelnosti F1.4 neexistuje, preto nemám na výber. Fotografovanie zoomom má samozrejme svoje nesporné výhody. Je hlavne pohodlnejšie, čo v konečnom dôsledku je určitý problém.
Tamron ponúka doslova „obrovský“ rozsah, ktorý pokryje požiadavky väčšiny fotografov. Keď fotografujem so zoomom, používam v podstate len krajné ohniská. V tomto prípade 28mm, svetelnosť na tomto ohnisku je príjemných F2.8, čo nie je štandardom. Na ohnisku 200mm sa prekvapenie nekoná, napriek tomu F5.6 je stále dobrá svetelnosť. Vezmime do úvahy veľkosť objektívu, je to stále kompaktné riešenie pre fullframe telo. S dĺžkou 117 mm, váhou iba 575 g a priemerom filtra 67 mm toto univerzálne “sklo” nebude pre Vás príťažou pri celodennom fotení.

28mm

200mm

Ako sa s objektívom fotografuje?
Bol som milo prekvapený, čakal som podstatne horšie výsledky. Objektív som použil v kombinácii s telom SONY A7Riii. Ak ste amatérsky fotograf, budete veľmi spokojný. Ostrosť objektívu aj na plne otvorenej clone je výborná. Klasické chyby, ako vinetácia, chromatická aberácia, skreslenie sú výborne korigovateľné v postprodukcii, preto sa im nebudem venovať. Prenos kontrastu a farieb určite nie je na úrovni Zeissu 35mm 1.4 ZA, ktorý používam, ale výsledky sú aj tak výborné pre danú kategóriu. Bokeh nie je krémový, ako majú niektoré prémiové skla s vysokou svetelnosťou F1.2 – F1.4, napriek tomu aj v tomto prípade sú výsledky viac ako uspokojivé. Pri fotení som používal hlavne ostrenie AF-S a v tomto režime reagoval objektív veľmi rýchlo. Môžem povedať, že ostrenie bolo bezproblémové. Predpokladám, že veľmi dobré výsledky budú aj v režime AF-C. Spracovanie objektívu je na veľmi dobrej úrovni. Je možné zamknúť vysunutie objektívu. Použité plasty nepôsobia prémiovo, ale vďaka nim je váha objektívu veľmi priaznivá.
Tento objektív určite odporúčam, zároveň odporúčam k nemu dokúpiť jeden vysoko svetelný objektív aspoň o svetelnosti F1.8. S pevným objektívom to bude náročnejšie, ale Vaša námaha bude odmenená.

Prajem dobré svetlo

Foto: Marek Suchý
Text: Marek Suchý