Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

Recenzia SONY 85mm F1.8 vysoko svetelný objektív pre SONY CELÝ ČLÁNOK

Recenzia SONY 85mm 1.8

Prečo som si vybral na test tento objektív

Objektív Sony 85 mm 1.8 FE som už mal na krátkom teste v roku 2018. Nakoľko ma veľmi zaujal, rozhodol som sa ho s odstupom času otestovať znovu a podrobnejšie. Najlepší test je reálne fotenie „na ostro“ toho, na čo je prioritne určený a vhodný (v mojom prípade tehotenské fotenie a fotenie rande). Ohnisko 85 mm na „plnoformátovom“ tele (tzn. fotoaparáte s čipom o veľkosti kinofilmového políčka, označuje sa skratkou FF – fullframe) je predurčené najmä na fotografovanie portrétov. Toto ohnisko neskresľuje fotografovaný objekt a zároveň pri nižších clonách (napr. f/2.8 ale najmä f/1.2) dosiahnete na fotografiách výrazný 3D efekt (objekt v popredí opticky vystupuje z fotografie a naopak pozadie je potlačené v tzv. „bokehu“).  Pri ohnisku nad 50 mm sa bude opticky pozadie zdať bližšie ako v skutočnosti (približuje sa a zvýrazňuje). Zároveň pri rovnakej clone napr. f/1.8 môže byť pozadie výraznejšie „rozmazané“ v určitých prípadoch ako pri širšom ohnisku a dokonca na nižšej clone (napr. 35 mm pri clone f/1.4).

Pre koho je objektív určený

Objektív je určený primárne na fotenie portrétov. Nakoľko je tento objektív cenovo výrazne dostupnejší ako verzia Sony 85 mm 1.4 GM, je dostupný nielen pre profesionálnych ale i amatérskych fotografov. Spomínaný cenový rozdiel ale nemusí byť na fotografiách vidieť, skôr naopak. Objektív je určený pre fotografov, ktorí nepotrebujú nevyhnutne svetelnosť f/1.4, ale súčasne očakávajú špičkový optický výstup bez kompromisov aj na plne otvorenej clone f/1.8. Veľkosť objektívu, jeho váha a dizajn sú v krásnom súlade. Objektív padne na telá rady A7 ako „uliaty“. Spracovanie je na úrovni objektívov Zeiss, rovnako tak aj jeho optické vlastnosti!!! Povedal by som, že je to Zeiss s logom Sony ?

Čo sa mi páči

Tento objektív je až neuveriteľne ostrý. Samozrejme, ostrosť nie je hlavným kritériom hodnotenia, osobne však mám rád „dokonale“ ostré fotografie s malou hĺbkou ostrosti ? Dokonca už po prvom teste v roku 2018 som konštatoval, že „tento objektív je až moc ostrý“!!! ? ? ?
Testoval som veľa objektívov, ale takéto hodnotenie získal len tento model. Prenos farieb a kontrastu, a to aj v náročnom protisvetle, sú vynikajúce. Ostrenie fungovalo s telom A7Riii tiež vynikajúco.

Čo mi chýba

Na objektíve mi v podstate nechýba nič, možno s výnimkou stabilizácie. Tá je užitočná najmä pri točení videa. Nakoľko má však telo A7Riii stabilizovaný čip, tento „nedostatok“ je nepodstatný.

Cena

Cena objektívu sa pohybuje od 580,- eur. Kúpou Sony 85mm 1.8 FE určite nič nepokazíte, práve naopak ?

Alternatívny objektív

Ako alternatívu v rovnakej „papierovej“ kvalite by som volil objektívy uvedené nižšie. Zatiaľ som však nemal príležitosť testovať ich podrobnejšie.
Carl Zeiss Batis 85mm f/1.8 E Sony E-Mount – podľa recenzií, ktoré som našiel, je výkon tohto skla a testovanej „85-ky“ skoro identický. Rozdiel v cene zhruba 600 eur však jednoznačne hrá v prospech značky Sony. Dostupnejšia alternatíva než Zeiss je určite Samyang AF 85mm f/1.4 FE Sony E. Ten ponúka dokonca vyššiu svetelnosť f/1.4 za cenu Sony f/1.8. Samyang s cenovkou 600 eur je určite vyrovnaný súper. Osobne som mal niekoľko skiel Samyang, bol som viac-menej spokojný, aj keď platí, že Samyang na Zeiss objektívne nemá… Poslednou alternatívou je Sigma 85mm f/1.4 Art DG HSM. Osobne by som sa k tejto alternatíve nepriklonil. Dôvodom je, že hoci je Sigma optičky špickovým produktom, váži až 1100 g, čo je oproti váhe objektívu Sony (371g) takmer 3-násobne viac. Ak by som mal zvoliť poradie, tak vyzeralo by takto:

1. Sony 85mm 1.8
2. Zeiss 85mm 1.8
3. Samyang 85mm 1.4
4. Sigma 85mm 1.4

Záverečné hodnotenie v jednej vete

Sony 85mm 1.8 FE je vynikajúci objektív, pričom celkový výkon, spracovanie a cena sú v ideálnom súlade.

Tento objektív si nepochybne zaslúži ocenenie PROFESIONÁL ODPORÚČA 

Text: Marek Suchý