Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

Na úvod niekoľko informácii o bokehu z wikipedie.

Výrazom bokeh (z jap. boke ぼけ – „rozostrenie“) sa vo fotografii označujú estetické kvality častí snímok, ktoré sa nachádzajú mimo roviny ostrosti. Vzhľad a tvar rozptylových krúžkov (oblastí, do ktorých sa zobrazí nezaostrený bod) ovplyvňuje veľké množstvo faktorov, mimo iných konštrukcia objektívu, tvar a počet lamiel clony a nastavené zaclonenie.

Za príjemne pôsobiace sú obvykle považované rovnomerne osvetlené rozptylové krúžky s neostrými okrajmi, rušivo naopak pôsobia ostro ohraničené mnohouholníky, ktoré vznikajú pri výraznejšom zaclonení, ak má clona v objektíve malý počet lamiel; tento efekt do istej miery obmedzuje použitie zakrivených lamiel. Samotná veľkosť otvoru clony samozrejme ovplyvňuje aj hĺbku ostrosti, takže čím viac je clona otvorená, tým sú rozptylové krúžky väčšie. Efekt je možné dosiahnuť aj úpravu obrázku v grafickom editore.

V roku 2016 bol predstavený iPhone 7 Plus spoločnosťou Apple, ktorý tento efekt vytvára svoji dvojšošovkovým fotoaparátom. Režim Portrét vďaka kombinácií dvoch fotoaparátov, ktoré má iPhone 7 Plus, softvérovo rozoznáva popredie, ako aj pozadie snímaných objektov, a následne vyhodnocuje ich polohu. Softvér následne rozostrí pozadie, ktoré vlastne simuluje bokeh efekt u zrkadloviek. Tento efekt samozrejme podporuje aj niekoľko aplikácií, tie však na rozdiel od režimu Portrét fungujú na technológií rozoznávania podobností a detekcií hrán, pričom iPhone 7 Plus využíva pokročilú technológiu z oboch fotoaparátov.”

Téma bokeh je viac než zaujímavá. Bokeh má výrazný vplyv na fotografiu a je to jeden z kľúčových stavebných prvkov obrazu. Je veľmi dôležitý pre portrétnu fotografiu, wildlife, zátišie, tiež pri fotografovaní krajiny, street atď. Dá sa povedať že všade tam, kde je aspoň minimálne “rozmazané pozadie” na fotografii, menšia hĺbka ostrosti DOF. Bokeh s malou hĺbkou ostrosti dáva fotografii zároveň, to čo jej fyzicky chýba, a to tretí rozmer. Výrazne je to viditeľné pri fotení portrétu, kde fotografovaná osoba doslova vystupuje do priestoru a to dodáva opticky fotografii hĺbku. Bokeh, jeho “kvalitu” ovpyvňuje veľmi veľa faktorov a premenných. Bokeh nie je možné merať, preto finálne hodnotenie kvality bokehu je vždy subjektívne. Páči, alebo nepáči. Téme bokeh sa budem ďalej a podrobnejšie venovať vo voľnom pokračovaní tohto článku, kde prinesiem ukážkové fotografie rôznych fotografických žánrov. Môžete sa tešiť aj na niekoľko zaujímavých tipov. Verím, že si každý pre seba vyberie niečo zaujímavé.

Na ukážkových fotografiách nižšie som pripravil názorné zobrazenie bokehu pri použití troch vysoko svetelných objektívov F1,4 až F2. V jednom prípade (Iphone) nájdete ukážku simulácie bokehu. Fotografie boli snímané z jedného miesta (statív). Použitý fotoaparát Sony A7Riii. Na objektív Pentacon a Helios bola použitá redukcia z bajonetu M42 na E-mount.

Text a foto: Marek Suchý
www.fotosuchy.sk

Samyang      F1.4  (vľavo hore)
Pentacon      F1.8  (vpravo hore)
Helios           F2.0  (vľavo dole)
Iphone XS    F1.4  (vpravo dole)

F 2.8

F 5.6

F 16