Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

Video recenzia SONY A7C

Recenzia SONY A7c

SONY A7c digitálna FF bezzrkadlovka

Po viac ako mesačnom používaní fotoaparátu prišiel čas na napísanie tejto užívateľskej recenzie. Model Sony A7c je aktuálne najmenšia bezzrkadlovka s čipom veľkosti kinofilmového políčka tzv. full-frame na trhu. Čip je stabilizovaný, čo ocenia hlavne tvorcovia videa. Fotoaparát má hľadáčik, výklopný a plne otočný displej, bajonet A7c s označením E-MOUNT majú už desiatky objektívov. Batéria NP-FZ100 zaručuje vysoko nadpriemernú výdrž pre foto a tiež video režim.

Sony A7c je skvelá voľba hlavne pre vlogerov, street fotografov a cestovateľov vďaka svojim rozmerom. Podrobné technické parametre rozoberať nebudem, tie sú ľahko dostupné na webe. Zameriam sa na moje poznatky, ktoré som nadobudol počas používania fotoaparátu v Chorvátsku. Moje hodnotenie A7c je ovplyvnené čiastočne tým, že od roku 2018 používam na profesionálnu fotografickú a tiež video tvorbu Sony A7R3, Sony A7iii, Sony A6400 (používal som aj Sony A6500, A6300, A7ii, Sony RX100Va). Model A7c používa rovnaký hardvér ako Sony A7iii. Výkon fotoaparátov je skoro rovnaký. Sony A7c ponúka niekoľko menších vylepšení oproti modelu A7iii, koncepcia tela je ale rozdielna. Sony A7c ma zároveň veľmi blízko ku modelu A6600, najzásadnejší rozdiel je vo veľkosti čipu (Sony A6600 má čip APS-C).

Pozrime sa na to, čo sa mi na fotoaparáte páčilo počas používania fotoaparátu aj na tvorbu videa. V prvom rade je to kompaktnosť tela, tak ako aj váha pri zachovaní stále komfortného držania. Grip je dostatočne veľký, v útrobách sa nachádza veľká batéria. V prípade, že chcete zachovať najväčší benefit tela, je potrebné používať kompaktné objektívy ako setový objektív Sony FE 28-60mm 4-5.6 alebo Sony 35mm 1.8, Sony 50mm 1.8, Sony 28mm 2 a podobne.  Setový objektív ponúka najrozšírenejší rozsah ohnísk a pokiaľ nepotrebujete vysokú svetelnosť, alebo iné ohniská tak tento objektív je veľmi zaujímavá voľba. Odporúčam dokúpiť jeden vysoko svetelný objektív podľa toho, ktorý žáner najčastejšie fotografujete. Na portréty Sony FE 85mm 1.8 ktorý je podľa mňa ešte prijateľný pri zachovaní celkovej kompaktnosti a vyváženosti s telom A7c.

Overený stabilizovaný čip s rozlíšením 24 megapixelov je ideálna voľba pre toto telo. Niekoľko  vylepšení oproti modelu A7iii nájdeme v útrobách. Pre niekoho drobnosť, pre mňa dôležitá vec je to, že je možné si vybrať farbu ostriaceho bodu. Na výber máte z dvoch možností, biela a červená. Model A7iii a väčšina modelov od Sony používa tmavo šedú farbu ostriaceho bodu. V určitých situáciách tento bod nie je vidno, až po zaostrení zmení farbu na zelenú. Real-time tracking (sledovanie objektu) je ďalšia prednosť fotoaparátu, ten funguje výborne aj v režime videa. Eyefocus a facedetect sú tiež skvelá pomôcka aj vo videu, funguje tak dobre ako vo foto režime čo je veľmi dôležitý fakt. Fotoaparát ponúka v režime foto vlastné FN menu, tak ako aj pre režim video. Môžete si vybrať až 12 najpoužívanejších položiek pre každý režim. Fotoaparát ponúka možnosť priamej voľby až troch užívateľských nastavení, model A7iii len 2. Nakoľko to používam pri každom fotení a tiež točení, je to pre mňa veľmi dôležitý detail.

Pre tvorcov videa sú určite plusom profil HLG a S-LOG. Fotoaparát zaznamenáva aj gyroskopické dáta a tie je možné ďalej využiť pre dostabilizáciu videa. Jemné nastavenie rýchlosti a citlivosti ostrenia je tiež skvelá pomôcka pre video tvorcov. Ostrenie je plynule, rýchle a presné bez „cukania“ (do veľkej miery ma na to vplyv samotný objektív, preto môžu byť výsledky rozdielne). Celková práca s fotoaparátom je pohodlná.

bezzrkadlovka Sony A7c

Neexistuje dokonalý fotoaparát, a preto sa pozrime na to, čo sa mi na fotoaparáte páčilo menej. Aj keď posledné tri roky som práve so Sony A7r3 začal výrazne viac používať displej, hľadáčik je pre mňa stále veľmi dôležitý. Hľadáčik na A7c je citeľne menší oproti modelom A7iii a A7r3. Model A6400 má tiež väčší hľadáčik aj keď len minimálne. Pokiaľ je pre Vás hľadáčik menej podstatný, toto mínus nemusí byť mínusom. Pri vlogovaní sa hľadáčik nepoužíva a tiež sa dá plnohodnotne fotografovať aj cez displej. Fotoaparát ma najkratší expozičný čas 1/4000s, hlavne pri fotografovaní počas jasného dňa pri clone F1.4 sa môže stať, že fotografia bude preexponovaná aj na ISO 50. Pri používaní menej svetelných objektívov je tento expozičný čas dostatočne krátky. Na fotoaparáte nájdete len jeden slot na pamäťovú kartu, pre mňa ako svadobného fotografa je dôležité mať slot na dve sloty (záloha). A7c je skvelá voľba ako B fotoaparát alebo „video“ kamera (aj hlavná) na svadbách.
Pokiaľ ste zvyknutý používať predný ovládač pod spúšťou (koliesko), ten na tele nenájdete, tak ako joistyk. Na tele fotoaparátu nenájdete blesk, nakoľko je pre mňa nepodstatný a počas celého testu mi ani raz nechýbal, skoro som to zabudol napísať ?

bezzrkadlovka Sony A7c

Počas celého testu fotoaparát fungoval vynikajúco, obrazový výstup je na profesionálnej úrovni, tak ako je možné dosiahnuť aj profesionálne výsledky pri tvorbe videa. Pri správnom nastavení fotoaparátu stačí ovládať a mať pod kontrolou hlavne clonu a kompozíciu, zvyšok môžete nechať na fotoaparát ?

Počas písania tejto recenzie spoločnosť Sony predstavila až tri nové objektívy radu G™ – FE 50mm F2.5 G 174g, FE 40mm F2.5 G 173g a FE 24mm F2.8 G 162g. Objektívy majú rovnakú veľkosť (68 mm x 45 mm) a priemer filtra (49 mm). Všetky tri objektívy prinášajú špičkovú kvalitu obrazu, prémiové spracovanie a kompaktné prevedenie. Tieto objektívy sú ideálne riešenie práve pre model Sony A7c, či už pre fotografov, ale aj tvorcov videí. Na objektívoch sa mi osobne veľmi páči prémiové spracovanie, clonový prstenec, prepínač AF/MF, spracovanie objektívov vrátane použitých materiálov a v neposlednom rade nízka váha.

Krátke zhrnutie:

SONY A7c je digitálna bezzrkadlovka, ktorá uspokojí veľmi náročného amatéra tak ako aj profesionála, tiež vlogerov, street fotografov a všetkých čo hľadajú stabilizovaný full-frame čip v čo najmenšom tele s možnosťou výmeny objektívu. Pokiaľ chce čo najviac využiť potenciál fotoaparátu a snímača, zároveň zachovať kompaktnosť je vhodné siahnuť po vysoko svetelnom kompaktnom pevnom objektíve.

Pokiaľ Vás zaujíma podrobnejšie porovnanie modelov A7c vs A7iii, pripravujem článok na túto tému.

Za zapožičanie fotoaparátu ďakujem spoločnosti Bison & Rose

 

Dobré svetlo prajem

Foto: Marek Suchý
Text: Marek Suchý

Krk Chorvátsko
Kurz fotografovania
more