Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

NIKON Z50 a Zfc

Model Z50 je z môjho pohľadu aktuálne najlepšia voľba (pre rok 2022) pre amatérskeho fotografa, ktorý sa rozhodne pre bezzrkadlovku so snímačom APS-C a možnosťou výmeny objektívu.

Recenzie – SONY, NIKON, CANON, FUJIFILM, SIGMA, SAMYANG, ZEISS, DJI

SONY A7Riii

„Ako z testu Sigmy 18-35mm F1.8 ART pre Nikon, bola výmena celej profi techniky Nikon za Sony.“

Ako to celé začalo? Pôvodne som plánoval zapožičať na 11 dňový test Sigmu ART, nakoľko tento jedinečný, vysoko svetelný objektív F1.8 – vlastne tri v jednom, ma už dávnejšie lákal. Na poslednú chvíľu som však zmenil rozhodnutie a objednal si niečo úplne odlišné.

NIKON D750

Predchodcom Nikonu D750 v mojej výbave bol viac ako 4 roky model D700 (2010-2015). Tento fotoaparát bol a myslím, že stále je vynikajúci aj napriek svojmu veku (uvedeniu na trh 2008). Určite má stále čo ponúknuť a zatiaľ som nenašiel fotoaparát z ktorého by „liezli“ tak hotové fotografie ako z D700. Vývoj technológií ide ale nezadržateľne ďalej aj v tejto oblasti a hlavne bezzrkadlovky pomaly preberajú prvenstvo zrkadlovkám aj keď to potrvá ešte niekoľko rokov.

bezzkadlovka alebo zrkadlovka
bezzrkadlova Sony A6400

SONY A6400

Ako je už u mňa zvykom, nebudem sa v tejto recenzii venovať podrobnému popisu technických parametrov (tie nájdete v návode), ale výlučne mojim osobným skúsenostiam, ktoré som získal počas doterajšieho používania fotoaparátu. A6400 má veľa spoločného s modelom A6500, ktorý vlastním.

FUJIFILM x100F

Začnem možno netradične rovno záverom. Tento fotoaparát, Fujifilm X100F, ďalej už len X100F, je skvelý fotoaparát, ale určite nie pre každého. Pre koho je teda určený? Pre vyspelého fotografa, ktorý hľadá malý fotoaparát „do vrecka“ s výkonom veľkých a hlavne ťažkých zrkadloviek. Nechce robiť skoro žiadne kompromisy v kvalite ani vo svetelnosti objektívu. Chce fotoaparát čo najviac univerzálny a zároveň si uvedomuje, že neexistuje dokonalé riešenie. X100F pre mňa už nemá ďaleko k dokonalosti, jeho veľká zbraň, ktorá presvedčila aj mňa ku kúpe, paradoxne nie je technického rázu. X100F je proste fotografický šperk. Keď som ho uvidel, bola to „láska na prvý pohľad“ a ani čas nič nezmenil.

Bezzrkadlova Sony a6400 Nikon Z50

NIKON Z50 VS SONY A6400

V tomto porovnávacom teste som si zobral “na mušku“ dva veľmi podobné fotoaparáty nielen cenou, ale aj výkonom. Oba modely patria do kategórie vyspelých bezzrkadloviek (APS-C), ktoré sú medzi fotografmi čoraz viac populárne.

SONY A7iii

Sony A7iii by som označil za prelomový fotoaparát, podobne ako model A7Riii. Sony v nich zúročilo roky usilovného vývoja a ukázalo ostatným cestu, ktorou sa je nutné uberať.
Pozrime sa na model Sony A7iii podrobnejšie. Od marca 2018 fotografujem profesionálne so Sony A7Riii, a preto budem tieto dva fotoaparáty porovnávať. Moje skúsenosti s modelom A7Riii nájdete v teste.

SONY A6500

Ako sa stáva pravidlom, nebudem sa v tejto recenzii venovať podrobnému popisu technických parametrov, ale výlučne mojim skúsenostiam s týmto fotoaparátom a objektívom. Sony A6500 je veľmi zaujímavý CSC „foťáčik“ aj keď nie je úplný drobec, určite Vám svojou váhou nebude príťažou. Pokiaľ nedáte na telo veľký a ťažký objektív ani celodenné fotografovanie nebude problém Ovládanie mi osobne vyhovuje, nakoľko je možné bez problémov naprogramovať skoro všetky tlačidlá tak, aby bolo všetko potrebné „po ruke“.