Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

10 rád pre každého začínajúceho fotografa od profesionálne fotografa

Dobrá rada nad zlato a často krát aj na nezaplatenie. Každý začínajúci fotograf si kladie pred, alebo po kúpe digitálneho fotoaparátu rôzne otázky. Kde začať, čítať alebo nečítať návod, vzdelávať sa, ísť cestou pokus/omyl, čo fotiť, kedy fotiť, ako fotiť, na čo sa sústrediť, akú techniku použiť, ako nastaviť foťák, fotiť na aiku, používať manuálny režim, ako upraviť fotky, používať statív, kúpiť filtre, aký objektív používať atď.? Na prvý pohľad jednoduché veci sa začnú postupne javiť ako veľký problém! Keď na miesto očakávaných pekných fotiek zo novučičkej zrkadlovky, alebo najnovšej bezzrkadlovky „lezú“ fotografie často horšie ako z priemerného mobilu… 🙁
Preto som sa rozhodol napísať tento článok a pomôcť, aby ste vykročili tou správnou nohou, alebo aby ste sa zo slepej uličky dostali na správnu cestu. Týchto 10 rád neplatí len pre začiatočníka, ale pre každého komu na výsledku záleží (vrátane mňa), lebo fotenie nás baví a napĺňa  🙂

1. MAJTE VÍZIU FINÁLNEJ FOTKY

Fotografie vznikajú v hlave a nie vo fotoaparáte. Skúste si vždy ešte pred stlačením spúšte predstaviť hotovú fotografiu. Je to oveľa ťažšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Už len tým, že máme dve oči a široký uhol vnímania to bude iné. Fotografia je zjednodušene výrez z toho čo vidíte, zároveň expozíciou zatavíte čas a zaznamenáte svetlo či už na čip, alebo film. Na takéto „fotenie“ dokonca nepotrebujete žiaden foťák ani nič podobné. Fotografie Vám ostanú ale len v hlave. Časom a hlavne neustálym tréningom dosiahnete to, že víziu fotografie dokážete viac alebo menej zachytiť fotoaparátom, mobilom a podobne. Táto cesta je veľmi dlhá a kľukatá, je ale zároveň tá správna. Verím, že časom mi dáte za pravdu.

2. VZDELÁVAJTE SA

Ide to aj bez vzdelávania sa, ale… Ak Vám stačí to, že náhodne urobíte peknú fotku a nebudete to vedieť zopakovať, keď to budete chcieť, nevzdelávajte sa, lebo je to mrhanie časom. Ak Vám na výsledku záleží tak nájdete nespočetné množstvo kníh, časopisov, webov, videí a iných zdrojov. Je potrebné to ale selektovať, nakoľko sa nedá naučiť všetko, pozrieť všetko a fotiť všetko. Zamerajte sa na začiatok na to najdôležitejšie, a to na úplné základy. Naštudujte si, čo je a ako funguje expozičný trojuholník a základy kompozície, hlavne zlatý rez! Každá jedna fotografia má údaje z expozičného trojuholníka, inak by nikdy nevznikla. Ovládanie toho čo je clona, expozičný čas, ISO a aký vplyv majú na výsledok je z technických vecí to najdôležitejšie. Je to základ, pre každého jedného fotografa, a to doslova. Tak ako aj to, že každá fotografia má nejakú kompozíciu.

3. FOŤTE, FOŤTE A FOŤTE

Bez tréningu sa nikam nepohnete! Každý fotograf ktorého fotografie sa Vám páčia sa tam kde je jednoducho prefotil. Inak to nefunguje. Každý sa časom mení, posúva ďalej a na fotografiách to vidno. Pozor, nemajte nereálne očakávania, všetko chce svoj čas a každá námaha bude neskôr ocenená v podobe tých pekných fotografií podľa Vašich predstáv.

4. BUĎTE DOBRÝM POZOROVATEĽOM

Fotografovanie je hlavne o hľadaní. Fotograf hľadá námet, svetlo, správnu kompozíciu, atmosféru atď. Často krát čaká na správny moment. Keď sa viac týchto aspektov spojí, len vtedy vznikne výborná fotografia, inak tomu bude NIEČO chýbať…

5. NEDOVOĽTE TECHNIKE BYŤ VAŠIM PÁNOM

Rozhodujte o výsledku VY a nie aika! Fotoaparát a technológie Vám majú pomôcť a nie Vás zastúpiť. Neexistuje fotoaparát, ktorý by vedel ako vyzerá predstava fotografie vo Vašej hlave.

6. SÚSTREĎTE SA HLAVNE NA TO ČO FOTÍTE, NIE NA TO ČÍM FOTÍTE

Čim viac pozornosti budete venovať fotoaparátu, nastavovaniu atď. tým menej pozornosti ostane na to čo fotíte (vnímanie deja, svetla, kompozície, farieb, kontrastov, atmosféry atď). Každý moment hlavne vtedy, keď sa niečo deje je neopakovateľný. Preto používajte také nastavenie, ktoré Vám to umožní. Ja osobne fotografujem  v 90% prípadov na režime A (Canon Av).

7. MENEJ JE VIAC

Čím viac techniky budete mať, rôznych doplnkov a podobne, tým budete pri fotení viac riešiť čím a ako fotiť, ako čo a kedy fotiť. Je lepšie si zvyknúť na jeden objektív, ako ich vkuse prehadzovať. Je lepšie sa sústrediť na jeden žáner 100% ako fotiť všetko a nič poriadne… Je lepšie ísť fotiť „na ľahko“, ako ostať doma len preto, že sa Vám nechce „vláčiť“ Vašu techniku!

8. CHCITE ROBIŤ SVOJE FOTKY

Inšpirujte sa fotografmi, ktorí sú podstatne ďalej ako vy. Zároveň sa ich nesnažte skopírovať. Napodobnite ich, ale dajte do každej fotografie kus seba… Inšpiráciu nájdete všade. Buďte na seba zároveň náročný. Foťte najlepšie ako v danom momente viete a vždy si povedzte, že sa to dá ešte lepšie a motivujte sa tým.

9. POZERAJTE SA NA SVET OČAMI FOTOGRAFA

Fotograf vidí to čo iný nevidia. Vidí fotografie tam kde iný NIE. Fotograf sa na svet pozerá jednoducho inak. Vidí krásu tam kde iný nie, predvída dej, vníma atmosféru a má svoj jedinečný pohľad na svet.

10. VŠETKO CHCE SVOJ ČAS

Ak by všetko to čo som spomenul išlo, rýchlo, ľahko bez námahy, nemalo by to pre Vás žiadnu hodnotu. Zotrvajte a výsledky sa určite dostavia a k tomu Vám prajem DOBRÉ SVETLO ?

text a foto: Marek Suchý
www.fotosuchy.sk