Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

Recenzia FUJIFILM x-T200 amatérska digitálna bezzrkadlovka CELÝ ČLÁNOK

Recenzia FUJIFILM X-T200

V tejto recenzii sa budem venovať mojim skúsenostiam s týmto fotoaparátom. Nakoľko som mal na teste aj predchodcu modelu x-T200, model x-T100 v krátkosti zhrniem zásadné rozdiely. Novší model sa lepšie drží, je to z dôvodu vystúpeného gripu (úchopu na pravej prednej strane). Model T100 nemal grip, bola tu možnosť dodatočného nalepenia gripu, zlepšilo to držanie fotoaparátu. Na T200 nenájdete D-pad, čiže smerové voliče v pravej dolnej časti (v zadnej časti fotoaparátu). Nahradil ho joystick. Fotoaparát ponúka plne dotykové ovládanie vrátane nastavenia menu. Zadný displej sa výrazne zväčšil, čo je plusom. T200 je určite výkonnejší ako jeho predchodca, zlepšilo sa ostrenie a  celková odozva fotoaparátu.

Fotoaparát je určený pre začiatočníkov, preto tu nájdete rôzne pomôcky a funkcie ktoré Vám môžu uľahčiť samotné fotenie a ušetriť čas. Fotografie (RAW) môžete vyvolávať (upravovať) už priamo vo fotoaparáte, alebo ich bezdrôtovo poslať do mobilu a úpravu urobiť tam. Ak tento fotoaparát u vás  nahradí mobil, bude vám vyhovovať možnosť plne dotykového ovládania. Fotoaparát je celkovo kompaktný (vo svojej triede patrí k tým menším) aj v prípade kúpi setu s univerzálnym zoom objektívom s rozsahom 15-45mm. Tento objektív a jeho rozsah ohnísk pokryje na začiatok väčšine fotografov ich potreby. S objektívom môžete pri dostatku svetla fotografovať širokouhlé fotografie krajiny na 15mm až po portrét na 45mm. Žiaľ ako väčšina základných univerzálnych objektívov aj tento objektív ponúka horšiu svetelnosť F3,5-5,6. Pre účely testu som zvolil vysoko svetelný objektív Fujinon 35mm F2 XC s pevným ohniskom (nie je to zoom). Tento objektív je relatívne lacný (maloobchodná cena 199 eur). Táto investícia sa rozhodne vyplatí. Získate takto s x-T200 kompaktný set a tam kde vyhovuje ohnisko 35mm (pre FF 52mm) odfotíte také fotografie ako s objektívom 15-45mm  nie je možné! Samozrejme to platí hlavne za predpokladu, že využijete najväčšiu „zbraň“ a to vysokú svetelnosť F2 a budete fotografovať na nízkych clonách do F2.8. Tento objektív odporúčam každému kto si kúpi x-T200 v sete s 15-45mm.

V prípade, že sa Vám páči retro dizajn modelu Fujifilm x-T200 a vyhovuje Vám dotykové ovládanie. Hľadáte fotoaparát s veľkým displejom a hľadáčikom, zároveň uprednostňujete čo najkompaktnejšie rozmery fotoaparátu. Hľadáte vyšší výkon ako poskytuje mobil hlavne v horších svetelných podmienkach. Plánujete časom dokúpenie ďalšieho objektívu. Potom tento fotoaparát by mohol byť pre Vás veľmi zaujímavá voľba…

V tejto cenovej kategórii s podobným setovým objektívom nájdete viac fotoaparátov. Fujifilm ponúka zaujímavý retro dizajn. Ak plánujete fotografovať hlavne ľudí a rýchlo pohybujúce sa objekty, odporúčam radšej siahnuť po Sony A6100. Každé riešenie prináša niekoľko kompromisov a ideálny fotoaparát zatiaľ ešte nikto nevyrobil. Nezabúdajme, že fotografie robí fotograf a fotoaparát je len prostriedok ako zachytiť svetlo (fotografia je zachytením svetla, svetlo je energia). Dôležitejšie ako fotografický výbava je samotné nepretržité vzdelávanie a fotografovanie.

Za zapožičanie fotoaparátu na test ďakujem FUJIFILM Europe GmbH – Bratislava.

Krátke zhrnutie:

Fujifilm x-T200 je fotoaparát s retro dizajnom, ktorý nebude obmedzovať žiadneho začínajúceho fotografa. Pokiaľ využije fotograf potenciál tela a použije vysoko svetelný pevný objektív, fotografie môžu vyzerať profesionálne.

Fotografie v plnom rozlíšení na stiahnutie, heslo na vyžiadanie:
https://1drv.ms/u/s!AiMJ84OmfTqFhf8say6er29QfeQdAQ?e=TEJsPg

Foto: Marek Suchý
Text: Marek Suchý