Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

Vyberáme základný vysoko svetelný objektív pre začiatočníka

Často dostávam žiadosti o radu s výberom nového fotoaparátu. Vždy odporúčam kúpiť aj jeden vysoko svetelný objektív o svetelnosti F1.8 alebo dokonca aj vyššej F1.4.

Prečo je tomu tak?

Fotenie s vysoko svetelným objektívom je doslova iný svet. Otvoria sa Vám doposiaľ „zatvorené“ dvere. Pokiaľ používate len bežné zoomovacie objektívy s nízkou svetelnosťou F3,5 a horšou (F5,6 a podobne), tieto dvere ostanú zatvorené.

Čo znamená iný svet?

Hlavne to, že na čip dopadne podstatne viac SVETLA a to ma za následok niekoľko zásadných zmien. Ovplyvní to expozičný trojuholník a hlavne zachytenie toho čo fotografujete. Výslednú fotografiu 🙂

1. To koľko svetla prejde cez objektív má zásadný vplyv na zvyšné veličiny z expozičného trojuholníka. Konkrétne expozičný čas a ISO. V prípade nízkej hladiny svetla to často znamená, že s vysoko svetelným objektívom (napr. F1.8) môžete fotiť ešte z ruky, tam kde by ste s bežným zoomom (napr. F3.5 a horšej svetelnosti F5.6) museli použiť statív. Inak budú Vaše fotografie buď rozmazané, príliš zašumené, alebo aj aj. Na 1.8 už môžete mať výrazný 3D efekt (objekt vystupuje z fotografie) atď.

2. „Pustiť“ viac svetla znamená aj laicky povedané, viac rozmazané pozadie. To sa ľudom páči, bežne to UMELO NAPODOBŇUJÚ mobilné telefóny. Pokiaľ sa Vám to páči a nechcete len napodobeninu, tak vysoko svetelný objektív Vám to určite umožní.

3. Väčšina vysoko svetelných objektívov o svetelnosti F1.8 a vyššej (F1.4, F1.2…) je pevná. Znamená to zjednodušene, že sa s nimi nedá zoomovať. Fotograf sa takto musí viac pohybovať a hlavne musí rozmýšľať INAK. Garantujem Vám, že táto námaha bude odmenená v podobe fotografií, ktoré s bežným zoomom jednoducho nie je možné urobiť. Rozdiel je niekedy výrazný, inokedy skoro nepostrehnuteľný, na to chcem upozorniť.

Pokiaľ Vás láka to (mať možnosť pustiť viac svetla), bez čoho si ja už neviem predstaviť moje fotenie, odporúčam na začiatok nasledovné riešenie.

A) pokiaľ vlastníte zrkadlovku, alebo bezzrkadlovku s čipom o veľkosti APS-C odporúčam na začiatok objektív o svetelnosti F1.8 a ohnisko 35mm alebo 50mm. Pokiaľ budete fotografovať viac v interiéri, odporúčam určite 35mm.

B) pokiaľ vlastníte zrkadlovku, alebo bezzrkadlovku s čipom o veľkosti FF (full-frame)  odporúčam na začiatok objektív o svetelnosti F1.8 a ohnisko 50mm.

Pokiaľ už máte obľúbené ohnisko, potom kúpte pevný objektív s týmto ohniskom a zároveň s vyššou svetelnosťou aspoň F1.8.
Pokiaľ máte špeciálne požiadavky a neviete si zo širokej ponuky vybrať, napíšte mi na mail fotosuchy@gmail.com s čo najpodrobnejším opisom toho čo potrebujete.

Dobré svetlo prajem

Marek

Východ slnka fotograf