Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

Ako upravovať fotografie?

V tomto článku, by som chcel začínajúcim fotografom dať niekoľko rád, ako upravovať fotografie. Ideálny stav by bol, keby fotografie z digitálnych fotoaparátov „liezli“ už hotové – upravené podľa našich predstáv. To čo je podľa mňa zatiaľ stále v digitálnej ére nemožné, bolo za čias fotografovania na film (kino film) úplne bežné. Stačilo správnym procesom vyvolať exponovaný film a hotovo. Pokiaľ sa stala chyba pri samotnej expozícii, kompozícii, alebo aj aj, bolo to už veľmi ťažké skoro nemožné dodatočne to opraviť. Fotograf viac rozmýšľal a menej fotil. Každé „zaváhanie“ znamenalo, že to fotografa niečo stálo (drahocenné políčko filmu). Možnosti, ktoré máme teraz, sú skoro neobmedzené. Na pamäťovú kartu môžete fotografovať skoro do nekonečna, na jedno políčko filmu nie. Stále platí niekoľko podľa mňa dôležitých zásad, či už fotografujeme na digitál alebo film.

1. Zo zlej fotky dobrú neurobíte...

Je to hlavne strata času a nikam to nevedie. Maximalizujte svoje úsilie pri expozícii (správne nastavenie fotoaparátu, vhodná kompozícia a ešte viac dôležitý obsah a svetlo) a nie pri následnej úprave v počítači. Skúste si predstaviť, že fotografujete na film a máte len 36 záberov. Položte si otázku, či by ste si fotografiu ktorú sa chystáte urobiť zavesili na stenu. Ak nie, tak sa sami seba opýtajte prečo? Občas to proste nemá zmysel a fotografia je určená na zánik ešte pred svojim vznikom. Napriek tomu sa každým záberom učíte, a preto skúste zo seba a techniky dostať vždy maximum, aj keď to nie podľa vašich predstáv!

2. Snažte sa o čo najlepšiu kompozíciu na mieste...

Čiastočne sa dá kompozícia meniť aj dodatočne, hlavne orezom. Napriek tomu skúste vždy komponovať tak, aby ste nemuseli fotografiu orezávať a hlavne dorábať! Zlatý rez, je kompozičné pravidlo, ktorým nič nepokazíte. Odporúčam ho v čo najväčšej miere používať tak ako s ním prepojené pravidlo tretín.

3. Pokiaľ Vám to fotoaparát umožňuje, fotografujte do RAW formátu...

Vďaka RAW-u máte podstatne viac obrazových informácii o fotografovanej scéne. Fotografovanie do RAW-u znamená nevyhnutne (dodatočné) vyvolávanie v počítači a programe na tom určenom. Moje všetky fotografie na tomto webe boli fotografované do RAW-u a následne vyvolané v programe Adobe Lightroom CLASSIC. Pokiaľ fotografie zatiaľ neviete vyvolávať, nastavte si ukladanie fotografií do oboch formátov súčasne RAW+JPG.  

4. Upravujte, ale všetko s mierou...

Podľa môjho osobného názoru je paradoxne najťažšie upraviť (vyvolať) fotografiu (sériu fotografií) tak, aby boli farby čo najbližšie realite. Veľký vplyv na zobrazenie farieb ma monitor, jeho podanie farieb, kalibrácia atď. Na každom zariadení môže rovnaká fotografia vyzerať inak (farby).  

5. Majte víziu hotovej fotografie ešte pred stlačením spúšte...

Bez vízie finálnej fotografie sa nedá nikam pohnúť, každá fotografia viac alebo menej vzniká ešte pred samotným stlačením spúšte. Veľký a zásadný vplyv na samotný výsledok ma ovládanie expozičného trojuholníka, ktoré je priam nevyhnutné. Tiež ovládanie základných kompozičných pravidiel a v neposlednom rade, je to samotné vnímanie svetla.

6. Čierno biela fotografia, je nadčasová...

Ak sa Vám páči toto prevedenie, z RAW-u je samozrejme možné urobiť takúto fotografiu v tomto stále modernom prevedení.   

Verím, že vynaložené úsilie skôr, alebo neskôr bude odmenené a výsledok Vášho snaženia bude robiť radosť hlavne Vám.

Prajem dobré svetlo

Marek