Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

Recenzia bezrkadlovky Nikon Z50 a Nikon Zfc

Nikon postupne rozširuje ponuku bezzrkadloviek so snímačom APS-C. V tejto recenzii sa pozriem na dva modely. Hlavný model bude Z50 a pozrieme sa aj na model Zfc. Zfc má skoro identické technické parametra v tele, ktoré má veľmi pekný retro vzhľad. Je to jedna z najkrajších bezzrkadloviek po boku FUJIFILMOV ako X-T30, X-E4, x100V a podobne.

Model Z50 je z môjho pohľadu aktuálne najlepšia voľba (pre rok 2022) pre amatérskeho fotografa, ktorý sa rozhodne pre bezzrkadlovku so snímačom APS-C a možnosťou výmeny objektívu.
Pozrime sa podrobnejšie na model Z50 a v druhej časti na základné rozdiely oproti modelu Zfc.

Model Nikon Z50

Z50-ka sa mi páčila od prvého momentu keď som ho mohol držať v ruke a fotiť s týmto fotoparátom. Musím vysoko oceniť skvelú ergonómiu gripu. Fotoaparát sa vynikajúco a zároveň pevne drží a telo je stále kompaktné. Celému spracovaniu a ergonómii dávam vynikajúce hodnotenie. Fotenie s týmto fotoaparátom ma jednoducho bavilo a to je veľmi dôležité.
Pokiaľ na telo použijete správny objektív s ktorým bude telo vyvážené, zároveň pustíte na čip veľa svetla (F1.4-F1.8) budete nadšený výsledkom. Setový objektív Nikon 16-50mm f3.5-6.3 VR je šikovný univerzál s bežnou svetelnosťou vhodný aj na video nakoľko je stabilizovaný. Čip v Z50 a ani v Zfc nie je stabilizovaný. Každému odporúčam kúpiť telo s týmto objektívom a dokúpiť ešte jeden vysoko svetelný objektív. Moje odporúčanie je Viltrox 23mm 1.4, prípadne ohnisko 33mm alebo 56mm.  Od novembra 2022 je v ponuke aj čierna (black edition) verzia s novým objektívom 40mm F2 SE.

Viltrox Z-mount 23mm, 33mm, 56mm F1.4

Nikkor Z 40mm F2

Rýchlosť aického ostrenia AF-C pri sledovaní objektu (tracking) a tiež facefocus a eyefocus je na vynikajúcej úrovni. Na fotografovanie portrétu a ľudí je tento fotoaparát so správnym objektívom ako stvorený aj vďaka výbornému aickému zaostrovaniu.
Ešte nedávno bolo niečo podobné výsadou profesionálnych modelov! Bežný užívateľ, tak ako aj veľmi náročný užívateľ bude určite veľmi spokojný. Úspešnosť AF nie je 100%-ná, ale napriek tomu je vynikajúca. Ovládanie fotoaparátu je pohodlné, je možné si dostatočne upraviť a prispôsobiť ovládacie prvky. Osobne už niekoľko rokov využívam možnosť uloženia nastavení čo vrelom odporúčam používať. Nikon Z50 ponúka 2 uloženia U1 a U2. Menu je oproti zrkadlovkám v tejto triede rozsiahlejšie. Pri správnom nastavení, fotoaparát fotí skoro sám.

Na Z50 sa mi páčil aj elektronický hľadáčik, veľkosť je dostatočná, rozlíšenie dostatočné, podanie farieb vynikajúce. Vynikájúci ja aj zadný displej, povedal by som jeden z najlepších v tejto kategórii fotoaparátov.

Z50-ka je vhodná pre každého začiatočníka. Veľmi dôležitý je výber objektívu podľa toho čo sa bude fotografovať.

Pokiaľ sa rozhodnete pre tento model, alebo Zfc odporúčam môj online kurz na základe krorého sa dá fotoaparát z veľkej časti nastaviť, aj keď kurz (nastavenie) je určený pre model Z5.

https://www.fotenienasbavi.sk/nastavujeme-nikon-z5-na-maximum/

Model Nikon Zfc

Model Zfc

Nikon Zfc vyšiel na trh neskôr. Okrem výrazného retro vzhľadu (70-80 roky) má niekoľko drobných rozdielov oproti Z50-ke. Najzásadnejší rozdiel je v ovládaní prevzatom z minulosti a ergonómii tela hlavne v gripovej časti. Grip úplne chýba, je to na úkor dizajnu. Dá sa na tento fakt zvyknúť a vychutnávať si retro vzhľad a pocit z fotenia. Zfc sa v sete predáva aj s objektívom Nikkor Z 28mm F2.8 SE a od 11/2022 pribudol aj set s veľmi zaujímavým Nikkor Z 40mm F2 SE. Objektívy sú dizajnovo zladené s telom. Fotoaparát je mozné kúpiť až v 14 farebných variantách.
https://www.nikon.sk/sk_SK/product/digital-cameras/mirrorless/enthusiast/z-fc-black

1. Zfc nemá žiaden grip, držanie je podstatne menej pohodlné  a pevné oproti Z50
2. Zfc neponúka uloženie nastavení U1, U2
3. Zfc ma dotykový výklopný a otočný displej, Z50 ma len dotykový výklopný displej
4. Zfc ma meší zadný displej 3,0 vs 3,2 palca
5. Zfc nemá vstavaný blesk
6. Zfc má ma hornej časti LDC ukazovateľ clony F

Verím, že Vám fotoaparát bude robiť radosť pokiaľ sa rozhodnete pre Z50-ku, alebo Zfc.

Prajem dobré svetlo

Marek