Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

Zeiss 35mm 1.4 Distagon vs Sigma 35mm 1.4 ART vysoko svetelné objektívy pre SONY CELÝ ČLÁNOK

Recenzia SIGMA 35mm 1.4 ART vs ZEISS 35mm 1.4 Distagon

Sigma 35mm 1.4 ART vs Zeiss 35mm 1.4 Distagon

Tento môj test, tak ako všetky predošlé, je hlavne o pocitoch. Prečo? Lebo často krát kladieme zbytočný dôraz na nepodstatné veci a uniká nám to najpodstatnejšie…

Aké teda sú moje pocity? Sú z veľkej časti založené na dlhodobom používaní oboch skiel. Poďme ale pekne od začiatku. V roku 2015 som vymenil moje obľúbené univerzálne sklo Nikkor 24-70mm F2.8 za Sigmu 35mm 1.4 ART. Obetoval som univerzálnosť a určité pohodlie, získal som možnosť fotografovať inak a prejsť na vyšší level. Inak povedané, zoomovať nohami a pustiť VEĽA SVETLA na čip. F1.4 vs F2.8 je podľa mňa obrovský rozdiel, priam priepastný! Jeden fotograf, jeden uhol, jeden fotoaparát, až vtedy sa môžete dostať do určitej harmónie s technikou. Poďme ďalej… Sigmu som mal ako hlavné sklo na Nikone D750 do 3/2018 (kým som ho nevymenil za Zeiss 35mm F1.4). Nafotil som s týmto setom cca 230 000 záberov. Bol som veľmi spokojný, Sigma má skvelý pomer cena/výkon. Obrazová kvalita je špičková, tak ako prenos kontrastu, príjemný bokeh a špičková ostrosť, predurčujú toto sklo na svadobnú fotografiu a profesionálne využitie ako také. AF je dostatočné rýchly aj na svadobnú reportáž, v určitých prípadoch aj na šport. Sigma je relatívne ťažká, ale oproti Nikkoru citeľne ľahšia. Sigma je v podstate veľmi vyvážené sklo a môžem ho len odporučiť, rovnako pre Sony, ako aj pre Nikon a iné značky.

Poďme sa pozrieť na „protivníka“ zo „stajne“ Zeiss. Čo sa týka váhy a veľkosti, tak tieto sklá s bajonetom Sony E-mount, sú si veľmi podobné. Drobné rozdiely sa nájdu, pre mňa najpodstatnejší  rozdiel je, že Sigma nemá na tele clonový prstenec. Na ten som si za viac ako rok, čo používam Zeiss, až neuveriteľne zvykol. Meniť clonu na objektíve a zároveň vidieť, aký to má vplyv na fotografiu pred tým, ako ju exponujete je WOW. Keď som počas dvoch dní testoval obe sklá, občas som omylom „hladkal“ Sigmu, lebo Zeiss má na tom mieste clonový prstenec a Sigma len hladký kov. Od prechodu na Sony  používam Zeiss 35mm ako hlavné sklo (od 3/2018) na Sony A7Riii. Nafotil som s týmto setom cca 150 000 záberov. Nakoľko som mal možnosť testovať na Sony rôzne sklá, dovolím si povedať, že ak chcete využiť potenciál AF na telách ako A7Riii, A7iii, A9, A6500, tak vďaka Zeissu tento potenciál môžete využiť. Sigmu som začal testovať, povedal by som priamo v „pekle“ a to na svadbe za doslova LOW LIGHT podmienok. Od prvého momentu som cítil rozdiel. Bolo to iné. AF bol pocitovo pomalší „nervóznejší“, bolo cítiť určité vibrácie a počuť jemný „hluk“. Podotýkam, že pri Zeiss nie je cítiť žiadne vibrácie a ostrenie je skoro nehlučné, a to Sigma (E-mount verzia) je v celku tichá. Jednoznačne má na vrch v AF Zeiss, aspoň pocitovo. Rozdiel v číslach bude asi minimálny, ale u mňa v pocitoch zásadný. Ostrenie a rozdiel v ňom je citeľný aj pri natáčaní videa. Tam má opäť navrch Zeiss. Nezabúdajme ale na dôležitý faktor – cenu. Zeiss sa oficiálne predáva za cenu cca 1700 eur a Sigma cca 800 eur.
Zeiss určite nie je 2x lepší ako Sigma a naopak. V tomto prípade má Sigma lepší pomer cena/výkon aj keď  nie je lepšia, je to na remízu.

Na záver už len zopakujem, že obe sklá sú určené pre profesionálov, hľadajúcich reportážny objektív na FF s vysokou svetelnosťou, špičkovou optickou kvalitou, vynikajúcim AF a bez zásadných nedostatkov a kompromisov. Pokiaľ chcete plne využiť potenciál napr. Sony A7Riii, tak Zeiss je jednoznačná voľba pre fotografov a tiež aj kameramanov. Pokiaľ chcete špičkové sklo F1.4 a získať čo najlepší pomer cena/výkon, tak Sigma je veľmi zaujímavá voľba!

Ďakujem požičovni fototechniky www.fotozolo.sk za zapožičanie objektívu Sigma na test.

Foto a text: Marek Suchý