Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

VYBERÁME FULL-FRAME BEZZRKADLOVKU 2024

V tomto článku sa budem venovať výberu full-frame bezzrkadlovky.

Full frame bezzrkadlovka, ktorú vybrať v roku 2024?

Aktuálny (1/2024) výber full frame bezzrkadloviek dokáže uspokojiť nároky už hádam každého fotografa. Záleží od preferencií samotného fotografa a najťažšie bude hlavne využitie plného potenciálu prístroja.

Koncom roka 2023 SONY ako prvý výrobca prišiel na trh s globálnou uzávierkou, ktorá je v určitom zmysle ako prechod z filmu na digitál. Prvý a zatiaľ jediný fotoaprát je Sony A9iii. Táto bezzrklovka vďaka doslova obrovskému výpočtovému potenciálu dokáže odčítať celu plochu snímača naraz a zároveň fotografovať 120 fotografií za sekundu v plnom rozlíšení bez mechanickej utávierky, ktorú tam už nenájdete. Globálna uzávierka určite v najbližších rokoch bude výsadou výlučne vlajkový lodí. Pozrime sa na aktuálnu ponuku full frame bezzrkadloviek v niekoľkých cenových hladinách (1000, 2000 a 3000 eur). Tieto fotoaparáty dokážu uspokojiť aj nároky veľkej časti profesionálnych fotografov, aj keď veľa z nich nepatrí medzi profesionálne fotografické prístroje.

Pokiaľ len plánujete kúpu, alebo už nový fotoaprát vlastníte veľmi rád Vám pomôžem s kompletným nastavením (kurz zameraný na nastavenie fotoaparátu), aby ste využili hneď od začiatku na maximum potenciálu.

Poradca pri výbere FULL-FRAME BEZZRKADLOVKY

Pokiaľ si nebude vedieť vybrať či už samotné telo, alebo objektív stačí mi napísať na mail fotosuchy@gmail.com žiadosť o pomoc s výberom.

Je potrebné uviesť nasledovné:
– s čim aktuálne fotografujete vrátane objektívov
– čo hlavne fotografujete (žáner)
– čo je pre Vás dôležité (napr. váha, veľkosť, rozlíšenie, stabilizácia, video atď.)
– koľko plánujete investovať  telo + objektív

NIKON Z5 ZRKADLOVKA FULL FRAME

I. z cenovo najdostupnejších modelov do 1000 eur (telo) z aktuálnej ponuky 1/2024 odporúčam:

1. Canon RP jedna z najdostupnejších full frame bezzrkadloviek na trhu. Recenziu na tento určite zaujímavý fotoaparát nájdete na linku:
https://www.fotenienasbavi.sk/recenzia-canon-rp/

2. Sony A7ii je najstarší z dostupných modelov z celého výberu a je možné ho v akcii kúpiť za cenu do 1000 eur. Vďaka najširšej ponuke objektívov s bajonetom e-mount a stabilizovanému čipu je to stále zaujímavá voľba. Ak potrebujete rýchle ostrenie na tvár a oko odporúčam výkonnejší, ale aj drahší model napr. A7iii, alebo A7C. Neodporúčam kúpu setu s objektívom Sony 28-70mm, je veľmi veľa lepších objektívov pre využitie potenciálu FF snímača.


II. do 2000 eur (telo) z aktuálnej ponuky 1/2024 odporúčam:

1. Sony ponúka v tejto cenovej kategórii jeden z najobľúbenejších modelov, model Sony A7iii. Spolu s modelom Sony A7c majú stále čo ponúknuť aj napriek tomu, že v oboch prípadoch je už na trhu nástupca s vyšším výkonom, ale aj s vyššou cenou. Moje recenzie na oba fotoaparáty si môžete prečítať tu:
https://www.fotenienasbavi.sk/recenzia-sony-a7iii/
https://www.fotenienasbavi.sk/recenzia-sony-a7c/

2. Canon ponúka starší model Canon R6 mark I. so stabilizovaným snímačom a tiež nástupcu modelu RP a to model Canon R8. Ku modelu Canon R6 mark I. by som sa priklonil hlavne v prípade, že budete s fotoaparátom aj točiť video.

3. Nikon Z6ii je určite zaujímavá voľba spolu s modelom Nikon Z5. Nikon Z6ii nemá taký dobrý pomer cena výkon ako model Nikon Z5, ktorý sa dá v akcii kúpiť za cca 1100 eur. Recenziu na predchodcu Nikon Z6 nájdete na tomto linku, tak ako recenuziu Nikon Z5:
https://www.fotenienasbavi.sk/recenzia-nikon-z6/
https://www.fotenienasbavi.sk/recenzia-nikon-z5/

4. Panasonic S5ii je už druhá generácia najdostupnejšej FF bezzrkadlovky od Panasonicu. S výrazne vylepšeným ostrením a vynikajúcou stabilizáciou je to jedna z top volieb hlavne pre video tvorcov.


III. do 3000 eur (telo) z aktuálnej ponuky 1/2024 odporúčam:

1. Sony A7iv spolu s modelom Sony A7cii sú priam určené hybridným tvorcom. Oba ponúkajú skoro identický výkon v inom tele v zároveň podobnej cene. Sony a7iv ponúka slot na dve karty čo pre niekoho môže byť rozhodujúci faktor. Recenziu na modelu Sony A7iv ktorý vlasním najdete na tomto linku:
https://www.fotenienasbavi.sk/recenzia-sony-a7iv/

2. Nikon ponúka v tejto cenovej kategórii Nikon Z7ii ten zaujme hlavne vysokým rozlíšením a Nikon Zf zaujme hlavne svojim retro dizajnom a výkonom.

3. Canon R6 mark II nepochybne nesklame pri fotografovaní športu a nestratí sa ako hybridné zariadenie podobne ako Sony A7iv.


Pri výbere nezabúdajte na jednu veľmi dôležitú vec a to vhodný objektív. Pokiaľ vôbec nemáte jasno v tom, aký objektív potrebujete kúpte na začiatok základný setový objektív. Tento objektív je prevažne v univerzálnom rozsahu 24-70mm pri svetelnosti F3,5 a často horšej. Vďaka tomuto objektívu časom zistíte, ktoré ohnisko je pre Vas hlavné a to by som kúpil ako pevné sklo (pevná ohnisková vzdialenosť) a zaroveň vysoko svetelné. Odporúčam zlatú strednú cestu a to svetelnosť F1.8. Druhá možnosť je kúpiť rovno základný vysoko svetelný objektív, pre full frame snímać je to 50mm a odporúčam svetelnosť F1.8.

Verím, že Vám tento článok aj Vám pomôže pri rozhodovaní a výbere 🙂

Dobré svetlo prajem

Marek