Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

APS-C alebo Full-frame? poradca začinajúceho fotografa CELÝ ČLÁNOK

APS-C alebo Full-frame?

Ako je to s veľkosťou čipu a jej vplyvom na výslednú fotografiu? Je full-frame (veľký čip) lepší, alebo stačí len menší čip APS-C, Micro 4/3, dokonca mobil s miniatúrnym čipom? Odpoveď nájdete nižšie.

Asi najzásadnejšia otázka je nasledovná.

Vidno na fotografiách, aký bol použitý čip v tele fotoaparátu?

Odpoveď je NIE.

Trénované oko profesionála má väčšiu šancu určiť veľkosť čipu, ale väčšinou ak je k dispozícii fotografia v plnom rozlíšení. Aj to nie je záruka správnej odpovede. Preto veľkosť čipu vo fotoaparáte nie je rozhodujúcim faktorom, ktorý najviac ovplyvňuje fotografiu a jej kvalitu. Najdôležitejším faktorom je zatiaľ na 100% človek! Aj pri použití profesionálneho fotoaparátu s objektívom na rovnakej úrovni sa dajú zhotoviť podpriemerné fotografie. Naopak, skúsený fotograf dokáže aj z priemernej fototechniky (aj mobilu) s bežne používaným čipom APS-C (bežné zrkadlovky a bezzrkadlovky v kategórii cca 400-800 eur) dostať viac, ako neskúsený fotograf z profi techniky.
Už aj so setovým objektívom sa dajú za vhodných svetelných podmienok urobiť veľmi vydarené fotografie. Ak chcete z fotoaparátu dostať naozaj MAXIMUM, a to neplatí  len pre APS-C, ale pre každý snímač. Pustite na čip čo najviac SVETLA. Kúpte si na začiatok pevný objektív (pevná ohnisková vzdialenosť – nie je možné s ním zoomovať) o svetelnosti F1.8. Rozdiel bude očividný a zároveň sa výrazne zmenší rozdiel medzi FF a APS-C.

Svetlo je najdôležitejšie! Prečo? Bez svetla jednoducho žiadnu fotografiu neurobíte!

V radoch profesionálnych fotografov prevládajú FF fotoaparáty. Väčšia plocha snímača je určite výhoda (neplatí to vždy). Znamená to aj väčšie telo fotoaparátu, väčšie objektívy, vyššiu váhu a v neposlednom rade aj vyššiu cenu. Nakoľko je dnes ponuka fotoaparátov a objektívov široká, určite si každý fotograf má z čoho vybrať. Skôr je problém sa v ponuke orientovať.

Čo radím pri výbere fotoaparátu mojim klientom?

Pre začiatočníkov, ktorí chcú prejsť z mobilu a kúpiť si fotoaparát odporúčam na začiatok digitálnu zrkadlovku alebo bezzrkadlovku s čipom veľkosti APS-C. Pokiaľ msa rozhodnete kúpiť telo spolu so setovým toom objektívom, kúpte zároveň pevný vysoko svetelný objektív F1.8 a nestáčí len fotiť, ešte dôležitejšie je vzdelávanie. Investujete takto do seba 🙂

Nezabúdajme na to, že fotky stále robí fotograf a nie fotoaparát. Fotografie vznikajú v hlave a nie naopak. Keď raz príde moment, že fotografie bude naozaj robiť len fotoaparát, to bude žiaľ koniec!!! Prečo? Budeme jednoducho zbytoční, stratíme našu jedinečnosť, náš jedinečný pohľad na svet!

Buďte jedinečný…

Dobré svetlo prajem

Marek