Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

rrecenzia

DJI Mini 3 vs DJI Mini 3 PRO

užívateľská recenzia

Uvažujete nad kúpou jedného z týchto modelov, možno Vás bude zaujímať odpoveď na otázku, prečo som uprednostnil verziu bez PRO? Zároveň si môžete prečítať aj moju recenziu na model MINI 1MINI 3 PRO.

Pri kúpe novej techniky dávam veľký dôraz na čo najlepší pomer ceny a výkon. Drahší model nemusí byť pre Vás vždy lepšie riešenie.
Ideálne je, ak si zariadenie môžete pred kúpou vyskúšať. Vrelo to odporúčam! Pokiaľ kúpite zariadenie, ktorého plný potenciál ani do budúcna pravdepodobne nevyužijete, bude to zbytočne vysoká investícia. Na druhej stane, by Vás zariadenie nemalo hneď na začiatku v niečom zásadnom limitovať, ani v blízkej budúcnosti.

Odpovedzte si aj vy na tieto zásadné otázky!

Ako sa bude zariadenie používať, Váš primárny účel?
Ktoré funkcie sú pre Vás nevyhnutné, na druhej stane bez čoho sa dá fungovať?

Pokiaľ nekupujete svoj prvý dron tak ako ja, odpovede sa hľadajú ľahšie, a to na základe vlastných skúseností a preferencií. Nakoľko som testoval MINI 3 PRO porovnal som si podrobne hlavné parametre, ktoré majú spoločné, a ktoré sú pre mňa zároveň dôležité. Dron využívam na fotografovanie, tak ako aj na video produkciu. Pokiaľ plánujete len fotografovať, verzia bez PRO je jednoznačné riešenie.

1. Váha ochoch modelov je do 249g a skoro identická veľkosť (väčši a ťažší dron nechcem)
2. Snímač – 1/1.3 CMOS, objektív 24mm a hlavne svetelnosť objektívu F1.7 (čim väčší snímač a vyššia svetelnosť objektívu, tým lepšie)
3. Možnosť vertikálneho snímania pre foto ako aj video (veľmi praktická funkcia)
4. Odolnosť voči vetru 10.7 m/s (Level 5), ako model AIR 2S
5. Letové vlastnosti a nízky hluk

recenzia

Model PRO ponúka samozrejme aj funkcie, ktoré vo verzii MINI 3 nenájdete:

1. Predné a zadné senzory (čo ale neznamená, že s dronon nie je možná havarovať)
2. Vďaka senzorom, PRO verzia dokáže sledovať objekt a vyhýbať sa prekážkam
3. Lepší dosah ovládača a vyššie rozlíšenie prenášaného obrazu 1080 vs 720
4. Hyperlapsa
5. Viac formátov videa, 10 bitový profil D-cinelike, vyšší dátovy tok 150 vs 100 mbs
6. Možnosť záznamu až 4K 60p (Mini 3 len 4K 30p, ale má 2.7K 60p vhodné na spomalenie)
7. Viac možností nastavení v aplikácii

Vysoká svetelnosť objektívu F1.7, ktorú v tejto kategórii nenájdete (bežne F2.8), posúva spolu s vertikálnym snímaním model MINI 3 a MINI 3 PRO u mňa tieto dva modely na vrchol svojej kategórie. Ešte nie tak dávno bolo nepredstaviteľné vlastniť také malé a výkonné zariadenie.
Model MINI 3 ponúka papierovo o 4 minúty dlhší čas letu a na predných ramenách nájdete pre mňa podstatný detail a to malé nožičky, dôležité pre lepšiu stabilitu pri vzlete, tak ako aj pri pristávaní. Samozrejme rozdielov sa nájdete ďaleko viac po podrobnom preskúmaní všetkých parametrov. DJI v poslednej aktualizácii 4/2023 pridal modelu MINI 3 možnosť snímania do rozlíšenia 48 megapixelov. Modelu MINI 3 PRO možnosť nastavenia maximálnych rýchlostí v režimoch CINE, NORMAL A ŠPORT, čo je pre mňa veľmi zaujímavá softvérová záležitosť, hlavne pre dosiahnutie čo najviac cinematicky vyzerajúcich záberov vo videu. Verím, že neskôr pribudne táto možnosť aj na MINI 3.

Pred kúpou som dôkladne zvážil a porovnal všetky parametre oboch modelov a presne som vedel, čo reálne využijem a čo nie. Oželel som niektoré funkcie, ktoré sú fajn, ale dá sa bez nich dosiahnuť požadovaný výsledok. U Vás to môže byť inak. Modelom MINI 3 som nahradil môj starý dron MINI 1. Polepšil som si vo všetkých parametroch a zvýšil aj užívateľský komfort, čo je tiež dôležité. Rozdiel v cene dron plus základný ovládač je viac ako 250 eur MINI 3 vs MINI 3 PRO. Pokiaľ Vám niektorá z funkcií, ktoré ponúka model PRO bude chýbať, tak určite neváhajte a investujte do verzie PRO. Naopak, viete ušetriť a mať zároveň výborný dron v podobe MINI 3, a to nie len pre začiatočníkov. Pre úplného začiatočníka odporúčam ešte lacnejšie riešenie, a to nový model MINI 2 SE, prípadne aj MINI 2. Pokiaľ zoženiete za veľmi zaujímavú cenu model MINI 1 alebo MODEL MINI 1 SE, môže to byť na začiatok stále vynikajúce riešenie…

Prajem bezpečný let a dobré svetlo

 

Marek