Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

Ako sa fotí NOČNÁ OBLOHA

Fotografovanie nočnej oblohy, nočnej krajiny (hviezd) je zaujímavý fotografický žáner. Táketo fotografovanie je spestrením pre každého fotografa. Je náročnejšie na techniku a pri fotení je potrebné použiť vhodný vysoko svetelný objektív. Nevyhnutný je pevný statív! Veľmi dôležité je, aby bola jasná noc a dobrá viditeľnosť (ideálne bezoblačno). Žial v mestách a všade tam, kde je výrazný “svetelný smog” čiže mestké osvetlenie atď. toto svetlo bude mať za následok podstatne horšie výsledky. Hľadajte odľahlejšie miesto, mimo mestkej zástavby.

Pre fotoaparáty s veľkosťou čipu APS-C je vhodný vysoko svetelný objektív o svetelnosti aspoň F2.8 ideálne F1.4, ohnisko v rozpätí 10-20mm. Zlatá stredná cesta je F1.8. Pre fotoaparáty s veľkosťou čipu FULL FRAME je vhodný vysoko svetelný objektív o svetelnosti aspoň F2.8 ideálne F1.4, ohnisko v rozpätí 16-24mm. Zlatá stredná cesta je aj v tomto prípade svetelnosť F1.8.

Ako nastaviť fotoaparát?

Odporúčam fotografovať v režime M (manuál) samozrejme do RAW formátu s nutnosťou ďalšieho spracovania (všetky fotografie v galérii som fotografoval do RAW formátu a následne vyvolal v programe ADOBE LIGHTROOM CLASSIC

– clona nastavte na najvyššiu svetelnosť akú ponúka objektív (napr. F1.8…)
– expozičný čas nastavte na 10 sekúnd
(pri expozičnom čase dlhšom ako 10s sa z “bodiek” hviezd stávajú “čiary” čo je väčšinou nežiadúce)
– ISO nastavte na prvú testovaciu fotografiu na hodnotu 1600
(ak bude prvá fotografia príliš tmavá nastavte vyššie iso 3200 a naopak, šum bude viditeľny a záleží od fotopatarátu a úrovne šumu či bude fotografia použitelná, alebo nie…)
– nastavte samospúšť ideálne na 2s (ak je to možné)
– aické ostrenie vypnite a zaostrite ručne na vzdialenostť tesne pred nekonečnom
(na základe mojich skúseností, ak je objektív zaostrený na nekonečno nie je fotografia ostrá, odporučam urobiť niekoľko testovacích záberov)
– stabilizácia môže byť zapnutá

Použitá fototechnika:
– Sony A7Riii
– Zeiss 35mm 1.4 ZA Distagon
– Samyang 18mm 2.8 FE
– statív Manfrotto