Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

Ako sa fotí NOČNÁ OBLOHA

Fotografovanie nočnej oblohy (hviezd) je z môjho pohľadu veľmi zaujímavý fotografický žáner. Ako každý aj on má svoje úskalia. V tomto, už piatom pokračovaní blogu “AKO SA FOTÍ”, sa pozrieme bližšie, ako na to 🙂

Vo všetkých fotografických žánroch hrá svetlo kľúčovú úlohu, ani teraz to nebude inak. Aj počas jasnej noci je svetla minimum, a aj v prípade splnu. Zábery v galérii pod článkom boli zhotovené  dňa 17.11.2018 o cca 20:00hod, obloha bola skoro dokonale jasná, teplota vzduchu sa pohybovala okolo 0 stupňov, mesiac nebol v splne, ale viditeľne osvetľoval krajinu. Celé fotografovanie prebiehalo pri Banskej Bystrici, na úbočí kopca Panský diel (1100m.n.m.) s výhľadom na Banskú Bystricu a do opačnej strany na hotel Šachtička a Veľkú Fatru.

Fotografovanie pri takejto nízkej teplote prináša určité komplikácie spôsobené chladom. Je dôležité, aby fotograf mal dostatočne teplé oblečenie, odporúčam aj rukavice pri ktorých je možné aspoň čiastočne ovládať  fotoaparát a mať pod kontrolou manipuláciu so statívom. Pevný statív je na fotografovanie nočnej oblohy nevyhnutný. Ja som použil profesionálny statív Manfrotto s guľovou hlavou. Chlad negatívne pôsobí na batériu, jej kapacita sa oveľa rýchlejšie znižuje ako pri normálnych teplotách. Je dobré mať v teple ešte jednu náhradnú batériu.

Fotoaparát som mal výnimočne nastavený na snímací režim M – manuál. Expozičné hodnoty sa pohybovali v takýchto rozpätiach:
– clona  F 1.4 – 16 (prevažne do F2.8)
– expozičný čas do 10s, nad 10s sa z “bodiek” stávajú “čiarky”
– ISO do 1600 (záleži od modelu)

Ostril som ručne a využil som možnosť  x12,4 násobného zväčšenia obrazu pre dokonalé zaostrenie na hviezdy, dokonca aj v tme. Exponoval som s funkciou samospúšte s 3 sekundovým oneskorením. Stabilizáciu som mal vypnutú. Fotografoval som do formátu RAW a všetky fotografie som vyvolal v profesionálnom programe ADOBE LIGHTROOM classic.

Použitá fototechnika:
– Sony A7Riii
– Zeiss 35mm 1.4 ZA Distagon
– statív Manfrotto