Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

Recenzia modelovej rady SONY RX100 špičkové kompaktné fotoaparáty CELÝ ČLÁNOK

Recenzia modelová rada SONY RX100

Užívateľská recenzia modelovej rady SONY RX100 modelov III. IV. Va. VI.

Túto recenziu som sa rozhodol napísať hlavne z dôvodu, že ma zaujal jeden fotoaparát. Na mojich kurzoch som mal v rukách stovky fotoaparátov, samozrejme nie každý je pre mňa zaujímavý natoľko, aby som si ho aj kúpil. Na jednom takomto kurze sa mi dostal do rúk naozaj veľmi malý kompaktný fotoaparát, priam miniatúrny oproti väčšine zrkadloviek, ktoré sú stále hojne zastúpené vo výbave fotografov. Jednalo sa o úplne prvý model RX100 I. (predstavený ešte v roku 2012).

Pravdu povediac RX100 I. ma veľmi nenadchol, asi najzaujímavejšie bolo to, že ohnisko s rozsahom 28-100mm začína na svetelnosti F1.8 čo je pre mňa už akceptovateľné číslo a tiež nemôžem zabudnúť na  veľký 1 palcový čip! Neskôr, na ďalšom kurze, sa mi dostal do rúk už podstatne vylepšený model RX100 III. Ten si zachoval, tak ako celá modelová rada, veľmi kompaktné rozmery skoro úplne bezo zmien hlavne na povrchu, ale vo vnútri sa udialo o to viac zmien. Veľký čip, zoom objektív s  praktickým rozsahom 24-70mm a slušnou F1.8-2.8. Ďalej pribudol  výsuvný elektronický OLED hľadáčik, ktorý nájdete až od tohto modelu a výklopný displej, čo je tiež praktická pomôcka. Už tieto vylepšenia posúvajú tento fotoaparát do kategórie vyspelých kompaktov pre náročných fotografov.

Pre koho je teda určená táto modelová rada RX100? Odpoveď by som formuloval nasledovne. Hlavne pre cestovateľov a street fotografov, ktorým nestačí fotografovanie mobilom a  bezzrkadlovku,  či zrkadlovku na svoje cesty nechcú nosiť už vôbec! Hľadajú, v čo najkompaktnejšom tele, technológiami „nadupaný“ fotoaparát. Modely RX100 Va. a VI. sa radia práve medzi takéto TOP kompaktné fotoaparáty v súčasnosti.

Sony nezaspal na vavrínoch a do nových zariadení dáva stále najnovšie technológie, ktoré nájdete aj vo vlajkových lodiach od SONY ako modely A9 a A7R3. Rýchlosť posledných dvoch modelov je naozaj úctyhodná, myslím tým hlavne rýchlosť ostrenia pri použití funkcie eye focus. Rýchlosť kontinuálneho snímania, ktorá je až 24 záberov za sekundu pri rozlíšení 20 megapixelov. Takouto hodnotou sa nemôže popýšiť žiadna zrkadlovka a máloktorá bezzrkadlovka. Samozrejmosť je stabilazácia, OLED hľadáčik, 4K video, dokonca slowmotion 960fps, elektronická uzávierka 1/32000s, zabudovaný ND filter (okrem modelu VI.), obrovský buffer na 233 záberov, profi filmové profily HLG atď. atď. V tele veľkosti cca cigaretovej krabičky o váhe väčšej čokolády, ktoré Vám bez problémov vojde do vrecka. Samozrejme daň za kompaktné rozmery je obmedzené držanie a ovládanie. Sony sa da v rámci toho prispôsobiť natoľko, že všetky dôležité nastavenia sa dajú nastaviť na tlačidlách na tele. Praktické je tlačidlo Fn, kde máte 12 voliteľných ikon pre rôzne položky nastavenia. Tiež pozíciu MR na kruhovom ovládači, kde si môžete uložiť niekoľko kompletných nastavení celého fotoaparátu.
Fotenie do RAWu, sledovanie objektu, face detect, 315 ostriacich bodov, nebudem ani opisovať. Osobne sa mi páči aj možnosť naprogramovania prstenca objektívu na jednu z veľmi používaných funkcií, ja som si tam nastavil zmenu clony ?

Ako som písal v úvode, len výnimočne ma fotoaparát zaujme tak, že aj keď ho nevyhnutne nepotrebujem, tak si ho kúpim. Rozhodol som sa pre model Va. hlavne kvôli svetelnosti objektívu, rýchlosti ostrenia a aj preto, že mi ponúka všetko to, čo moje profesionálne fotoaparáty SONY a7r3 a A6500.
Priamo od spoločnosti Sony ( https://www.sony.cz/alphauniverse ) som si zapožičal dokonca naraz najnovšie 4 modely rady RX100. Moje porovnania a testy by som zhrnul nasledovne:

Určite odporúčam, ak sa rozhodnete pre túto modelovú radu, minimálne model III. Za zlatú strednú cestu by som ale volil model IV. Ten je oproti III. citeľne rýchlejší v zaostrovaní, ten kto to vie oceniť a využiť, bude spokojný. Ponúka už expozičný čas 1/32000s, elektronický hľadáčik s podstatne vyšším rozlíšením 2.36 mil. bodov a 4K video.

V prípade, že hľadáte riešenie skoro bez kompromisov a ste ochotný si priplatiť máte dve možnosti. Prvá – najnovší vylepšený model V. a to presne Va. s rozsahom zoomu 24-70mm a svetelnosťou 1.8-2.8 alebo – rovnako „nadupaný“ model VI. s úctyhodným rozsahom zoomu 24-200mm pri zachovaní veľmi slušnej svetelnosti 2.8-4.5 a samozrejme rozmerov.
Funkčne sú inak tieto dva modely skoro identické, VI. má navyše dotykové ovládanie ostrenia. Maximálne ISO odporúčam 3200 (na týchto najnovších modeloch).

Tento celý článok sa sústredil hlavne na technické parametre fotoaparátov Sony RX100, nezabúdajme ale že fotky robí fotograf a nie fotoaparát a tiež, že najlepší fotoaparát je ten, čo máte práve pri sebe. Dobré svetlo prajem ?

Foto a text: Marek Suchý

kurz fotografovania