Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

Recenzia Fujifilm x100F pokročily štýlový kompaktný fotoaparát CELÝ ČLÁNOK

Recenzia FUJIFILM X-100F

Začnem možno netradične rovno záverom. Tento fotoaparát, Fujifilm X100F, ďalej už len X100F, je skvelý fotoaparát, ale určite nie pre každého. Pre koho je teda určený? Pre vyspelého fotografa, ktorý hľadá malý fotoaparát „do vrecka“ s výkonom veľkých a hlavne ťažkých zrkadloviek. Nechce robiť skoro žiadne kompromisy v kvalite ani vo svetelnosti objektívu. Chce fotoaparát čo najviac univerzálny a zároveň si uvedomuje, že neexistuje dokonalé riešenie. X100F pre mňa už nemá ďaleko k dokonalosti, jeho veľká zbraň, ktorá presvedčila aj mňa ku kúpe, paradoxne nie je technického rázu. X100F je proste fotografický šperk. Keď som ho uvidel, bola to „láska na prvý pohľad“ a ani čas nič nezmenil.

Rozoberať technické špecifikácie nebudem, na to sú určené technické recenzie. Budem sa venovať tomu najdôležitejšiemu, ako sa s ním fotí…  Lebo tento fotoaparát Vám dáva voľnosť.

Len tak ho s radosťou zobrať do rúk a fotiť. Niekedy stačí dokonca aj menej, stačí sa naň len pozerať. To treba proste zažiť, vlastná skúsenosť je vlastná skúsenosť. Tento digitálny šperk v podobe fotoaparátu, ale nie je len na okrasu, to by bol veľký omyl! Je určený dokonca aj na profi využitie. Dôležitejšie ako technické špecifikácie je to, kto ho vezme do rúk.

Čo sa mi páči? Vysoko oceňujem zvolené ohnisko, 23mm (ekv. FF 35mm) je podľa mňa tá najlepšia voľba. Ak by som si mal vybrať len jedno jediné ohnisko a mohol by som do konca života fotiť len s nim, bolo by to práve toto ohnisko. V tomto mám jasno a nie vždy to tak bolo. Vysoko svetelný objektív so svetelnosťou F2.0 tomu celému dodáva tú správnu „šťavu“. Zabudnite na zoom objektívy, tie Vám v podstate viac berú ako dávajú. Pozor, na pevné sklá musí fotograf „dorásť“. Je to aj môj prípad. Tento proces bol  dlhodobý a musel som urobiť viac ako 500000 záberov (núl je koľko má byť), aby som si v tom urobil jasno. Najvyšší level, pre mňa osobne, sú pevné, vysoko svetelné sklá. Nie každý mi bude rozumieť a súhlasiť so mnou, to si veľmi dobre uvedomujem. Tam sa musí fotograf prefotiť, aby pochopil!

Vráťme sa ale pekne ku X100F. Čo si z pohľadu technických špecifikácií a možnosti nastavenia najviac pochvaľujem? Na prvom mieste musím spomenúť veľmi svižný AF. Nie je dokonalý, ale na druhej strane už nezaostáva za profi zrkadlovkami. Je to obrovský skok pre tento systém CSC fotoaparátov. Rýchlosť AF, hlavne nepretržité ostrenie AF-C,  sa až neuveriteľne zlepšila a platí to aj pre radu x100. Mal som prvý model viac ako rok a ten bol krásny slimáčik, x100F, čiže štvrtý model, je krásna raketa.

Nie je ďaleko doba, keď bezzrkadlovky prevalcujú „klasiku“, čiže zrkadlovky. Už sa to deje. Aj tento foťáčik je toho príkladom.

Ovládanie x100F je výborné, najviac sa mi páči poloha “C“ voliča korekcie expozície. Personalizácia tlačidiel je výborná, nastaviť si foťák podľa seba nie je problém. Nastavenie clony priamo na objektíve, je len čerešňa na torte. A 3x nastavenia AUTO-ISO predbehli dobu.

Obrazový výstup je na profesionálne využitie, ďalej to nemá zmysel rozberať. Samozrejme sú tu ešte určité úskalia s čím CSC fotoaparáty bojujú, najviac asi vysoká náročnosť systému na energiu. Je to len otázka doby, kedy aj to bude minulosť. Čo mi potom paradoxne  bude chýbať, keď CSC fotoaparáty budú už „dokonalé“? Predsa pohľad na svet cez zrkadlo.

Recenzia Fujifilm x100V