Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

Recenzia DJI OSMO POCKET 3

CREATOR COMBO

Pocket 3 je nepochybne vynikajúca kamera na vlogovanie. Je na to priam predurčená. V tejto recenzii sa pozriem, kde ešte je možné využiť vysoký potenciál tohoto sofistikovaného zariadenia. Na záver zhrniem, čo sa mi veľmi páčilo a čo by chcelo ešte vylepšiť. Táto a ani žiadna iná recenzia na tomto webe nie je sponzorovaná. Zariadenie na recenziu mi zapožičal oficiálny predajca DJI zariadení smartwear.sk, za čo ďakujem.

Ako kameraman sa vo svojej profesionálnej tvorbe venujem hlavne svadbám (www.fotosuchy.sk). Zároveň točím cvičebné videá (suzn.life) a venujem sa aj tvorbe realitných videí. Zaujímalo ma, aký potenciál má toto zariadenie pre moje profesionálne potreby. V nasledujúcich riadkoch sa budem venovať potenciálu DJI Osmo Pocket 3 na tvorbu svadobných a realitných videí.

1. Realitné video a fotografovanie s DJI POCKET 3

Po viac ako týždňovom teste som došiel ku zásadnému rozhodnutiu. DJI POCKET 3 plnohodnotne nahradí na tvorbu realitných videí môj profesionálny set (Sony a7iv + 18mm 2.8 + DJI RS 3). Rozdiel vo váhe a veľkosti je zásadný – cca 1.8 kg a rozdiel vo výsledku rozpozná len trénované oko profesionála, čiže je minimálny.
Samozrejme, budem točiť do 10-bitového D-LOGu aj z dôvodu dosiahnutia maximálneho dynamického rozsahu, ktorý ponúka vynikajúci 1-palcový snímač. Uhol záberu 20 mm je skoro optimálny. V tomto prípade by som ale viac ocenil 18mm. V balení CREATOR COMBO nájdete aj magnetickú predsádku, ktorá rozširuje uhol záberu x 0,75, t.j. na 15 mm, čo je už citeľný rozdiel v uhle záberu. Je potrebné počítať s výrazným súdkovitým skreslením na 15 mm, čo môže byť už výrazné rušivé.
Aj úplný začiatočník s krátkym zaškolením dosiahne veľmi rýchlo profesionálne výsledky. Ovládanie je jednoduché a intuitívne s možnosťou množstva nastavení. Napr. otočením displeja do vodorovnej polohy sa zariadenie zapne a môže byť nastavené aj to, že sa začne rovno nahrávať (REC). Preklopením displeja do pôvodnej polohy sa vypne. Môžete si zároveň nastaviť, či sa použije posledné nastavenie. Nie je potrebné žiadne vyvažovanie na gimbale, stačí len zapnúť.

Jednoduchšie to už byť nemôže…

Pocket 3 som testoval na fotografovanie nehnuteľností. Vďaka 3-osej stabilizácii v podobe gimbalu a vysokej sveteľnosti objektívu F 2.0 (tá je fixná), nie je potrebné skoro vôbec používať v rámci interiéru statív, čo je veľmi zásadná vec. Samozrejme na časť záberov, kde je expozícia dlhšia ako cca ¼ sekundy, už bude potrebný statív. Fotografovanie odporúčam do formátu DNG (tj. raw) s nutnosťou vyvolávania týchto súborov. Výsledky sú už vynikajúce pri fotografovaní priamo do JPG. Rozlíšenie snímača je len cca 8 megapixelov (3840×2160 pixelov), čo je pre potreby prezentácie úplne dostačujúce, fotografie sa väčšinou zmenšujú na (1920x….). Jedna, zatiaľ zásadná nevýhoda (z môjho pohľadu) na fotenie nehnuteľností je to, že pomer strán je možné nataviť len na 16:9 a 1:1. Chýba najrozšírenejší pomer strán, a to 3:2. Myslím, že je to len softvérová záležitosť, ktorá sa časom vyrieši, pokiaľ nie je pomer strán čipu 16:9. Pocket 3 samozrejme dokáže snímať videá aj na výšku a ponúka až 3K rozlíšenie. REELS videá sú stále viac a viac obľúbené a tieto videá postupne nahradia klasické krátke 1–2 minútové realitné video.

DJI OSMO POCKET 3 je pre realitných maklérov hlavne v sete CREATOR COMBO doslova rana do čierneho. Pokiaľ sa rozhodnete zakúpiť toto zariadenie, odporúčam autorizovaného predajcu DJI smartwear.sk a ja Vás osobne na individuálnom špecializovanom kurze naučím ako dostať z DJI OSMO POCKET 3 maximum.

Fotenie a točenie bude pre Vás už len zábavou 🙂

2. Svadobné video s DJI POCKET 3

Hneď po predstavení Pocket 3 som videl vysoký potenciál práve pre potreby svadobného kameramana aj bez toho, aby som zariadenie vyskúšal na svadbe. Mám dlhodobé skúsenosti s produktmi DJI. Pocket 3 je určite plnohodnotná B kamera. V určitých prípadoch dokonca aj A kamera. Objektív ponúka 20 mm uhol záberu (ekv. FF), čo je podľa mňa ideálne ohnisko na širokouhlé zábery. V balení CREATOR COMBO nájdete aj magnetickú predsádku, ktorá rozširuje uhol záberu x 0,75 na 15 mm. Je potrebné počítať s výrazným súdkovitým skreslením. Na svadbách to v určitých prípadoch nemusí byť zásadný problém. Pocket 3 ponúka 10 bitový záznam v D-LOGu, výrazne sa otvoria možnosti v post produkcii. Pre maximalné využitie potenciálu je D-LOG jasná voľba. Samozrejmosť je snímanie v rozlíšení 4K až 50p (záberov za sekundu). Zariadenie som testoval aj na prehrievanie. Pri izbovej teplote cca 23-24 stupňov som snímal 4K 25p pri 50%-nom jase displeja presne 137 minút, kým sa úplne nevybila interná batéria. Jas displeja výrazne ovplyvňuje výdrž batérie. Zariadenie bolo najviac nahriate v mieste pripojenia gimbalu ku telu, a to v jeho spodnej časti. Nahriata bola aj rúčka, ale nie tak, aby sa nedalo so zariadením pracovať.
Pocket 3 môže byť zároveň aj plnohodnotná záložná kamera. Hlavné využitie vidím na snímanie celkov v rámci exterériu, napr. sála, kostol, rovnako aj snímanie celkov v rámci interiéru a tiež ako B kamera na prvý tanec, odobierku, čepčenie a obrad. Pocket 3 dokáže výborne sledovať označený objekt a kontrolovať to viete na diaľku cez aplikáciu DJI MIMO. Aplikácia funguje vynikajúco. Používal som Iphone 13 a opozdenie obrazu (LAG) bolo minimálne. Mobil môže takto slúžiť ako plnohodnotný bezdrôtový náhľadový monitor.

Displej Pocket 3 je OLED je malý, ale nie miniatúrny. Jas 700 nitov je podobný ako na Iphone 13, čo je v určitých prípadoch (slnečné počasie) nedostačujúce. V low-light mode sú výsledky tiež vynikajúce aj vďaka veľkému 1-palcovému čipu. Nie je ale možné snímať do D-LOGu a 4K 50p, čo nemusí byť problém. Video v mode NORMAL COLOR je tiež vynikajúce. Odporúčam dať ostrosť na -2. Obraz je možné zoomovat v 4K, priblíženie je maximálne 2-násobné. Odporúčam používať 1.5x potom už dochádza k strate detailov. Priblíženie 1.3x, t. j. cca uhol záberu 35mm čo považujem za optimálne, bez straty kvality obrazu.
Spracovanie obrazu sa vyrovná najlepším mobilným telefónom, ktoré sú aktuálne na trhu 3/2024. V jednej zásadnej veci ich Pocket 3 všetky predbehne. Pocket 3 má 3-osí gimbal! Vďaka gimbalu (výber nastavenia) dosiahne vždy to, že nebudete mať padajúci a plávajúci horizont.

Pocket 3 má dokonca 3 interné mikrofóny. Pokiaľ rukou obmedzujete záznam zvuku, zariadenie Vás na to upozorní. Zároveň je možné zaznamenávať zvuk interne a tiež cez DJI MIC 2. Nepretržité i jednorázové ostrenie funguje výborne. Nemal som dôvod ostriť ručne. Sledovanie objektu je vynikajúce, ale nie dokonalé. Prijal by som možnosť nastavenia plynulosti sledovania objektu. Súčasťou CREATOR COMBA je úplne nový DJI MIC 2. Je to vynikajúci bezdrôtový mikrofón s možnosťou nahrávania aj do internej 8 Gb pamäte a s funkciou potlačenie rušivých zvukov NOISE CANCELLING. DJI MIC 2 dokáže na diaľku spustiť nahrávanie (REC) na POCKET 3. Na svadbách je to pre mňa osobne nevyhnutná pomôcka (externý mikrofón), bez ktorej si moju prácu už neviem ani predstaviť. Pocket 3 samostane, alebo ako CREATOR COMBO Vám zaberie minimum miesta a urobí vynikajúcu službu.

Čo sa mi páčilo?

– váha a veľkosť vrátane spracovania
– výklopný OLED displej
– celkový výkon
– možnosti nastavenia
– uloženie nastavení do pamäte
– výdrž batérie
– mikrofón DJI MIC 2
– rýchle nabíjanie
– ochranné púzdro (prepravné) už v základnej verzii
– prenos súborov do počítača
– jednoduchá obsluha
– veľa drobných detailov

Čo by chcelo vylepšiť?

– chýbajúci pomer strán pre fotografiu 3:2
– chýbajúce utesnenie voči prachu a vode
– systém vkladania a vyberania micro sd karty

Ukázky - upravená RAW (DNG) fotografia VS výstup JPG bez úprav

text: Marek Suchý
foto: Marek Suchý

FOTENIE NÁS BAVÍ