Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

Sony A7iii vs Sony A7iv

užívateľské porovnanie modelov Sony A7iii a Sony A7iv

Sony A7iii bol nepochybne prelomový model FF bezzrkadlovky predstavený 3/2018. Koncom roka 2021 prišiel dlho očakávaný nástupca A7iv. V tomto článku porovnám na základe mojich skúseností z praxe tieto dva fotoaparáty. Nebudem podrobne porovnávať technické parametre, zameriam sa na to čo ma zaujalo a čo mi hlavne zvýšilo komfort pri mojej práci profesionálneho fotografa, ale aj profesionálneho kameramana. Fotoaparát Sony A7iv používam hlavne na fotografovanie svadieb tak ako aj kamerovanie svadieb, ďalej na fotografovanie nehnuteľností tak ako aj video prezentácie nehnuteľností. Fotoaparát výborné poslúži s vhodným objektívom aj na fotogarfovanie portrétov, krajiny, street, prírody, architektúry, nočnej oblohy, produktov a tiež sa nestratí v ateliéri. Na fotenie športu mne dostačuje maximálne sériové 10 záberov za sekundu, je ale potrebné použiť ultra rýchlu kartu CFexpress type A nakoľko buffer sa veľmi rýchlo zaplní a spomalí sa počet záberov za sekundu (fotografovanie do komprimovaného RAW formátu).

Porovananie technických parametrov: https://mirrorlesscomparison.com/sony-vs-sony/a7-iii-vs-a7-iv/

Možno aj vy si kladiete otázku či “stačí” A7iii, alebo ísť radšej do novšieho modelu A7iv?

Moja odpoveď je ÁNO aj NIE. Prečo je tomu tak? Sony A7iv nepochybne ponúka celkový vyšší výkon oproti modelu A7iii, ale hlavne v rámci videa. Pokiaľ plánujete prioritne používať Sony na video produkciu, tak A7iv je moje jednoznačné odporúčanie hlavne v prípade, že budete aj fotografovať na profesionálnej úrovni. Pokiaľ plánujete fotoaparát výlučne na video, tak je tu jedno veľmi zaujímavé jedinečné riešenie. V prípade, že potrebujete záznam v 4K pri 50p, dokonca aj 100p na FF bez cropu a celkovo výkon je potrebné siahnuť po A7siii, alebo zaujímavý je nový model Sony ZV-E1 predstavený 3/2023. V podstatne menšom tele ako má A7iv (aj A7siii) nájdete FF snímač a najnovšie technológie od Sony. Telo Sony ZV-E1 stojí približne ako telo A7iv. Podrobnejšie informácie o Sony ZV-E1 nájdete na tomto linku: https://www.dpreview.com/products/sony/slrs/sony_zve1  Pokiaľ neplánujete fotoaparát používať na video, tak A7iii môže byť stále zaujímavá voľba.

V nasledujúcich riadkoch uvádzam pre mňa najzaujímavejšie rozdiely medzi A7iii vs A7iv, najskôr v režime foto a následne v režime video.

Fotografický režim:

1. A7iv ponúka real-time tracking, celkovo je ostrenie citeľne rýchlejšie
2. obraz v hľadáčiku A7iv je jemnejší z dôvodu jemne vyššieho rozlíšenia (rovnaký hľadáčik má Sony A7riii)
3. A7iv ponúka vyššie rozlíšenie 33 vs 24 megapixelov, čo znamená aj vyššie rozlíšenie na crope 14 vs 10 megapixelov
4. A7iv ponúka možnosť výberu farby ostriaceho bodu – biely alebo červený, model A7iii má len jednu farbu sivú (často bod splýva s obrazom), až keď je zaostrené sa farba mení na zelenú
5. ostrenie na oko je rýchlejšie a plynulejšie, v prípade použitia jedného ostriaceho bodu alebo zóny ostrí fotoaparát na, oko ktoré je v rámci bodu, alebo v jeho tesnej blízkosti, preto je veľmi rýchle a jednoduché vybrať osobu, na ktorú chcete ostriť
6. A7iv má samostatný prepínač pre režim foto a video, týmto užívateľ získa možnosť mať nastavené dve rôzne FN menu, nastavenie ovládacích voličov pre každý režim samostatne a hlavne internú pamäť pre každý režim samostatne, 3 uložené kompletné nastavenia pre každý režim tj. 2×3, čo vysoko oceňujem hlavne ako hybridný tvorca
7. podanie farieb je pocitovo u model A7iv viac realistické

Video režim:

1. A7iv ponúka aj možnosť záznamu v 10 bitovej hĺbke 4:2:2, čo je najzásadnejší rozdiel oproti A7iii
2. A7iv ponúka 4K 50p, ale na CROPE
3. A7iv ponúka duálne ISO
4. A7iv ponúka ostrenie na oko, tak ako aj real-time tracking
5. možnosť nastavenia rýchlosti a citlivosti pre AF
6. celkovo video je detailnejšie, vyznačuje sa lepším podaním farieb, nižším šumom
7. A7iv ponúka možnosť blokovania WB (AWB lock)
8. s AF objektívom v režime MF je možné jednorázovo zaostriť ako v režime AF-S
9. samostatné FN menu, tak ako aj 3 interné uloženia nastavení MEMORY
10. lepší S-LOG3 a A7iv ponúka zaujímavý farebný profil S-CINETONE
11. A7iv nemá 30 min. limit na nahrávanie videa
12. A7iv ponúka možnosť zapnutia červeného rámika na displeji pri zázname (REC)
13. A7iv ponuká aj aktívnu stabilizáciu s malým orezom (x1.1)
14. A7iv ponúka HDMI v plnej veľkosti

Telo A7iv je pocitovo výrazne väčšie ako telo A7iii, tlačidlá sú prepracované a hlavne väčšie. Displej na A7iii je len výklopný, na a7iv je aj otočný a aj plne dotykový. Žiaľ ideálne riešenie nie je ani jedno, idealne riešenie vyklápania ponúka až model A7Rv. Na nové menu modelu A7iv som si musel chvíľu zvykať.

Krátke zhrnutie:

Pokiaľ ste fotograf a video netočíte vôbec, prikláňam sa k modelu A7iii a ušetrených cca 1000 eur investujte do prémiového objektívu. Pokiaľ ste hybridný tvorca cca 50/50 model A7iv je jasná voľba (v danej cenovej kategórii), tiež je potrebné investovať do kvalitných objektívov, ideálne do rady SONY GM pre maximálne využitie potenciálu nových technológii.
Pokiaľ ste len video tvorca a hľadáte kompaktné, ale výkonné zariadenia s FF snímačom. V tomto prípade odporúčam najnovší model SONY ZV-E1, ten svojim výkonom vo videu prevyšuje model A7iv a stojí približne rovnako.

Dobré svetlo prajem

Marek

recenzia