Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

RECENZIA DJI MINI 4 PRO

profesionálny dron do 249g

MALÝ VEĽKY DRON EŠTE LEPŠÍ

Takto by som stručne charakterizoval tento najnovší model DJI MINI 4 PRO. Ani v tejto recenzii nebudem podrobne rozoberať technické parametre. Recenzia je zameraná na moje osobné skúsenosti, ktoré som nadobudol počas testovania. Čo ma zaujalo z pohľadu profesionálneho fotografa, tiež z pohľadu kameramana a zároveň aj bežného užívateľa. Zaujímalo ma, či je opäť označenie PRO na mieste ako u predchodcu DJI MINI 3 PRO. Recenziu si môžete prečítať TU. Chcem týmto poďakovať spoločnosti smartwear.sk za zapožičanie drona na recenziu.

Hlavné vlastnosti DJI Mini 4 Pro:

 • 1/1,3“ CMOS kamera s rozlíšením 48 Mpx s možnosťou vertikálneho snímania
 • Vysoko sveteľný objektív F1.7 s uhlom záberu 24mm
 • Video 4K 60p HDR, Slow Motion 4K 100p
 • Nočné video
 • ActiveTrack 360 °
 • 10 bitové video režimy D-Log-M a HLG
 • Pokročilý režim návratu (RTH)
 • Vyhýbanie sa prekážkam zo všetkých smerov 360 °
 • Let podľa orientačných bodov (Waypoints)
 • Režim autopilota (Cruise control)
 • Nový prenosový systém O4 s prenosom 1080 60p
 • Nové spodné svetlo na prisvietenie pri visení a pristáti pri slabšom osvetlení

1. ČO MA NA DRONE ZAUJALO

Najnovší model DJI MINI 4 PRO má veľa spoločného s modelom MINI 3 PRO je jeho vylepšeným nástupcom.

V čom zásadnom je lepší nový model?

Mini 4 pro “vidí aj do bokov” nakoľko dostal senzory, ktoré snímaju okolie drona v rozsahu až 360 stupňov. Musím povedať, že fungujú vynikajúco a je to doslova návykové. Na test som mal zapožičaný set s novým ovládačom DJI RC 2. Ten fungoval výborne rovnako ako DJI RC 1 a zásadný rozdiel okrem farby, prídavných antén a internej 32GB pamäte som nepostrehol. Veľmi rýchlo som si zvykol na to, že som nemusel pripájať teléfón, čo zvyšuje hlavne celkový komfort pri používaní. Trekovanie objektu vďaka novým senzorom funguje vynikajúco. Dron v režime AUTO mení sledovanie objektu (rôzne pohľady) čo posúva túto funciu na vyšší level. Dron vás bude sledovať, snímať z boku a krúžiť okolo. Funkcia MASTERSHOTS vďaka snímaniu okolia aj do bokov funguje tiež vynikajúco. Nová funkcia CRUISE CONTOL, je pre kameramanov, ako ja malý zázrak 🙂 vrátim sa k nej ešte neskôr…

Čo ostalo zachované?

Zachovaný je snímač, svetelnosť objektívu a možnosť fotenia a točenia na výšku a hlavne váha. Dron spadá do kategórie C0, drony do 250g.

Ovládač DJI RC 2 ponúka vstavaný 5,5-palcový displej a svietivosť 700 nitov, čo môže byť na priamom slnku málo. Ocenil by som svietivosť aspoň 1000 nitov. Aj tento ovládač som si rýchlo obľúbil. Držanie je výborné vďaka tomu, že je ovládač vyšší (má displej) a ovládacie prvky sú výborne rozložené. Oceňujem samostatné tlačidlá na snímanie fotografií a rec záznamu. Štandardný ovládač túto možnosť neponúka, je potrebné na ovládači najskôr vybrať, či idete fotiť, alebo chcete spustiť záznam videa, čo je určite zdĺhavejšie, hlavne v prípade, ak nemáte čas a rozhoduje každá sekunda. Ovládač ponúka oproti štandardnému ovládaču aj dve užívateľsky programovatelné tlačidlá C1 a C2, ktoré sa nachádzajú na spodnej strane. Tlačidlo C1 som používal ako “tempomat”. Táto nová funkcia sa volá CRUISE CONTROL. Dron stačí rozbehnúť akýmkoľvek smerom, dokonca sa môže aj točiť a po aktivácii dron udržuje smer a rýchlosť čo je hlavne pri snímaní cinematických záberov neoceniteľná pomôcka. Spustenie aplikácie pod systémom android ani tu nie je okamžité, neobmedzovalo ma to pri používaní. Odporúčam dokúpiť aspoň jednu náhradnú batériu. Priemerný čas letu sa pohybuje na úrovni cca 25 minút. Batéria sa dobre zasúva (tvorí časť tela) a veľmi dobre po zacvaknutí drží. Telo je výborne spracované, vrtuľky pri zloženom stave lepšie priliehajú ako na nižších modeloch mini a v balení najdete aj praktický držiak vrtuliek. Krytka na kameru a gimbal sa nasadzuje lepšie ako na MINI 3 a MINI 4 pro.
Systém vkladania micro SD karty ostal rovnaký (u všetkých modeloch mini). Mal som často problém kartu vybrať, tak ako aj zasunúť. Dron má výrazne väčšie vrtuľky a pocitovo je najtichší (bez marenia) hlavne oproti modelom MINI 1 a 2. Stabilita vo vetre je výrazne lepšia ako u modelu MINI 1 a menej výrazne oproti modelu MINI 2, 3 a 3 pro. Signalizačné diódy na ramenách sú veľmi dobre viditeľné pokiaľ lietate podvečer a tento model ako prvý dostal do spodnej časti pristávacie LED svetlo. Ocenujem opätovné pridanie nožičiek na predné ramená, zlepšuje to stabilitu pri vzlete a pristávaní…

2. POHĽAD PROFESIONÁLNEHO FOTOGRAFA

MINI 4 PRO ponúka snímanie do RAW formátu, čo je pre mňa ako fotografa veľmi dôležité. Nie menej dôležité je to, že objektív s ohniskom 24mm (ktoré je podľa mňa optimálny uhol záberu) ponúka vysokú svetelnosť F1.7, čo je nie je u dronov stále bežné. Aj iné profesionálne drony ponúkajú svetelnosť väčšinou „len“ F2.8. Vysokú svetelnosť oceníte hlavne pri slabom osvetlení. Snímanie s MINI 1 a 1SE, MINI 2 a 2SE si vyžaduje viac svetla. S MINI 4 PRO (tak ako aj s MINI 3 a MINI 3 PRO) je možné fotografovať aj nočné mesto s výborným výsledkom. S fotoaparátom je možné fotografovať  aj do rozlíšenia 48 megapixelov. Nezaznamenal som pozorovateľnú zmenu v kvalite fotografií oproti modelu MINI 3 a MINI 3 PRO, čo sa dalo očakávať. Pri fotografovaní panorám sa zábery môžu ukladať aj do RAW formátu, čo oceňujem. Výsledná panoráma primo z drona, ktorú posklada aplikácia drona je výborná. Nižšie nájdete ukážky panorám (180 stupňov) bez úprav. Ako dlhoročný majiteľ MINI 1 (4 roky) som často dron nechal doma, lebo pravé v náročnejších svetelných podmienkach bol výsledok pre mňa už nepoužiteľný. MINI 3 PRO (vrátane MINI 3) a teraz aj MINI 4 PRO všetko zmenili.

3. POHĽAD PROFESIONÁLNEHO KAMERAMANA

Dron vďaka svojim parametrom dokáže uspokojiť aj profesionálneho kameramana, oveľa výraznejšie ako profesionálneho fotografa. Ponúka video s rozlíšením 4K 60fps dokonca slow-motion 4K 100fps. Maximálny bitrate videa je až 150 Mbps, nechýbajú už ani profesionálne profily HLG a D-LOG (10 bitové farby). Kvalita videa sa vyrovná aj iným základným profesionálnym dronom, ktorých cenovka môže byť aj viac ako dvojnásobná, tak ako aj veľkosť a váha. Je už len na samotnom užívateľovi do akej miery dokáže využiť potenciál MINI 4 PRO.  Pre tvorcov videa odporúčam dokúpiť set ND filtrov, nakoľko objektív nemá clonu. Snímanie prekážok do všetkých strán (360 stupnov) je nenahraditeľná pomôcka pri lietaní a zároveň znamená aj vyššiu bezpečnosť. Pokiaľ chcete dostať z videa maximum, je potrebné točiť 4K 50p (D-LOG). Dynamický rozsah snímača je vynikajúci, tam kde má MINI 1 a 2 už „prepal“, zo záznamu MINI 4 PRO sa dá ešte vytiahnuť kresba. Tak ako aj snímanie v protisvetle už nie je problém. Vďaka vysokej svetelnosti objektívu je možné nastaviť nižšie iso, dron ponúka dokonca duálne iso. Tento dron určite odporúčam svadobným kameramanom a každému, kto vie využiť jeho potenciál a hľadá čo najkompaktnejšie a najľahšie riešenie bez kompromisov. Funkcia sledovania objektu ActiveTrack, ktorú som podrobnejšie testoval funguje dokonalo. Vysoko vyzdvihujem nová funkciu cruise control. Počas letu je náročné udržať konštantnú rýchlosť a smer letu, vďaka tejto novej funkcii je to už doslova hračka. Možnosť snímania videa na výšku stále otvára nové možnosti pre tvorcov video obsahu. Prenos signálu a reakcie na ovládač sú výborné. Strata signálu môže nastať aj s novým ovládačom (počas testu som 1x stratil signál). Pokiaľ nevyužijete plnohodnotne parametre MINI 4 PRO, odporúčam MINI 3, ako zlatú strednú cestu. Pokiaľ plánujete investovať čo najmenej, model MINI 2 SE bude na začiatok skvelá voľba. Na záver som si nechal tzv. čerešňu na torte. Tým je z môjho pohľadu vylepšená funkcia RTH tj. aický návrat drona na miesto vzletu tzv. HOME POINT. Dron inteligentne vyhodnocuje trasu návratu (nemusi byť rovnaká ako trasa letu a pod.) zároveň mu vynikajúco asistujú senzory. Na displej je v reálnom čase znázornená trasa návratu a dobre viditeľný HOME POINT. Návrat drona nebol ešte u rady mini takto dokonalý. Nechajme sa prekvapiť, s čim príde nastupca MINI 4 PRO a som zvedavý na MINI 4 v čom bude lepši a zároveň horší ako nekorunovaný kraľ dronov do 250g DJI MINI 4 PRO.

4. ZHRNUTIE

Je MINI 4 PRO je aktuálne to najlepšie, čo je v ponuke dronov do 250g. Je až neuveriteľné čo takýto drobec dokáže. Pokiaľ plne využijete potenciál, ktorý toto zariadenie ponúka neváhajte s kúpou. Pokiaľ chcete ušetriť a zároveň mať možnosť snímania na výšku odporúčam DJI MINI 3, pokiaľ začínate, tak DJI MINI 2 SE je určite aktuálne najlepšia voľba z nových mini dronov.

Prajem všetkým bezpečný let a dobré svetlo

Marek

2x panoráma bez úprav