Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

Recenzia CANON 6D poloprofesionálna digitálna zrkadlovka CELÝ ČLÁNOK

Recenzia CANON 6D a CANON 50mm 1.8 STM

Prečo práve táto kombinácia tela a objektívu
Túto kombináciu som si na test nevybral náhodou. Ohnisko 50 mm (pre FF) je základné pevné  ohnisko, okrem iného toto ohnisko je najbližšie ľudskému zraku (zobrazenie – reálny uhol pohľadu). Zjednodušene povedané, čím bude ohnisko menšie ako 50 mm (na APS-C 34mm) tým sa bude objekt opticky zdať ďalej (odďaľuje sa a zároveň potláča). Nad 50 mm presne naopak (približuje sa a zvýrazňuje). Hodnota F1.8 radí testovaný objektív už do kategórie „vysoko svetelných“.

Canon 6D je zástupca digitálnych fotoaparátov so snímacím senzorom, ktorého veľkosť sa označuje termínom „plnoformát“ (tzn. čip veľkosti kinofilmového políčka). Označuje sa skratkou FF (full frame). S týmto setom sa pri určitej fotografickej zručnosti dá stále fotografovať profesionálne.

Canon 6D pri predstavení v roku 2012 stál okolo 2.000 eur a zaraďoval sa do poloprofi až profi kategórie (na porovnanie, dnes je cena tela 6D zhruba štvrtinová). Canon 50 mm 1.8 STM je bezkonkurenčne najlacnejší pevný, vysoko svetelný objektív značky Canon za cenu prevyšujúcu len niečo málo sumu 100 eur. Tento objektív, aj keď je konštruovaný pre FF čip, je bez problémov použiteľný na APS-C telá ako Canon napr. 200D, 4000D, 1300D, 800D, 77D, 80D a podobne. Po prepočte bude ohnisko 50mm x 1.6 tj. 80mm čo je už portrétne ohnisko.

Pre koho je Canon 6D spolu s objektívom Canon 50mm 1.8 STN určený
Tento fotoaparát by som neváhal odporučiť ako alternatívu pri prechode z APS-C na FF. Ak ste už vlastnili digitálnu zrkadlovku Canon, prechod bude veľmi rýchly, nakoľko menu a ovládanie sú veľmi podobné. Ohnisko 50 mm ma univerzálne využitie napr. na fotenie portrétu, detí, reportáže, tiež na produktovú fotografiu, čiastočne architektúru či šport.

Čo sa mi páči
Váha fotoaparátu 755 g je ešte pre mňa osobne prijateľná. Grip sa dobre drží, celé telo pôsobí dojmom dobrého spracovania. Oceňujem možnosť uloženia dvoch nastavení fotoaparátu C1 a C2! V rámci nastavenia AUTO-ISO je možné zadať aj minimálnu preferovanú rýchlosť uzávierky 1/250s, ktorú osobne preferujem. Hlučnosť uzávierky je oproti iným fotoaparátom v rovnakej kategórii nižšia.
Objektív je už použiteľný aj na clone F1.8, čo je s prihliadnutím na jeho cenu vynikajúca správa. V určitých prípadoch môžete postrehnúť aj tzv. „twirl efekt“ (bokeh pozadia sa ako keby čiastočne točí do kruhu). Kúpou tohto objektívu nemôžete urobiť chybu.

Čo mi chýba
Určite je to výklopný displej. Pomôže najmä pri fotení tesne nad zemou a s rukami nad hlavou.
V roku 2019 je pri profesionálnom fotografovaní štandardom druhý slot na pamäťovú kartu, ktorá slúži ako záloha. Canon 6D má iba jeden slot, preto by som ho ako hlavné telo pri fotení svadieb nezvolil. Sériové snímanie len 4,5 záberov za sekundu nemusí stačiť, a to najmä pri „akčnej“ fotografii. Najväčšou slabinou je AF. Osobne mi chýba režim sledovania objektu AF-C. Na porovnanie, konkurenčný model Nikon D610 túto funkciu má tak ako aj model D750. Recenziu na túto zrkadlovku s najlepším pomerom cena/výkon nájdete na tomto linku: https://www.fotenienasbavi.sk/recenzia-nikon-d750/

Cena
V prípade, že hľadáte FF digitálnu zrkadlovku, tak používané 6D-čko sa dá aktuálne (10/2019) kúpiť v cene 500-700 eur, záleží do veľkej miery od stavu. Nový Canon 50mm 1.8 STM je možné kúpiť od 109 eur. Spolu za cca 600-800 eur je to veľmi zaujímavá voľba, ak je vašou prioritou rozpočet, ale súčasne preferujete FF set s vysoko svetelným pevným objektívom F1.8.

Alternatívny set
Alternatívou v podobnej cenovej kategórii je určite Canon 5D mk II. Odporučil by som tiež veľmi podobný Nikon D610 s objektívom Nikkor 50mm 1.8 G (pozor, v bazároch možno nájsť aj jeho predchodcu Nikon D600, ktorý však neodporúčam kvôli riziku konštrukčných problémov vedúcim k zatekaniu oleja na čip, čo nástupca D610 už má zvládnuté na výbornú).

Ak hľadáte úplne nový FF, momentálne najlacnejšou voľbou je Sony A7 v cene od 799 eur za nové telo.

Ak trváte na FF systéme so zrkadlom a na kúpe úplne nového kusu, ako zlatú strednú cestu by som volil NIKON D750. V prípade preferencie systému bez zrkadla (mirrorless) odporúčam pozrieť sa po telách Canon RP alebo Sony A7ii. Ak zvažujete fotografovať svadby, alebo prejsť na špičkovú profi bezzrkadlovku tak odporúčam SONY A7Riii, recenziu nájdete na tomto linku: https://www.fotenienasbavi.sk/recenzia-sony-a7r3/

Záverečné hodnotenie v jednej vete
Canon 6D (s objektívom Canon 50 mm f/1.8 STM): Staršia, ale bez ohľadu na vek plnohodnotná a relatívne lacná digitálna zrkadlovka so snímačom s veľkosťou kinofilmového políčka (FF), vhodná najmä pre náročného amatéra ako vstup do sveta FF.

Text: Marek Suchý
Foto: Marek Suchý