Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

Recenzia NIKON D750 profesionálna digitálna zrkadlovka CELÝ ČLÁNOK

Recenzia NIKON D750

Predchodcom Nikonu D750 v mojej výbave bol viac ako 4 roky model D700 (2010-2015). Tento fotoaparát bol a myslím, že stále je vynikajúci aj napriek svojmu veku (uvedeniu na trh 2008). Určite má stále čo ponúknuť a zatiaľ som nenašiel fotoaparát z ktorého by „liezli“ tak hotové fotografie ako z D700. Vývoj technológií ide ale nezadržateľne ďalej aj v tejto oblasti a hlavne bezzrkadlovky pomaly preberajú prvenstvo zrkadlovkám aj keď to potrvá ešte niekoľko rokov.

Vráťme sa ale späť! Technické parametre oboch modelov nájdete na internete. Ja sa zameriam výlučne na moje dlhoročné praktické skúsenosti a poznatky, nakoľko som s D700 exponoval cca 250 tisíc záberov a s modelom D750 za necelé 3 roky dokonca viac ako 430 tisíc záberov.

Ešte pred uvedením modelu D750 na trh som si kládol dôležitú otázku. Keď príde čas ( ten bol už veľmi blízko), ktorý model nahradí moju D700? Súčasne s D700 som viac ako rok  používal aj model D800 , ten mi veľmi nevyhovoval. Ostrenie bolo pomalšie (možno chyba môjho kusu) a nepresné. Rozlíšenie 36 Mpx je vo svadobnej fotografii, ktorá predstavuje asi 80% mojej tvorby je menej využiteľné. Model D4 som vylúčil z dôvodu veľkosti tela, váhy a vysokej ceny.  Dokonca som veľmi krátko zvažoval prechod do stajne Canonu 🙂 Nestalo sa tak, uvedením modelu D750 sa všetko zmenilo. Po prvých recenziách a testoch to vyzeralo veľmi dobre. Aj keď D750 nie je priamym nástupcom D700 a toho som sa obával – či bude vhodný na profesionálne využitie. Najkratší expozičný čas 1/4000s sa zdal byť obmedzujúci. Pri porovnaní všetkých kladov a záporov D750 vyzerala papierovo veľmi zaujímavo. Pre mňa bola dôležitejšia samotná prax,  ako samotné technické parametre.

S odstupom času môžem povedať, že výmena D700 za D750 bola správny krok a zopakoval by som ho opäť, aj keď v začiatkoch to nebolo až také jednoznačné. Pozrime sa najskôr na záporné stránky D750? Je ich veľmi málo, neobmedzujú ma a to je pre mňa najdôležitejšie. Menšie zaostrovacie pole, odhadom o cca 10%. Nakoľko väčšinou používam ostrenie AF-C 3D (všetky body 51) je to pre mňa veľmi dôležitá vec spolu s rýchlosťou AF. Po krátkom čase som si zvykol na tento fakt. Rýchlosť ostrenia sa oproti D700 nezmenila, D750 ponúka ale viac režimov ostrenia čo je len plus, a rovnaký počet ostriacich bodov. Najkratší expozičný čas 1/4000s ma neobmedzuje, 1/4000s a ISO 100 na D750, je to isté ako 1/8000s a ISO 200 na D700. Používam výlučne pevné svetelné objektívy a väčšinou mám nastavenú clonu v rozpätí F1.4 -2.0 Menšie telo oproti D700 by sa zdalo byť skôr ako nevýhoda, ale zmenou polohy batérie je grip lepšie tvarovaný a úchop fotoaparátu je preto oveľa pevnejší, aj keď je fotoaparát menší. Samotná váha fotoaparátu sa tiež citeľne znížila a po celodennom fotografovaní nikomu nebude chýbať váha D700. Obrazový výstup v rámci podania farieb z D750 oproti D700 je iný. Z D700 “liezli” skoro hotové fotografie, súborom z D750 treba kúsok pomôcť. Odmenou za kúpu D750 bude dynamicky rozsah. Ten je proste úžasný. Zvládnutie vysokých ISO hodnôt je tiež na vynikajúcej úrovni.

Ešte pred kúpou som čiastočne vedel čo ma čaká, stále ma však prekvapuje ako sa technológie posunuli vpred. Pre porovnanie ISO 12800 na D750 používam ako ISO 6400 na D700. Najdôležitejšie počas fotenia s D750 je po technickej stránke správne zaostriť a záber nepreexponovať. Aj výrazné podexponovania o 5EV pri ISO do 1600 nie je zásadný problém. S D700 som si mohol dovoliť max 2EV. Je priam neuveriteľné koľko obrazových informácií dokáže snímač zachytiť. Je to silná zbraň D750, používať ju treba s rozvahou. Napriek týmto možnostiam sa snažím exponovať čo najpresnejšie.
Drobnosti, ale podstatné ako výklopný väčší displej, vyššie rozlíšenie, keď máte stále z čoho rezať, slot na dve karty, video režim atď., sú výborné vylepšenia, ktoré mi uľahčujú moju prácu.

Na záver by som ešte spomenul jednu funkciu, ktorú D700 nemala a na D750 som jej prišiel na “chuť” až neskôr. Užívateľské nastavenia U1 a U2, na prvý pohľad zbytočnosť. Prax mi ukázala, že je to práve naopak. Jedným pootočením voliča máte v momente nastavený kompletne celý fotoaparát ako potrebujete. Je to veľká pomoc pri potrebe veľmi rýchleho prestavania fotoaparátu, funguje to a veľmi spoľahlivo.

Na záver prikladám  zoznam kladov, záporov a galériu https://www.fotosuchy.sk/galeria01/ ktorá bolá celá nafotená Nikonom D750 🙂 ale postupne sa to bude meniť lebo som prišiel a našiel nástupca D750-ky a dokonca som zmenil úplne značku https://www.fotenienasbavi.sk/recenzia-sony-a7r3/

+ dynamický rozsah snímača
+ rýchlosť autofocusu
+ nízky šum pri vysokých hodnotách ISO
+ veľkosť a váha tela
+ rozlíšenie snímača
+ výklopný displej
+ slot na dve SD karty
+ užívateľské módy U1 a U2

– najkratší expozičný čas 1/4000s
– menšia plocha zaostrovacieho poľa

Potrebujete nastaviť na dostať z Vášho Nikonu D750 maximum? Pomôžem Vám, napíšte mi 🙂

Autor textu: Marek Suchý