Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

Základné vybavenie na fotografovanie produktov

Fotografovanie produktov aj keď sa to na prvý pohľad nezdá je jeden z najťažších fotografických žánrov. Fotograf musí zvládnuť niekoľko dôležitých krokov cez prípravu na fotenie, nastavenie techniky vrátanie rôznych druhou svietenia, cez štylizovanie produktov až po samotnú úpravu a retušovanie fotografií. Bez fotografických základov, ako zvládnutie expozičného trojuholníka a prácou s hĺbkou ostrosti sa fotograf nikam neposunie. V tomto článku sa chcem zamerať na základné (nevyhnutné) vybavenie pre začínajúceho fotografa produktov.

Nakoľko každý má svoje špeciálne požiadavky a každé riešenie je vo svojej podstate individuálne, nie je možné uviesť presný zoznam vybavenia. V prípade, že budete potrebovať pomoc napíšte mi mail fotosuchy@gmail.com ohľadom žiadosti o radu. Ja nepredávam žiadnu fototechniku, nie som viazaný žiadnym predajcom a žiadnou ponukou ktorú by som uprednostnil. Budem Vám radiť to čo používam ja, alebo čo by som si kúpil pre seba na základe mojich skúseností a vedomostí. Predajcu odporúčam len toho, s ktorým som ja (ako zákazník) a moji klienti spokojný.

Prvý dôležitý krok ak nie najdôležitejší je mať víziu (predstavu) finálnej fotografie. Je nevyhnutné zladiť vybavenie s touto víziou tak ako aj získať potrebné vedomosti a nevyhnutnú prax. Prejdime postupne na čo sa zamerať pri výbere fototechniky.

fotografovanie produktov

1. Aká bude veľkosť produktov?

Je potrebné si zadefinovať minimálnu a maximálnu veľkosť produktov. Od veľkosti produktov sa odvíja niekoľko zásadných vecí. Koľko miesta bude potrebovať fotograf, aký objektív sa použije, výkon svetiel a ich počet, veľkosť pozadia, farba a druh pozadia, spôsob svietenia, veľkosť foto stanu, veľkosť stola atď.

2. Aký štýl budú mať fotografie?

Produkty sa najčastejšie fotografujú na bielom pozadí (prípadne iná jedna farba), alebo formou štylizovaného fotografovania formou zátišia (možné je fotografovať aj v exteriéry). Fotografovanie na bielom pozadí je menej náročné. Pri správnom výbere a nevyhnutných vedomostiach sa dajú dosiahnuť veľmi rýchlo vynikajúce výsledky.
Veľmi často sa na fotografovanie používa foto stan (rôžne veľkosti) so zabudovaným trvalým LED osvetlením. Pri fotografovaní formou zátišia sa do pozadia umiestňujú ďalšie prvky, kombinuje sa rôzne osvetlenie, farba svetla a pozadia, pracuje sa s hĺbkou ostrosti a kompozíciou. Je to oveľa náročnejšie ako prvý typ. Často sa kombinuje prvý a druhý typ.

fotografovanie produktov

3. Fototechnika

Pri nižších nárokoch je možné použiť na fotografovanie produktov aj mobil, pri častejšom fotografovaní to ale určite neodporúčam. Veľmi dobré výsledky sa dajú dosiahnuť už s amatérskou fototechnikou napr. Nikon D5600 so setovým objektívom, alebo Canon M50 so setovým objektívom a pod.
Veľmi dôležité je správne nastavenie fotoaparátu a použitie vhodného objektívu na vhodnom ohnisu. Na malé produkty napr. prstene, bude potrebný špeciálny makro objektív.
Z dôvodu širokého výberu trvalých LED svetiel odporúčam pre pohodlnejšiu pracú práve takýto typ osvetlenia a nie blesky. Foto má už osvetlenie zabudované, často aj s regulovateľným výkonom. Na fotografovanie sa často používa viac svetiel, výber a počet ovplyvňuje očakávaný výsledok. Často je nevyhnutný statív, hlavne ak výkon svetiel nie je dostatočný. Fotografie je potrebné fotografovať do RAW formátu a následne ich vyvolať (vrátane retuše) do finálnej podoby. Ja používam program ADOBE LIGHTROOM CLASSIC.

Pokiaľ plánujete fotografovať produkty, alebo ste už začali a potrebujete sa zlepšiť, doladiť vybavenie, dostať maximum z techniky a podobne, neváhajte ma kontaktovať. Všetko dôležité a potrebné presne pre Vaše potreby prejdeme individuálne na fotokurze, alebo Vám pripravím kurz na mieru. Vďaka kurzu môžete výrazne skrátiť čas na dosiahnutie požadovaných výsledkov tak ako môžete ušetriť aj stovky eur na kompletnom vybavení vďaka správnemu výberu techniky a vybavenia na mieru.

https://www.fotenienasbavi.sk/fotografujeme-produkty/

fotografovanie produktov

Príklady vybavenia na fotografovanie produktov

I. Príklad setu na fotografovanie menších produktov na bielom pozadí

1. foto stan – rôzne veľkosti (40, 60, 80)

https://www.mini-max.sk/studio-technika/produktova-fotografia/foto-stany/godox-lst60-triple-mini-photo-studio-60cm-svetelny-stan-s-led-osvetlenim-i

2. statív

https://www.mini-max.sk/stativy-monopody-hlavy/stativy/stativy-s-hlavou/k&f-concept-sa254m2-stativ/monpod-s-hlavou

3. fotoaparát s výklopným displejom

Zrkadlovka:
Nikon D5600 + 18-55mm

Bezzrkadlovka:
Nikon Z50 + 16-50mm (TOP VOLBA)
Canon M50 + 15-45mm
Sony A6000 + 16-50mm
Panasonic GX100 + 12-32mm

II. Príklad  setu na fotografovanie menších produktov – štylizované fotenie (zátišie)

1. pozadie (odporúčam papierové – rôzne farby, na uchytenie stačí aj lepiaca páska na začiatok)

https://www.mini-max.sk/studio-technika/pozadia-a-konstrukcie/pozadia-papierove/papierove-70x100cm/papierove-foto-pozadie-70x100cm-cierne

2. statív (v prípade dostatku svetla sa dá fotografovať z ruky, odporúčam ale statív)

https://www.mini-max.sk/stativy-monopody-hlavy/stativy/stativy-s-hlavou/k&f-concept-sa254m2-stativ/monpod-s-hlavou

3. fotoaparát (v prípade, že chcete dosiahnuť čo najviac „rozmazané pozadie“ je potrebné použiť vysoko svetelný ohnisku 35mm alebo 50mm a svetelnosť aspoň F1.8

4. trvalé led svetlo so stojanom  (výhoda je stála farba svetla s možnostou jej zmeny)

https://www.mini-max.sk/studio-technika/ziarivky-a-trvale-svetla/kruhove-svetla/led-60w-daylight-beauty-kruhove-svetlo

Zrkadlovka:
Nikon D5600 + 18-55mm

Bezzrkadlovka:
Nikon Z50 + 16-50mm (TOP VOLBA)
Canon M50 + 15-45mm
Sony A6000 + 16-50mm
Panasonic GX100 + 12-32mm

Foto a text: Marek Suchý

fotografovanie produktov
fotografovanie produktov