Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

Recenzia SONY A7iv

Táto recenzia je môj osobný pohľad na dlho očakávanú full-frame bezzrkadlovku od Sony predstavenú 21.10.2021. Fotoaparát som kúpil začiatkom roka 2023 a model A7iv nahradil môj pôvodný fotoaparát Sony A7r3, ten mi výborne slúžil 5 rokov. Postupne budem recenziu upravovať a dopĺňať podľa nový poznatkov a skúseností.

Recenzie Sony modelov A7iii, A7Riii, A7c, A6500 nájdete na tomto linku:
https://www.fotenienasbavi.sk/recenzie-sony/

Začnem krátkym pohľadom do histórie. Dňa 26.2.2018 bola predstavená dá sa už povedať „legenda“ SONY A7iii, predchodca A7iv. A7iii udala jasný smer aj pre ostatných výrobcov v danej triede. Po A7iii siahlo množstvo profesionálnych tvorcov na celom svete aj napriek tomu, že tento model nepatrí do profi triedy, ale naopak do základnej. Od A7iv sa očakávalo veľmi veľa. Konkurencia „nespí“ nároky sú vysoké a naďalej sa budú zvyšovať. Bude to mať vplyv aj do budúcna na stále sa zvyšujúc výkon, žial aj na vyššiu cenu tak ako sa to udialo aj teraz.

Ako je na tom A7iv, bude pokračovať v úspešnej ceste predchodcu, oplatí sa kúpa?

Prvé slovo ktoré ma napadlo a asi nie len mňa bolo slovo HYBRID. Z môjho pohľadu to znamená, že tento model je už skoro dokonalé riešenie pre hybridných foto a video tvorcov čo sa potvrdzuje aj z mojej osobnej praxe, preto som kúpil tento model. Sony A7iv (záložné telo A6400) používame na tvorbu svadobných, cvičebných a realitných videí, tak ako aj širokú profesionálnu fotografickú tvorbu.

https://www.fotosuchy.sk/video/
https://www.suzn.life/
https://www.fotosuchy.sk/nehnutelnosti/

Samozrejme nájdete výkonnejšie prístroje aj v rámci samotnej ponuky Sony, ale nie s týmto pomerom cena-výkon a to je veľmi dôležitý fakt. Napr. model A7Siii je určite výkonnejšia „kamera“, na fotografiu v dnešnej dobe 12 megapixelov už väčšinou nestačí. Tento profesionálny model je drahší o 1400 eur oproti A7iv. Model A7Riv má hlavne vyššie rozlíšenie, skoro 2x oproti A7iv. Lepši hľadáčik atď., čo sa týka parametrov videa, tak tam jednoznačne „vyhráva“ najnovší model od Sony. Rozdiel v cene je tiež výrazný a to 1200 eur. Model A1 je vlajková loď Sony a zároveň najvýkonnejšia bezzrkadlovka súčastnosti je vo všetkých parametroch výkonnejšia, alebo rovnocenná A7iv. Cena je vyššia až o 4500 eur oproti A7iv. Napriek tomu A7iv prebrala časť parametrov z najvyššich modelov A1 a A7Siii, čo je vynikajúca správa!
Nemôžeme zabudnúť na jeden dôležitý „detail“. Najnovšie modely o ktorých som písal (A7Siii, A7Riv, A1) sú profesionálne fotoaparáty. Modelová rada A7 kde patrí aj A7iv je základná rada a aj preto je A7iv opäť svojim spôsobom prelomový model pre „masy“ a nepochybne aj pre profesionálov! Je to neprofesionálne profesionálny prístroj 🙂

recenzia

Čo sa mi na A7iv páči, čo my chýba a zároveň či má z môjho pohľadu zmysel výmena A7iii za A7iv a pre koho?

Na 7iv sa mi páči nasledovné:
– lepší hľadáčik oproti A7iii (A7iv má rovnaký hľadáčik ako A7Riii na ktorý som zvyknutý, pre mňa teda žiadna zmena)
– optimálne rozlíšenie 33 megapixelov (aj na crope ostáva rozlíšenie cca 14 megapixelov čo je rozlíšenie dostačujúce aj na tlač fotografie šírky 1 meter, čo mám otestované, crop používam na A7Riii často a tlačil som veľko formátové fotografie aj z 12 megapixelov NIKON D700)
– samostatný prepínač režimov a možnosť uloženia 3 (memory) nastavení 1,2,3 (A7iii má len 1,2) a to pre foto režim tak ako video režim SAMOSTANE čo je pre mňa jedna z najdôležitejších vychytávok, na A7r3 som mal len 3 uloženia vo fotoaparáte čo bolo pre mňa málo
– programovateľný roller kde je na A7iii korekcia expozície (zároveň sa dá zamknúť) môžete tam v režime video dať napr. zmenu ISO hodnoty nakoľko v režime foto môžu byť ovládacie prvky nastavené úplne inak ako v režime video a naopak…
– výrazne vylepšený AF oproti A7iii
– pribudla zmena farby ostiaceho bodu čo vysoko oceňujem
– pribudol REAL-TIME STRACKING
– displej je už plne dotykový
– pre foto režim si môžete nastaviť vlastné FN menu

Najviac vylepšení pribudlo v rámci videa, čo sa mi z nich páči:
– záznam 4k 50p/60p (aj keď len na crope)
– záznam 10bit 4:2:2 a celkovo vyššia kvalita videa – dátový tok, S-cinetone profil…
– aktívna stabilizácia z minimálnym orezom videa
– full HDMI port (a lepšie dvierka 🙂
– výrazne vylepšený AF aj nové nastavenia AF pre video oproti A7iii
– nové prehľadnejšie menu z top modelov A7Siii a A1
– video bez limitu a červený rámik REC počas nahrávania
– vlastne FN menu pre video režim

Čo mi naopak chýba:
– očakával som a nie len ja 4K 50p/60p bez orezu – cropu (je marketingová záležitosť Sony podľa môjho názoru, v danej triede nikto nemá 4k 50p/60p interne bez orezu, na to sú v ponuke vyššie modely Sony) pri 4K 50p v plnom formáte by sa fotoaparát ešte viac prehrieval
– vyklápanie displeja by som osobne ocenil ponechať ako má A7Riii, A7iii a podobne, viac mi to vyhovuje na môj štýl práce, alebo mať obe možnosti čo by bolo ideálne tak ako ma už model A7r5

Na záver som si nechal môj osobný názor na dôležitú otázku hlavne pre tých čo zvažujú výmenu A7iii za A7iv, alebo kúpu A7iv bez skúsenosti s bezzrkadlovkou Sony.

1. Výmena A7iii za A7iv. Pokiaľ ste hlavne video tvorca (fotografujete minimálne) a limituje Vás v niečom zásadnom A7iii, stačí Vám 4K 50p/60p na crope (stačí kúpiť aps-c sklá) tak A7iv určite má zmysel a to veľký. Investícia sa vyplatí pokiaľ nepotrebujete parametre A7Siii, alebo môžete siahnuť po novinke 3/2023 Sony ZV-E1.

2. Výmena A7iii za A7iv. Pokiaľ ste fotograf a video netočíte (prípadne len okrajovo) je dôvodov na výmenu podstatne menej, ako pre video tvorcov. Ak potrebujete mierne vyššie rozlíšenie aj na crope, tiež citeľne rýchlejší AF vrátane real-time trackingu (A7iii nemá tento mód) tak výmena by mala byť už citeľná. Určite by som v tomto prípade zvážil alternatívu a uvažoval nad stále zaujímavým profesionálnym modelom A7RiiiA ktorý je dokonca lacnejší 200-500 eur (cash back). Ušetrené financie by som investoval do lepšieho objektívu a to platí všeobecne. Na výkonne telo je potrebné nasadiť adekvátny objektív pre optimálny a vyvážený výkon, inak nie je možné využiť potenciál.

3. Výmena A7iii za A7iv. Pokiaľ ste 50/50 tvorca fotografií a videa, vlastníte A7iii a neprekáža Vám investícia za výmenu, tak A7iv je jednoznačná voľba. Nakoľko som aj ja v tejto skupine tvorcov, vymenil som 3/2023 Sony a7r3 za Sony a7iv. Z môjho pohľadu som včase výmeny nenašiel lepšie riešenie s prihliadnutím na pomer cena/výkon, zároveň s prihliadnutím na moje špecifické potreby a nároky.

4. Pokiaľ nevlastníte Sony A7iii a ani nič podobné vrátane iných značiek v tejto kategórii, tak odporúčam na fotografovanie A7iii. V prípade, že nepotrebujete vyššie rozlíšenie a jeden z najlepších AF, potom je A7iii stále veľmi zaujímavá voľba. Ušetrené financie čo aktuálne (10/2021) môže predstavovať až čiastku 1100 eur by som investoval do kvalitného hlavného objektívu a tiež vzdelávania.

text: Marek Suchý
foto: https://alphauniverse.com/stories/the-new-sony-alpha-7-iv-a-leap-forward-for-hybrid-photo-and-video-creators/

FOTENIE NÁS BAVÍ