Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

Recenzia NIKON Z6 digitálna bezzrkadlovka CELÝ ČLÁNOK

Recenzia NIKON Z6

Nikon Z6 je jeden z prvých modelov bezzrkadloviek od Nikonu predstavený ešte v roku 11/2018. Svojim spôsobom to bol prelomový model pre NIKON. Obstojí táto fullframe bezzrkadlovka aj dnes v silnej konkurencii podstatne novších modelov a nie len od Nikonu?

Z môjho pohľadu a po samotnom testovaní môžem s istotou prehlásiť, že Nikon Z6 má stále čo ponúknuť a určite nepatrí do „starého železa“! Fotoaparát má výbornú ergonómiu bez zbytočných výstrelkov. Rozlíšenie senzora je dostačujúce aj na veľkoformátovú tlač. Hľadáčik a zadný displej prekonávajú aj časť nových modelov, minimálne sa im vyrovnajú. Nikon podľa môjho názoru mal použiť ešte jeden slot a ten na klasickú SD kartu. Nikon Z6 ma jediný slot a to na XQD kartu. Výhodou XQD kariet je určite ich rýchlosť, na druhej strane je tento formát oveľa menej rozšírený ako SD. Chýbajúci druhý slot na SD kartu ja podľa môjho názoru jediné mínus, hlavne ak potrebujete zálohu a máte veľa pamäťových kariet.

Počas testovania (len fotografovanie) som používal skvelý, ľahký, lacný a hlavne vysoko svetelný objektív Nikkor 40mm F2. Set bol vyvážený a pokiaľ Vám sadne ohnisko a bude stačiť svetelnosť F2 tento objektív je vynikajúca voľba. Nestratí sa pri fotení portrétu, newborn, prírody, reportáže, produktov, určite aj street a iných žánrov. Prikladám ukážkovú galériu. Všetky fotografie som fotografoval na plne otvorenú clonu, čiže F2 a RAW súbory som vyvolal v programe Adobe LIGHTROOM CLASSIC. Najviac ma zaujímalo ostrenie. Fungovalo výborné, bolo tam ale niekoľko drobných zaváhaní AF, ktoré som cítil. Napriek tomu môžem prehlásiť, že ostrenie funguje výborne, možnosti nastavenia sú u Nikon Z6 veľmi podobné ako aj u nových modelov, čo je dobrá správa a výkon je podobný.

Komu by som tento fotoaparát odporučil? Určite je vhodný pre tých, čo uvažujú o prechode na FF so stabilizovaným čipom a zároveň chcú skvelý výstup. Nakoľko sa už Nikon Z6 nevyrába, je možné kúpiť len bazárový kus. Odporúčam ako alternatívu Nikon Z5. Moju recenziu nájdete na tomto linku:

https://www.fotenienasbavi.sk/recenzia-nikon-z5/

Nikon Z5 je veľmi podobný, chýba mu stavový displej, čo je nepodstatné. Na druhej strane má slot na dve SD karty. Pokiaľ Vám bude stačiť sériové snímanie 4,5 záberov za sekundu tak Nikon Z5 je aktuálne jedna za najlacnejších full frame bezzrkadloviek so stabilizovaným čipom a zároveň je to podľa mňa jeden z najlepších fotoapartátov s pomerom cena / výkon.

Pokiaľ aj vy zvažujete nový fotoaparát a neviete si vybrať z pestrej ponuky, napíšte mi Vaše požiadavky a ja Vám rád poradím s výberom.

Prajem dobré svetlo

Text: Marek Suchý
Foto: Marek Suchý