Recenzia SONY 20-70mm F4 G
Možno aj Vy si kladiete otázku, aký objektív vybrať na fotoaparát Sony (full-frame), ktorý je čo najviac univerzálny. Zároveň je veľmi dôležité si ujasniť, na aký žáner sa bude objektív hlavne používať.
Mal som možnosť testovať niekoľko najnovších objektívov rady G. Sony 16-25mm F2.8 G, Sony 24-50mm F2.8 G, Sony 50mm 2.5 G a Sony 15mm 1.4 G.
1. Spracovanie, ostrosť a optické vlastnosti
Spracovanie objektívu je priam ukážkové, čo je už samozrejmosť pre túto G radu objektívov. Objektív je s váhou 488g ešte v kategórii ľahkých objektívov do 500g. Jeho veľkosť a váha sú ideálne na telo o veľkosti napr. Sony a7iv. Objektív som používal aj na tele Sony a7cII, toto telo je menšie a vyžaduje si skôr menšie objektívy pre čo najlepšie vyváženie, ideálne veľkosti napr. Sony 50mm F2.5 G. Sony 20-70mm sa po zmene ohniska z 20mm na 70mm vysúva o niekoľko centimetrov. Na tele nájdete niekoľko ovládacích prvkov, z nich je najzaujímavejší hlavne clonový prstenec. Objektív disponuje filtrovým závitom 72mm. Ostrenie funguje vynikajúco, je rýchle a nehlučné. Rýchlosť ostrenia sa môže meniť od použitého ohniska a dôležité je aj telo fotoaparátu a svetelné podmienky. Ostrenie ako také ma počas celého testu neobmedzovalo. Optické vlastnosti objektívu, a to skreslenie, si vyžadujú buď aické korekcie (je možné ich nastaviť v menu fotoaparátu pre JPG a HEIF), alebo dodatočné korekcie v postprodukcii. Objektív trpí výrazne súdkovitým skreslením na ohnisku 20mm, ktoré postupne prechádza do mierneho podsúdkovitého skreslenia. Či už priamo fotoaparát, alebo napr. program Adobe lightroom CLASSIC vedia túto optickú nedokonalosť vrátane vinetácie dokonale korigovať, viď. ukážkové fotografie.
Ostrosť záberov je vynikajúca už od clony F4 čo je veľmi dobrá spáva. Ostrosť sa len veľmi mierne zlepšuje do clony cca F8. Ak by som vlastnil tento objektív, clonil by som hlavne na F4 (objektív má konštantnú najvyššiu svetelnosť F4 v celom rozsahu ohnísk). Na maximálnej clone F22 objektív doslova ukážkovo vykresľuje lúče. Prenos kontrastu a farieb je tiež ukážkový. Aj pri maximálnej svetelnosti F4 je možné pracovať s hĺbkou ostrosti a to hlavne na ohnisku 70mm. Bokeh je veľmi príjemný, pole mimo hĺbku ostrosti má krémový charakter, bez rušivých prvkov a nervózneho prejavu. V tomto smere ma objektív milo prekvapil, nakoľko charakter poľa mimo hĺbky ostrosti je pre mňa osobne veľmi dôležitý.
Pre koho je tento objektív určený?
Tento objektív je dokonalé riešenie na cestovanie. Množstvo objektívov ponúka podobný rozsah t.j. 24-70 a 28-75 aj pri konštantnej svetelnosti F2.8, čo v určitých svetelných podmienkach môže byť zásadná výhoda. Na druhej strane rozdiel v uhle záberu medzi 20mm a 24mm, alebo dokonca 28mm je viac než výrazný. Na druhej strane 70mm vs 75mm je rozdiel zanedbateľný. Ohnisko 20mm ponúkajú len ultra širokouhlé pevné sklá, alebo zoomy. Tento objektív je tiež vynikajúca voľba na fotografovanie krajiny pokiaľ je dostatočné najširšie ohnisko 20mm, alebo na opačnom konci 70mm. V kombinácii s objektívom napr. Sony 70-200mm F4 G OSS získate skvelý rozsah 20-200mm pri svetelnosti F4 a na crope dokonca 20-300mm. S týmto rozsahom vie fotograf pokryť 95% bežných záberov. Objektív odporúčam aj na fotografovanie street a produktovú fotografiu, na ohnisku 70mm pri clone F4 je už možné urobiť aj pekný portrét. Rozsah objektívu je tiež priam dokonalý na fotografovanie svadieb, hlavne reportážnu časť, ale len pri dostatku svetla. Potom je potrebné použiť blesk tam, kde s objektívom napr. F1.8 nie je potrebné.
4. krátke zhrnutie
Sony 20-70mm F4 G je vynikajúci univerzálny objektív hlavne na cestovanie, street a produktovú fotografiu.
Za zapožičanie objektívu ďakujem spoločnosti Bison & Rose
Prajem hlavne veľa zábavy počas fotenia
Marek