Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

Ako sa fotí VODA

Fotografovanie vody ako takej môže mať nekonečné množstvo podôb, čo je veľmi inšpirujúce a motivujúce zároveň. Fotografiou spútame nespútateľný živel…viac k tomu nie je potrebné dodať.

V tomto druhom blogu (Ako sa fotí) sa pozrieme konkrétne na fotenie vody, vodopádu a ľadopádu.

Fotografovanie ukážkových fotografií prebiehalo pri obciach Tajov a Terchová.

Jeden z kľúčových aspektov pre celé fotenie a aj celkový výsledok je svetlo (intenzita, farba, uhol – to platí v podstate vždy), nakoľko použitie bleskov považujem, v tomto konkrétnom prípade, za úplne zbytočné. Na oboch foteniach som mal zamračené počasie, čiže svetlo bolo difúzne (mäkké). Výsledok by bol určite iný pri jasnom slnečnom počasí.

Fotografovanie pri Tajove bolo dosť odlišné od toho v Terchovej. Fotil som na M (manuál), použil som statív (Manfrotto) a dve ohniská – 14mm a 300mm (prepočet na kinofilm FF 35mm).
Ohnisko 14mm do značnej miery skresľuje. Opticky to, čo fotíte, vyzerá inak ako v skutočnosti (pozadie sa zdá viac vzdialené, ale len opticky!). Na 300mm je to presne naopak, pozadie je bližšie (opticky) ako v skutočnosti.
Pri fotení tečúceho vodopádu som si stanovil dve úlohy. Prvá bola zmrazenie vody (pohybu) a druhá presný opak, cieľom bolo dosiahnuť efekt tečúcej vody „mlieko“ 😊
Ak som chcel vodopád (vodu) zmraziť, potreboval som čas na úrovni 1/2500s a dokonca kratší. Ak som chcel dosiahnuť opak „mlieko“, tak bol potrebný čas na dosiahnutie „efektu“ cca 1s a bez statívu sa to nedá ani s VR (stabilizáciou). ISO som sa snažil nastaviť čo najnižšie a clonu F podľa potreby a množstva svetla. Ostrenie AF-S.

Fotografovanie pri Terchovej bolo dosť odlišné. Fotil som na A (priorita clony), auto ISO a objektív mal ohnisko 50mm (prepočet na kinofilm FF 35mm) a svetelnosť F0.95 (číslo je správne), jedná sa o ultra svetelný objektív.
Fotografovanie prebiehalo z ruky skoro výhradne na F0.95 Expozičný čas sa pohyboval od 1/200s do 1/8500s. Ostrenie MF (manual focus), nakoľko objektív Mitakon 35mm F0.95 nemá AF (autofocus).

Použitá fototechnika:
– Olympus OM-D E-M1 mkII
– Olympus 7-14mm F2.8 PRO
– Olympus 40-150mm F2.8 PRO
– statív Manfrotto + guľová hlava
– Fujifilm x-T10
– Mitakon 35mm F0.95
– Sony A7r3
– Sigma 105mm F2.8 MACRO EX

Všetky ukážkové fotografie v galérii boli fotografované do RAW formátu a následne vyvolané v programe Adobe Lightroom CLASSIC.