Recenzia DJI MINI 1.
DJI MINI 1.
DJI MINI 1. je môj prvý dron, s ktorým lietam od 11/2019. Táto moja recenzia je špecifická v tom, že som profesionálny fotograf a zároveň sa venujem profesionálne aj video produkcii (hlavne svadobnej). Rozdelil som túto recenziu na dve časti. Pohľad fotografa a pohľad kameramana.
Dňa 5.11.2020 bola oficiálne predstavená nová verzia DJI MINI 2. Ako užívateľa prvej verzie ma zaujalo hneď niekoľko zásadných vylepšení, ktoré ma MINI 2. Hlavne pre zdatnejších fotografov je tu konečne možnosť fotografovania do RAWu (format súboru DNG). Pribudla možnosť nastavenia JPG+RAW. Prečo je to zaujímavé, odpoveď nájdete v recenzii nižšie. Objektív a jeho parametre sú nezmenené. Pribudla aická možnosť fotografovania panoramatických záberov – Panorama: Sphere, 180°, and Wide.
Tvorcov videa určite poteší možnosť snímania videa vo vysokom rozlíšení 4K pri maximálne 30p. Pribudla funkcia zoomu pri snímaní videaa – Zoom Range 4K:2x 2.7K:3x FHD:4x. Z ďalších vylepšení, je tu úplne nový ovládač ako má MAVIC AIR 2! Zvýsil sa výrazne dosah a stabilita nakoľko sa signál prenáša rádiovo a nie cez wi-fi. Pribudla tiež signalizačná dióda na prednej časti dronu. Zlepšila sa aj stabilita a odolnosť voči vetru na – Max Wind Speed Resistance 8.5-10.5 m/s (Scale 5).
Tieto a ďalšie vylepšenia podľa môjho názoru výrazne zlepšili pomer cena/výkon oproti prvej verzii hlavne pre toho užívateľa, ktorý bude vedieť využiť tieto vylepšenia v praxi. Ak máte prvú verziu, nepotrebujete 4k, stačí Vám JPG a neobmedzuje Vás krátky dosah ovládača tak nie je dôvod na výmenu…
OFICIÁLNY WEB A INFORMÁCIE:
https://www.dji.com/sk/mini-2
Dňa 9.12.2022 bol predstavený nový model DJI MINI 3. Čo znamená to, že nie je PRO oproti modelu MINI 3 PRO? Chýbajú predné a zadné senzory, video 4K natočíte “len” 30fps a nájde sa ešte niekoľko ďalších rozdielov. Zachovaný je snímač, svetelnosť objektívu F1.7 a možnosť fotenie a točenia na výšku čo je z môjho pohľadu najzaújimavejšie. Mini 3 je nástupcom Mini 2 čo je dôležitá informácia. Rozdiel v cene cca 100 eur, určite stojí za to si priplatiť a kúpiť Mini 3 a nie Mini 2. Hlavne možnosť fotenia a točenia na výšku, lepšia svetelnosť objektívu F1.7 vs F2.8 posúvajú hranice použitia opäť ďalej. Pokiaľ kupujete svoj prvý rodinný dron, odporúčam na začiatok ušetriť a kúpiť model Mini SE.
Pohľad fotografa:
DJI MINI 1. má pre mňa jedno výrazné obmedzenie, ktoré je dané tým pre koho je tento dron určený. Je to chýbajúce snímanie fotografií do RAW. Z fotografie v tomto formáte („surová“ fotografia) je možné správnym vyvolaním dostať jednoducho viac informácií, ktoré v JPG už nie sú. Je to škoda, no napriek tomu sa s tým dá bez problémov fotiť. Veľa vecí sa vylepšilo vďaka novým firmvérom až na túto pre mňa dôležitú možnosť.
DJI MINI 1. je určený pre začiatočníkov, ktorí vo väčšine fotia mobilom. Nepoužívajú RAW a preto sa DJI rozhodlo túto možnosť do menu nepridať. Kvalita JPG je na výbornej úrovni, jemným doladením farieb fotografie vyzerajú výborne. Tlač na väčší formát má už viac otáznikov nakoľko MINI 1. má rozlíšenie „len“ 12 megapixelov (4000×3000). Napriek tomu by som sa v niektorých prípadoch nebál napr. tlače fotografie na plátno v rozmere maximálne 90x60cm. Určite takúto fotografiu časom vytlačím a recenziu doplním. Senzor v MINI 1. má „rád“ veľa svetla, zároveň nemá rád prepaly. Odporúčam fotografiu mierne podexponovať -0,3 až -1 EV. Korekcia expozície nechýba, čo je výborné! Bez nej by bol tento dron pre mňa osobne nepoužiteľný, tak ako aj akýkoľvek fotoaparát, alebo mobil. Expozíciu môžete nastaviť aj manuálne (expozičný čas a ISO) okrem clony nakoľko tá je pevná F2,8 tak ako aj uhol záberu v prepočte 24mm (pre FF – širokouhlé ohnisko). Osobne požívam len plnú aiku a korekciu expozície. Základný pomer strán fotografii je 4:3, ocenil by som skôr 3:2 (je to dané snímačom). V prípade, že ste náročný fotograf dokonca profesionál ako ja, ale zároveň v lietaní s dronom začiatočník vrelo odporúčam MINI 1. (MINI SE). Už len možnosť fotiť z výšky je vstupná brána do „iného sveta“ a to doslova. Môj druhý dron bude mať minimálne už možnosť snímania do RAWu a aj vyššie rozlíšenie ktoré sa hodí nakoľko som zvyknutý na 42 megapixelov (Sony a7Riii). Ak by som mal aktuálne (10/2020) vymeniť MINI 1. za nový dron bol by to určite DJI MAVIC AIR 2. MINI 1. je doslova miniatúrny a jeho váha (249g) je len o niečo vyššia ako váha bežných mobilov. V zloženom stave je veľmi kompaktný.
Pohľad kameramana:
Ak by som mal vybrať jedno zásadné obmedzenie ktoré pokročilého kameramana limituje, bolo by to chýbajúca možnosť nastavenia farieb (D-Cinelike ako ma MAVIC AIR 1), ktorá je dôležitá pre ďalšie upravovanie videa. V podstate niečo podobné ako u fotografie RAW. Samozrejme LOG, HLG a podobné nastavenia tam ani nehľadajte. Bežný užívateľ MINI 1. takéto nastavenia jednoducho nepotrebuje! Po prvých testoch v roku 2019 som zistil, že MINI má rád veľa svetla nie len pri fotografovaní, ale aj pri videu. Menší dynamický rozsah snímača je už citeľný, ale opäť opakujem, že tento dron je určený pre začiatočníkov. Rozlíšenie videa 2,7K pri maximálne 30 záberov za sekundu je dostačujúce. V FHD rozlíšení je dokonca 60fps. Ak nebudete video spomaľovať odporúčam točiť do 2,7K 30fps. Video (obraz) je vďaka výkonnému gimbalu neuveriteľne stabilný napriek miniatúrnym rozmerom a vie ustáť aj mierny vietor do 8 m/s. Ovládanie drona tak ako aj manipulácia s ním je výborná. Pri lietaní máte prehľadne zobrazené základné údaje, a preto sa môžete viac venovať samotnému letu, ako sledovaniu zbytočných parametrov. Aplikácia si zaslúži pochvalu a za rok sa vylepšilo a pridalo v aplikácii veľa nových a užitočných funkcii a nastavení. Odporúčam kúpu verzie FLY MORE COMBO nakoľko v základnej verzii je len jedna batéria. Je to výrazne limitujúce, aj keď dĺžka letu je na jedno nabitie výborná.
Prajem každému veľa zábavy pri lietaní, zároveň odporúčam dodržiavať všetky pravidlá platné pre lietanie s dronom.
Foto a text : Marek Suchý
www.fotosuchy.sk