Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

iphone vs fullframe

MOBIL vs FOTOAPARÁT

Aj vy máte pocit, že Vašim fotografiám niečo chýba? V prípade, že sa Vám viac páči fotografia v pravo, čítajte ďalej 🙂

Fotografia vľavo je fotografovaná mobilom. Vo väčšine prípadov je tak ako na tejto fotografii všetko ostré (ako vidíme my), od popredia až po najvzdialenejšie pozadie v tomto prípade hory. Časť mobilov ponúka trv. portrét mód, kde sa umelo “rozmaže” pozadie. Môj telefón (Ihone XS) ponúka túto funkciu, ktorá funguje hlavne pri fotografovaní portrétu. Pokiaľ chcete dosiahnúť fotografiu ako v pravo (takto nevidíme my, preto je to zaujímavé), tak bude to stále len umelo napodobnené (s lepším alebo horším výsledkom) to čo je možné dosiahnúť reálne. Každý jeden fotograf má na výber. V nasledujúcich riadkoch sa budem snažiť čo najjednoduchšie vysvetliť ako to dosiahnúť.

– pustite čo najviac svetla
– čím viac svetla prejde cez objektív na snímač (ideálne aspoň APS-C) a čim bližsie bude hlavný objekt ( na ukážke – kamene) na ktorý je zaostrené (odmeraná vzdialenosť medzi objektom a snímačom fotoaparátu) tým bude pozadie viac “rozmazané” (menšia hĺbka ostrosti, je to moežné aj prepočítať)
– fotografiu v pravo som fotografoval s objektívom o vysokej svetelnosti F1.2, ohnisko 50mm, fotoaparát SONY a7r3 (Full-frame)
– vzdialenosť od kamenov bola cca 2 metre
– už s objektím o svetelnosti F1.8 je možné výrazne pracovať s hĺbkou ostrosti “rozmazaným pozadím” a nie len pri fotografovaní portrétu

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac a láka Vás táto “hra” so svetlom, budem veľmi rád Vašim sprievodcom na tejto ceste s nekonečným množstvom možností.

STAČÍ SI LEN VYBRAŤ!

Príklad prepočtu č.1

– fotoaparát s Full-frame čipom
– objektív 50mm
– nastavená clona F1.3 (aplikácia pre prepočet neumožnila zadať clonu F1.2 ako som mal nastavenú na objektíve)
– zaostrené na vzdialenosť 2.0m
hĺbka ostrosti 0.11m (od 1.95m do 2.06m)

Pri týchto údajoch je ô”ostré” v hĺbke ostrosti (na rovinu čipu) všetko čo je vo vzdialenosti 1.95m až do vzdialenosti 2.06m (od čipu). Popredie do vzdialenosti 1.95m sa postupne smerom ku fotoaparátu “rozmazáva” je viac mimo hĺbku ostrosti. Platí to aj naopak. Pozadie od vzdialenopsti 2.06m (od čipu) a postupne smerom od fotoaparátu “rozmazáva” je viac mimo hĺbku ostrosti.

Príklad prepočtu č.2

– fotoaparát s APS-C čipom
– objektív 33mm (ekv. 49,5mm pre Full-frame)
– nastavená clona F1.8
– zaostrené na vzdialenosť 2.0m
hĺbka ostrosti 0.24m (od 1.89m do 2.13m)

Pri týchto údajoch je “ostré” v hĺbke ostrosti (na rovinu čipu) všetko čo je vo vzdialenosti 1.89m až do vzdialenosti 2.13m (od čipu). Popredie do vzdialenosti 1.89m sa postupne smerom ku fotoaparátu “rozmazáva” je viac mimo hĺbku ostrosti. Platí to aj naopak. Pozadie od vzdialenopsti 2.13m (od čipu) a postupne smerom od fotoaparátu “rozmazáva” je viac mimo hĺbku ostrosti.