Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

Bezzrkadlovka alebo bezzrkadlovka

V názve článku nedošlo ku žiadnej chybe, práve naopak. Týmto článkom nadväzujem na starší článok Bezzrkadlovka alebo zrkadlovka, v ktorom stále nájdete dôležité informácie. Doba sa za posledné dva roky výrazne zmenila (tento článok píšem 9/2024), preto som sa rozhodol zhrnúť nové poznatky a aktuálne trendy. Kúpiť aktuálne novu zrkadlovku je už veľký problém, úplne ich nahradili bezzrkadlovky či už s čipom APS-C, alebo FULL-FRAME.

recenzia

Pokiaľ sa chcete čo najlepšie pripraviť a zatiaľ fotografujete len mobilom, odporúčam online kurz KROK ZA KROKOM. Na tomto kurze sa naučíte nevyhnutné základy a všetky nové poznatky Vám uľahčia prechod z mobilu na fotoaparát. Pokiaľ fotoaparát už máte a chýbajú Vám základy odporúčam online kurz ONLINE KURZ FOTOGRAFOVANIA. Niekoľko zaujímavých fotoaparátov a ich recenzie nájdete v článku PORADCA PRI VÝBERE FOTOAPARÁTU

AKTUÁLNE TRENDY

Vývoj fotoaparátov sledujem doslova na dennej báze. Ešte nedávno (3-4 roky dozadu 2020) nebol problém zohnať novú zrkadlovku. Príklad je jeden z posledných začiatočníckych modelov zrkadloviek a to model NIKON D5600. Nedávno som mal požiadavku ohľadom kúpy nového fotoaparátu a v tomto špecifickom prípade bol NIKON D5600 ideálne riešenie. Problém bol v tom, že nový fotoaparát už nebol nikde dostupný. Odporučil som CANON 250D, ten sa zatiaľ predáva čo už v momente čítania tohoto článku nemusí byť pravda. Urobil som si prehľad dostupnosti zrkadloviek od amatérskych až po profesionálne. Do určitej miery ma prekvapilo, ako rýchlo sa výrazne okresala ponuka hlavne najlacnejších amatérskych zrkadloviek v cenovej kategórii 350-700 eur (so základným setovým objektívom). Ponuka objektívov sa zmenšila menej (je to hlavne dopredaj veľkej časti objektívov).

Hlavný výrobcovia zrkadloviek  Canon a Nikon ukončili vývoj zrkadloviek od amatérskych až po profesionálne. Nové modely sú už len bezzrkadlovky a objektívy určené pre tieto telá, všetky majú nový bajonet. Objektívy zo zrkadloviek (nie všetky) je možné použiť len cez špeciálnu redukciu. Bezzrkadlovky majú nový bajonet na čo je potrebné dávať pozor pri kúpe objektívu.

Čo sa hlavne zmenilo z môjho pohľadu, zhrniem v niekoľkých bodoch.

PORADCA PRI VÝBERE FOTOAPARÁTU

PORADENSTVO

Pokiaľ si nebudete vedieť vybrať fotoaparát a zorientovať sa v širokej ponuke dostupných modelov, napíšte mi mail (fotosuchy@gmail.com) so žiadosťou o radu. Odpovedzte prosím na otázky, ktoré sú uvedené v článku Bezzrkadlovka alebo zrkadlovka

 

 

 

 

 

 

1. Výkon v rámci aického ostrenia s detekciou oka a tváre, objektu

Výkon je už aj u základných modelov často ohromujúci. Zrkadlovky, a to v žiadnej kategórii, neponúkajú v rámci hľadáčika ostrenie na oko a tvár a už ani nebudú. Bráni tomu zrkadlo. U bezzrkadloviek aj v rámci úplne základných modelov, ako napr. veľmi obľúbený Nikon Z50 (recenzia NIKON Z50) funguje ostrenie na oko a tvár doslova vynikajúco a tiež sledovanie objektu (tracking). Povedal by som, že práve ostrenie ako také, bolo najslabším článkom u zrkadloviek a s tým spojené zrkadlo. Malé pokrytie plochy obrazu, málo ostriacich bodov, front focus a back focus, nemožnosť ostrenia na tvár a ako, často úplne chýbajúci tracking (sledovanie objektu). Čiastočne sa zrýchlilo aj sériové snímanie u časti modelov až ohromujúco. Osobne by som už nechcel zrkadlovku pravé kvôli chýbajúcemu ostreniu na oko (aj u zvierat) a možnosti sledovania objektu. Tiež pribudlo aické rozpoznávanie objektov a predikcia pohybu hlavne u ľudí. AI sa čoraz viac objavuje aj vo fotoaparátoch, aktuálne hlavne pomáha pri aickom ostrení.

2. Cena fotoaparátov

Hlavne cena začiatočníckych modelov sa dosť výrazne zvýšila v porovnaní s rovnakou kategóriou u zrkadloviek. Výrobcovia museli investovať do nových technológii, celkovo výrazný pokles dopytu po fotoaparátoch a zároveň zvýšené náklady. Rozdiel v cene môže byť bežne 50% a viac. Dobrá správa je, že aj výrazne narástol výkon, ako som uviedol v prvom bode.

3. Lepšia kvalita videa

Video má veľký potenciál, preto vychádza aktuálne asi najviac fotoaparátov pre vlogerov, hlavne SONY v tomto exceluje. Tieto fotoaparáty sú lepšie kamery ako fotoaparáty.  Hlavný problém je si vybrať a využiť potenciál!

Odporúčam ísť s dobou a orientovať sa na bezzrkadlovky. Aj vďaka technológiám si fotograf môže viac užívať fotografovanie a sústrediť sa viac na to, čo fotí, ako na to, čím fotí. Nezmenilo sa ale niečo veľmi zásadné. Pre čo najlepšie využitie potenciálu nových fotoaparátov je potrebné, čo najlepšie ovládať základy kompozície a expozície, v tomto Vám fotoaparát nepomôže. Tak, ako je potrebné, vnímať svetlo a celkovo sa pozerať na svet ako fotograf.

 

Prajem dobré svetlo,

 

Marek