Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

Recenzia Nikon Z50II

Nikon Z50 prvej generácie, predstavený koncom roka 2019, si získal moju pozornosť. Tento model som po teste odporúčal mojim klientom najčastejšie ako vstupnú bránu do sveta bezzrkadloviek. Išlo o prechod zo zrkadlovky alebo často aj o prechod z mobilného telefónu na fotoaparát. Ako sa vylepšil NIKON Z50II ako nástupca? To sa dozviete v tejto recenzii.

Koncom roka 2024, teda približne po 5 rokoch, prišiel nástupca. Ako dopadlo moje testovanie?

digitálna APS-C bezzrkadlovka Nikon Z50 II

V tejto recenzii sa podelím o svoje skúsenosti s týmto novým prírastkom do rodiny APS-C bezzrkadloviek s hľadáčikom. Fotografoval som hlavne v meste, zameral sa na street fotografiu a architektúru, a doma čiastočne na portréty. S použitím objektívu F1.4 je možné dosiahnuť výsledky ako s full-frame fotoaparátom s objektívom F1.8 pri zachovaní rovnakého uhla záberu.

Ako býva u mňa zvykom, nebudem rozoberať technické parametre, ale sústredím sa na to, čo sa mi páčilo, prípadne čo chýbalo. Mám na techniku veľmi vysoké nároky, a preto nie je pravidlom, že sa mi páči každý fotoaparát, ktorý testujem. V rovnakom čase som testoval aj nový model FUJIFILM X-T50, ktorý je podobne vybavený model s vysokým výkonom vo fotorežime aj vo videu. Oba modely sa nachádzajú na vrchole najmodernejších a najvýkonnejších APS-C bezzrkadloviek súčasnosti, určených aj pre začiatočníkov. Bez preháňania poviem, že uspokoja aj náročných fotografov.

Recenziu na prvú generáciu NIKONU Z50 nájdete na tomto odkaze: [odkaz]

NIKON Z50II budem opäť odporúčať veľmi často ako zlatú strednú cestu, hlavne pre začiatočníkov. V ponuke je viac podobných konkurentov, a to nielen cenou. Fotoaparát je možné používať aj profesionálne, pričom s ohľadom na parametre sa nezaradzuje medzi top modely, práve naopak, patrí medzi základné. Výkon dnešných fotoaparátov je však naozaj ohromujúci.

Telo NIKONU Z50II sa zmenilo minimálne, čo je pozitívne. Väčšina zmien nastala vo vnútri. Zvýšil sa celkový výkon, hlavne v ostrení. Menu sa výrazne rozšírilo a pribudlo veľa nových nastavení. Ešte nedávno by to bolo nepredstaviteľné, a to nielen v tejto kategórii. Dnes je to už realita.

digitálna APS-C bezzrkadlovka Nikon Z50 II

Čo sa mi najviac páčilo počas testovania?

Automatické ostrenie – na tom som najnáročnejší – funguje výborne. Do veľkej miery to ovplyvňuje použitý objektív. Počas testu som používal Viltrox 23mm f/1.4. Tento objektív je veľmi tichý a necítiť žiadne vibrácie v režime AF-C 3D. Výstup nie je dokonalý a do istej miery pripomína vintage objektívy, čo je za mňa len výhoda. Ostrenie na NIKONE Z50II je veľmi podobné napr. modelu Sony A6700 (celkovo u Sony) a povedal by som, že tam funguje o niečo lepšie. Sony A6700 som mal na teste a precestoval so mnou pol Talianska. Recenziu si môžete prečítať na tomto [odkaz]. S NIKONOM Z50II sa mi fotografovalo rovnako dobre ako so SONY A6700. Je veľmi dôležité zvoliť vhodný objektív aj z hľadiska veľkosti a váhy, aby bolo držanie pohodlné. Ako som už uviedol, výborne na tele sedí NIKKOR 40mm f/2. Základný setový objektív 16-50 je už druhej generácie a tiež prešiel vylepšením. Ten odporúčam mať ako univerzálne riešenie, doplnené o jeden vysoko svetelný objektív, aspoň so svetelnosťou f/2.0.

Pribudlo množstvo farebných profilov a samostatné tlačidlo v hornej časti, ktoré slúži na rýchly výber.

Možnosti nastavenia vyhovejú aj tým najnáročnejším. Povedal by som, že je ich až príliš veľa. Je to jedno riešenie – pripravil som video na nastavenie tohto fotoaparátu.

Najviac vylepšení pribudlo vo videu. Tento fotoaparát je zároveň profesionálna videokamera. Jediným mínusom je to, že čip nie je stabilizovaný, čo je vo videu dôležitejšie než pri fotografovaní. Toto je možné vyriešiť stabilizovaným objektívom alebo gimbalom. Pribudla aj červená dióda v hornej časti, ktorá je veľmi dôležitá pri nahrávaní videa.

Fotoaparát ponúka tri pamäte (U1, U2, U3) na vlastné uloženie nastavení, ktoré sám používam a vrelo odporúčam.

NIKON Z50II je veľmi dôstojný nástupca prvej generácie. Nikon neexperimentoval. Telo, ktoré bolo už výborné v prvej generácii, jemne vylepšil. Najväčšia zmena na tele je vyklápací displej. Ten je plne otočný a vyklopný. Fotoaparát výborne sedí do ruky. Ocenil by som joystick na zadnej strane. Grip je akurát, no vynechal by som predné funkčné tlačidlá, ktoré sú medzi gripom a bajonetom. Samozrejmosťou je plne dotykový displej. Aplikácia SnapBridge umožňuje telefónom na diaľku spustiť natáčanie či snímanie fotografií so živým náhľadom, ako aj možnosť úplne nastaviť expozíciu. K fotoaparátu odporúčam dokúpiť jeden vysoko svetelný objektív, najčastejšie odporúčam NIKKOR 40mm f/2 Z. Ten má výborný pomer cena/výkon a hodí sa najmä na portréty a na separovanie hlavného objektu od okolia.

digitálna APS-C bezzrkadlovka Nikon Z50 II
digitálna APS-C bezzrkadlovka Nikon Z50 II

Batériu je možné nabíjať priamo v tele fotoaparátu cez USB-C port, čo sa môže hodiť hlavne na cestách. S jednou powerbankou takto môžete mať dostatok energie aj pre váš telefón. Pre čo najplynulejšie fotografovanie odporúčam dokúpiť kvalitnú SD kartu (nie microSD) s rýchlosťou zápisu minimálne 90 MB/s.

S NIKONOM Z50II je radosť fotiť, pre dosiahnutie maxima jeho potenciálu je potrebné ho správne nastaviť a potom už „fotí sám“. Je to zároveň fotoaparát s výborným pomerom cena/výkon, ktorý vás nezruinuje, ale zároveň ponúka vynikajúcu kvalitu obrazu. Z50II je skvelá voľba.

Prajem príjemné fotografovanie, plné radosti!
Marek

GALÉRIA fotografií bez úprav, bol použitý len konkrétny profil bez dodatočných úprav.

SOMBER – profil NIKON Z50II

SUNDAY – profil NIKON Z50II

MONOCHROME (Y) – profil NIKON Z50II

VIVID – profil NIKON Z50II