Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

RECENZIA FUJIFILM T-X50 a FUJIFILM X-M5

Je veľmi málo fotoaparátov, na ktoré sa stačí pozerať a budete mať z toho radosť. Oba sú za mňa skvelým príkladom, že to takto funguje. U mňa určite, a môže to tak byť aj u vás. 😊

Samozrejme, bolo by škoda nepoužiť týchto krásavcov na to, na čo sú určené. Nie je to len o fotografovaní. Keďže doba je taká, že s výkonným fotoaparátom si kupujete aj rovnako výkonnú kameru, výrobcovia v posledných 3 rokoch najviac inovujú a vylepšujú práve video režim.

Už veľmi ťažko kúpite nový fotoaparát, ktorý nie je vyvážený výkonne ako hybridný prístroj už v základnej triede. Poďme sa teda pozrieť, čo dokážu tieto dva fotoaparáty. Mal som možnosť, vďaka spoločnosti Fujifilm, testovať oba fotoaparáty naraz spolu s trojicou objektívov. Jeden z najnovších zoom objektívov Fujinon XF 16-50mm 2.8-4.8, základný Fujinon XC 16-50mm 3.5-5.6 OIS a vysoko svetelný Fujinon XF 35mm XF f2.0.
V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme, čo majú tieto fotoaparáty spoločné, aké sú ich rozdiely a ako sa mi s nimi fotilo. Pozrieme sa aj na obrazový výkon trojice objektívov a moje odporúčania, na čo sa hodia pre rôzne žánre. Na záver nájdete krátke zhrnutie.

1. Spracovanie tiel, spoločné vlastnosti a najdôležitejšie rozdiely

Spracovanie oboch tiel je na vysokej úrovni. Oba fotoaparáty pôsobia prémiovo bez zbytočných experimentov. Fujifilm od začiatku ponúka najkrajšie digitálne bezzrkadlovky v neokukanom retro štýle. Zároveň v nich nájdete najnovšie technológie. Je to spojenie klasického dizajnu a najnovších technológií do zohratého a vyladeného celku.

Telo X-T50 je oproti X-M5 väčšie, a to hlavne z dvoch dôvodov. Prvý je, že disponuje hľadáčikom. Druhý dôvod je, že X-T50 má stabilizovaný APS-C snímač s rozlíšením až 40,2 megapixelov oproti 26,1 megapixelov na X-M5. X-M5 ponúka len elektronickú stabilizáciu videa, čo je možné vyriešiť stabilizovaným objektívom. Vyššie rozlíšenie ponúka viac možností orezávania v postprodukcii, čo je výhoda, ale zároveň aj nevýhoda v podobe väčšieho množstva dát. Stabilizácia čipu X-T50 ponúka vynikajúci účinok až 7 stupňov, čo ocenia hlavne tvorcovia videí. Je možné udržať expozíciu až 1 sekundu pri ohnisku 16mm bez statívu, čo je vynikajúci výkon. Opäť sa posunula hranica, kedy je potrebné použitie statívu.

X-T50 oproti X-M5 má len vyklopný displej, zatiaľ čo X-M5 má vyklopný a plne otočný displej. Ovládanie oboch modelov je rozdielne, keďže X-T50 nedisponuje klasickým voličom režimov (M, A, S, P, AUTO, C1, C2…). Nájdete tu volič korekcie expozície (označený aj hodnotami) a volič expozičných časov od B až po 4000. V prípade, ak chcete fotografovať v poloaickom režime A, je potrebné volič expozície nastaviť na pozíciu A. X-M5 disponuje klasickým voliči pre prepínanie fotografických režimov.

Oba fotoaparáty majú v ľavej hornej časti nový prepínač farebných profilov označený ako FILM, čo sa mi veľmi páči. Je prepojený s novou grafikou a nájdete tam priamy prístup až ku 11 profilom. Fujifilm už od začiatku ponúka priamy výstup z fotoaparátov, ktorý sa najvernejšie podobá klasickému kinofilmovému výstupu a ladí to s retro štýlom. Jednoducho vám budú z fotoaparátu vychádzať hotové fotografie. V menu je možné ešte doladenie profilov. Ja pridávam filmový šum GRAIN EFFECT – STRONG LARGE. X-T50 ponúka aj vyklopný blesk a minimálne väčší grip.

Držanie X-T50 je výrazne lepšie, nájdete tu viac miesta na dlaň. Na X-M5 je miesta minimum, na čo je potrebné si dať pozor. Menšie rozmery sú zároveň výhodou, aj nevýhodou. Oba fotoaparáty ponúkajú joystick, čo vysoko oceňujem. Najdete tu aj klasické Q menu, kde si môžete vybrať prístup k často používaným položkám. Kto vlastnil starší model, bude ako ryba vo vode.

2. Ako sa s fotoaparátmi fotí a aký je ich výkon v aickom zaostrovaní

Po dôkladnom nastavení fotoaparátov s rozsiahlím menu sa mi fotografovalo lepšie s X-T50 a to z dvoch dôvodov. Najzásadnejší rozdiel je v tom, že X-T50 má hľadáčik a lepšie sa drží. Obe telá je možné zväčšiť pomocou prídavného gripu, čo však neprispieva k celkovej veľkosti tela a jeho kompaktnosti. Na X-M5 som najčastejšie používal okrem voliča FILM aj hlavný prepínač režimov na pozícii C1 a C2 (pamäť), kde som mal uložené nastavenia. X-T50 má prístup k pamäti nastavení cez Q menu, čo je pri nastavovaní o niečo pomalšie.

Jeden zo zaujímavých parametrov je možnosť nastavenia expozičného času pri použití elektronickej uzávierky na X-T50 až na neuveriteľných 1/180 000 s, zatiaľ čo u X-M5 „len“ 1/32 000 s.

Rýchlosť sériového snímania s použitím elektronickej uzávierky prekonáva aj najrýchlejšie digitálne zrkadlovky, rovnako ako extrémne krátky expozičný čas. X-T50 ponúka až 20 záberov za sekundu a X-M5 dokonca až 30. V oboch prípadoch dôjde ku orezu záberu.

Bol som veľmi zvedavý na aické zaostrovanie týchto dvoch modelov. Minulý rok som testoval model Fujifilm X-100V, kde sa výrazne zlepšilo aické zaostrovanie, hlavne sledovanie objektu (oko/tváre) v režime AF-C. Zaostrovanie sa výrazne zrýchlilo a funguje vynikajúco, ale nie úplne dokonale. Fotoaparáty veľmi rýchlo vedia rozoznať tvár a nájsť oko. Túto funkciu používam veľmi často pri fotení ľudí, a zároveň sledovanie (tracking) pre všetky ostatné situácie, okrem makro fotografie, kde zaostrujem manuálne. Zaostrovanie ako také by nemalo nikoho zásadne obmedzovať, naopak, poskytuje veľkú voľnosť.

3. Trojica objektívov, obrazový výkon, zaostrovanie a spracovanie

Fujinon 16-50mm XF 2.8-4.8 WR je jeden z najnovších zoom objektívov. Jeho rozsah je veľmi praktický, a to najmä preto, že najširšie ohnisko začína na 16mm, čo je ekvivalent 24mm pre FF a zároveň ponúka vysokú svetelnosť F2.8 na tomto ohnisku. Tento objektív je ideálny ku telu X-T50, či už veľkosťou alebo váhou. Ostrenie je tiché, čo u starších objektívov Fujinon nebýva zvykom. Zoomovanie je interné, objektív nemení svoju veľkosť počas zoomovania. Ostrosť je vynikajúca aj pri plne otvorenej clone na krajných ohniskách. Celkový optický výkon vrátane ostrenia je vynikajúci. Je to dokonalý základný zoom pre X-T50 s univerzálnym využitím.

Hlavne na portrét by som ku nemu doplnil ohnisko 50 mm s svetelnosťou aspoň F1,8. Objektív ponúka tretí prstenec (čo nie je vôbec bežné), ktorý slúži na zmenu clony, čo je vynikajúce, a zároveň je klikajúci, ako klasické prstence. Keďže je objektív s premenlivou svetelnosťou, nie sú uvedené hodnoty clony nad prstencom.

Fujinon 16-50 mm XC3,5-5,6 OIS je univerzálny základný stabilizovaný zoomovací objektív. Rozsah, ako aj svetelnosť sú štandardné. Po zapnutí fotoaparátu sa objektív približne o 1/3 ešte vysunie. Vo všetkých ohľadoch, okrem veľkosti vo vypnutom stave a ceny, je horší ako Fujinon 16-50 mm XF 2.8-4.8. Oba prstence je možné použiť na zoomovanie, čo je veľmi zaujímavé. Optický výkon je prekvapivo vynikajúci vzhľadom na nízku cenu. Aj na plne otvorenej clone je ostrosť výborná. Zhoršuje sa ku krajom obrazu, čo je bežný jav nie len pre tento objektív. Bežný používateľ bude veľmi spokojný s celkovým výkonom pri prihliadnutí na svetelnosť, daný rozsah a umelohmotné prevedenie.

Fujinon 35 mm XF f2.0 má celokovové prevedenie. Je z tejto trojice objektívov bez možnosti zoomovanie. Má pevnú ohniskovú vzdialenosť 35 mm, čo v prepočte na FF znamená 52 mm. Ponúka zároveň najvyššiu svetelnosť. Objektív nie je taký univerzálny ako zvyšné dva, na druhej strane je to skvelá voľba pre každého, kto má rád čo najväčšiu separáciu objektu od pozadia, prípadne aj popredia. Tento objektív vrelo odporúčam hlavne na portréty a produktovú fotografiu. Ako jediný disponuje clonovým prstencom s hodnotou clony.

4. Odporúčania a alternatívy

Oba fotoaparáty sú určené hlavne pre začiatočníkov, ich výkon je dokonca dostatočný aj na profesionálne využitie, ak pokiaľ sú dostatočné parametre. S použitím správnych objektívov je fotenie radosťou.

X-M5 je z určitej časti určený na vlogovanie.. Pri videu a použití objektívu bez stabilizácie je možné zapnúť elektronickú stabilizáciu, kde však dôjde k orezu obrazu. V určitých momentoch je nevýhodou doslova miniatúrne telo, chýbajúci hľadáčik a obmedzené držanie v časti gripu. Výkonom sa vyrovná aj najvyšším modelom, a to nielen u Fujifilmu. Najbližšia alternatíva k tomuto fotoaparátu je SONY ZV-E10 II.

X-T50 je dokonale vyladený fotoaparát s vysokým výkonom, ktorý sa vyrovná aj profesionálnym fotoaparátom a vysoko prekonáva aj tie najvýkonnejšie zrkadlovky. Ponúka všetko potrebné a minimum používateľov využije plný výkon zariadenia.

Pri častejšom používaní odporúčam druhú batériu, ktorú je možné dobíjať priamo v tele fotoaparátu. Keďže je objem dát celkovo vysoký, odporúčam dostatočne rýchlu SD kartu, minimálne s rýchlosťou zápisu 100 MB/s.

5. Zhrnutie

Fujifilm X-T50, tak ako aj X-M5, sú fotoaparáty pre radosť, uspokoja aj náročnejších fotografov a sú ideálne na denné nosenie. Žiadny, ani ten najlepší mobil, sa im v obrazovej kvalite nevyrovná hlavne z dôvodu veľkosti čipu, ten je obrovský v porovnaní s mobilom.

 

Prajem veľa radosti počas fotografovania,

Marek

GALÉRIA
Bez dodatočných úprav, bol použitý len farebný profil priamo vo fotoaparáte.
Len s pridaním šumu.